Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bİr Avukat Yargilaniyor!......

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2010, 21:32   #1
duyurucu1

Rahatsiz Bİr Avukat Yargilaniyor!......

BİR AVUKAT YARGILANIYOR!......

Duyurucu1 sabah saat:9.00’da nokta nokta Ağır Ceza Mahkemesinin kapısındaydı.Kapıdaki listeye baktı.Kendi davasına gireceği dosyanın duruşma saati 09:30 yazıyordu.O sırada gözü kendisinden bir alt sıradaki dosyaya kaydı.”Aaa!Bu isim? Hakkı Hakkınıalır…”Evet bu isim yabancı değildi.Birden anımsadı.”Yahu bu Hakkı Hakkınıalır genç avukatlardan biri”diye kendi kendine mırıldandı.

İsmin karşısına baktı; “Sanık.

İsnat edilen suç;”Görevi suistimal,tehdit”

“Vah!vah!Genç yaşta ,daha mesleğin başında .Bu avukatlara neler oluyor?Henüz avukatlığı dahi öğrenmeden , ağır cezalarda yargılanmak?Zor.Avukatlığı icra etmek iyice zorlaştı.Bir taraftan müvekkil baskısı,bir taraftan yapılan işin stresi ,maliye baskısı,geçim derdi,iş bulamama ,geleceğin karanlık oluşu.. Zor.Avukatlık iyice zorlaştı.”diye düşünerek aşağı kata Baro salonuna iniyordu ki birinci kat merdivenlerinde biriyle çarpıştı.Aaa!Bir de ne görsün?”Hakkı Hakkınıalır”Merdivenden çıkarken Duyurucu1’e çarpan Hakkı Hakkınıalır’ın ta kendisi.

Duyurucu1 hemen Hakkı Hakkınıalır’ın kolundan tuttu.”Dur bakim.Ne bu acele?Hele bir dur.”

Hakkı Hakkınıalır;”Özür dilerim abi.Acelem vardı.Nokta nokta Ağır Ceza Mahkemesinde bir davam varda..”

Duyurucu1;”Dur hele dur. Zaten bende seni onun için durdurdum.Dur hele”

Hakkı Hakkınıalır,”Buyur abi.Hayırdır?”

Duyurucu1;”Gel bakim şu sandalyelere bir oturalım”dedi.Ve kolundan tuttuğu Hakkı Hakkınıalır ile birlikte adliye koridorunun duvar dibine sabitlenmiş sandalyelere oturdular.

Duyurucu1;”Anlat bakim bu dava neyin nesi?Ben de Nokta nokta ağır Ceza Mahkemesinin kapısına asılı listeden adını gördüm.Anlat hele anlat . Nedir bu dava?”

Hakkı Hakınıalır, bir çırpıda olan biteni anlattı.Bir soruşturma evresinde bir kadının dostu,kadın için kendisini soruşturmada şüpheliye hukuki yardımda bulunsun ve müdafi olarak hazır bulunsun diye aceleyle ....in bir ilçesine göndermek üzere tutmuş ”Gittim abi” dedi Hakkı Hakkını alır.”Hem gittim hemde soruşturma evresinde bulundum.Emniyette ve sorgu mahkemesinde bulundum.Fakat kadın tutuklandı.Kadını Adana Karataş kadın tutukevine götürdüler.Ben hemen tutuklamaya itiraz ettim.Fakat itirazım red edildi.Şüpheli hakkında iddianame düzenlendi ve hakkında dava açıldı”

Duyurucu1;”Eee ne var bunda sen görevini yapmışsın.”

Hakkı Hakkınıalır,”Yaptım yaptımda hani ben ....in İlçesine şüpheliye müdafi olarak giderken üç beş kuruş para almıştım ya.Karşı taraf zannetmiş ki ben üç beş kuruş parayı alınca şüpheliyi serbest bıraktıracağım.”

Duyurucu1;”Sen iş sahibine ,şüpheliyi serbest bıraktırırım.Kesin hapse girdirmem gibilerden laflar ettin mi?”

Hakkı Hakkınıalır;”Yok Duyurucu1.Öyle laflar edilir mi?Ben şüphelinin tutuklanıp tutuklanmayacağı sorgu hakiminin iki dudağı arasında olduğunu biliyorum.Bu kuralı öğrendim.Bazı evrakta kendi kendime diyorum ki”Bu şüpheli kesin tutuklanır.”Bir bakıyorum sorgu hakimi serbest bırakmış.Bazı evraktada kendi kendime”Yahu bu şühelinin tutuksuz yargılanması gerek”diyorum fakat bir başka sorgu hakimi tutukluyor.Yani hakimden hakime farklılık oluyor.Tutuklama konusunda standart yok.Gerçi CMK 100 tutuklanma koşullarını belirtmiş ama hakimlerin farklı yorumu var.Tabi şüpheli tutuklanıncada üst mahkeme kolay kolay tutuklamayı kaldırmıyor.”

Duyurucu1,”Eee.Görevi suistimal bunun neresinde?”

Hakkı Hakkınıalır ,onu da anlattı.

Duyurucu1”Peki tehdit?”

Hakkı Hakkınıalır onu da anlattı.

Duyurucu1, aklından hızla anlatılanları geçirdi ve saniyeler süresince muhakeme yaptı ve bir sonuca vardı;Avukat Hakkı Hakınıalırın davası görev nedeniyle idi.Yani Hakkı Hakkınıalır’a isnat edilen suç avukatlık görevi nedeniyle idi.Kişisel bir suç isnadı değildi.Avukat Hakkı Hakkınıalır eğer avukat olmasa idi bu isnat altında kalmayacaktı.Yaptığı işin çamuru eline bulaşmıştı.Bu meslektaşa yardım edilmeliydi.Ona savunma yardımı yapılmalıydı.

Duyurucu1;”Senin mahkemede savunacak avukatın var mı?”dedi.

Avukat Hakkı Hakkınıalır,Duyurucu1’e “Acaba Duyurucu1 benimle dalga mı geçiyor?”der gibi baktı.Yada kendisinin avukat olduğunu bilmesine rağmen bu ne biçim soruydu”

Avukat Hakkı Hakkınıalır”Yok Duyurucu1”dedi.

Duyurucu1”Olmaz.Sen avukat dahi olsan mahkemede kendini savunamazsın. Olaylara objektif bakamazsın.Sübjektif bakarsın.Duygusal davranırsın.Bu nedenle mahkemede yargılanan avukat da olsa savcı da olsa hakim de olsa muhakkak kendisini savunacak bir avukatı olmalıdır.Dur bakim.Hımm.Sen .... Barosuna başvurdun mu?Bana avukat verin bana savunma hizmeti verin.Meslektaş olarak bana yardım edin,dedin mi?”

Avukat Hakkı Hakkınıalır;”Aman Duyurucu1 ,.... Barosunun avukatlara baktığı mı var?.... Barosu,Avukatın ihtiyaç duyduğu şeyler ve avukat hakları dışında her şeyle meşgul..... barosu ya tavla partileri düzenler,ya16 ıncı katta yaptığı Türk sanat Müziği eğlence gecesinin videolarını çeker avukatlara seyrettirir ..... Barosunun avukata baktığımı var?Baro Başkanına gidip derdimizi anlatsak kesin “Bu iş baronun işlevi değildir!” der kestirip atar.Bu nedenle Avukatlar kendi göbeğini kendi kesecek çaresiz.Barodan yardım falan hak getire.Mümkün değil.

Duyurucu1;”Neden İstanbul Barosu ve İzmir Barosunun avukatlara 24 saat savunma yardımı yaptığı birimleri var.Bu birimler ,izlediğim kadarıyla çok da iyi çalışıyorlar.Sen hele duruşmanın saat kaçta yapılacağını mübaşirden kesin olarak öğren de senin bu sorununa bir el atalım.Ne yapalım .... barosu olmazsa biz de Tek Kişilik Baroya başvururuz.Sen hele duruşma saatini iyice öğren”

Avukat Hakkı Hakkınıalır”Tamam”deyip hızla merdivenlerden koşar adım çıktı.”Aradan beş dakikalık bir zaman geçmişti ki aşağıda Baro dinlenme salonunda Duyurucu1’i buldu ve “Duyurucu1,davam öğleden sonra saat 16.00’da olacakmış” dedi.

Duyurucu1”Tamam sen saatinde ol.Kafese girince de heyecanlanma.Sakin ol.Hakimin sorduğu sorulara sakin cevap ver.Olayı da olduğu gibi anlat.Korkma .... barosu olmasa da biz avukatlar olarak senin yanındayız.”dedi.Avukat Hakkı Hakkınıalır uzaklaşırken Duyurucu1 arkasından sessizce “Seni kurda kuşa yem etmeyiz”diye mırıldandı.

Duyurucu1 öğle yemek arasında bürosunda cep telefonuna sarıldı.Önünde .... barosunun avukat listesi tanığı bildiği bazı avukatlara telefon etmeğe başladı.

Selam sabah ve iyi temennilerden sonra telefonla Duyurucu1 aynen şunları söyledi:”Bu gün öğleden sonra 16.00’da .... nokta nokta Ağır Ceza Mahkemesinde Avukat Hakkı Hakkınıalır,görevi suistimal ve tehdit suç isnadı ile yargılanacaktır.Yargılamanın ilk celsesi.Kendini Tek Kişilik Barodan bir avukat vekaletname alarak savunacaktır.Ama bizler meslektaş olarak hele ilk duruşmada meslektaş dayanışmasının göstergesi olarak ve Avukat dayanışmasını hayata geçirmek amacıyla,yanında olmak gerekir diye düşünüyoruz.İlk duruşmada cübbelerimizi giyerek avukat dayanışmasını hayata geçirmek için avukatlık mesleği nedeniyle yargılandığı için,müdafii masasında avukat meslektaşımızın yanında olmak ister misiniz?”

AVUKATLARIN VERDİĞİ CEVAPLAR:

Duyurucu1, .... Barosunun da diğer barolar gibi gruplara ayrılmış olduğunu biliyordu.Bölük pörçük ve parçalı yapıda olduğunu biliyordu.Bu nedenle önce grup kanaat önderlerine daha doğrusu siyasi patilerin .... barosu içinde temsilcisi gibi görünen bazı avukatlara yöneldi.Yukarıdaki mesajı iletti.

Verilen cevaplar,”İyi olur.Şu anda işim var.Müsait olursam gelirim.”Sonuç:gruplardan kimse gelmedi.Çünkü davet siyasi içerikte değildi.Şov amaçlı değildi.Kısaca gruplar şunu diyorlardı;”Kardeşim sen bırak avukat haklarını filan.Yok hangi siyasi düşüncede olursa olsun avukatı sadece ve avukat olduğu için ve avukatlık görevi nedeniyle savunmak.Bunlar idealizm.Sen siyasi söylemlerle yola çık.Şu partinin yada bu partinin kuyruğuna takıl.Baroyu da bu siyasi görüşlerin kuyruğuna takmayı hedefle.Ve hatta bizim siyasi partimizin kuyruğuna takmayı amaçla sana destek veririz.Hatta cübbelerimizi giyer meydanlara bile çıkarız.Aşk ile icap ederse yumruk yumruğa kavga bile ederiz.Sen geç avukat hakları ve avukat sorunlarını.Biz çeşitli siyasi partilerin kuyruğuna takılmış avukatlar olarak ve kendimize parlak sloganlar üreterek yarın baro seçimlerine beş kala kendi aramızda organize oluruz.Zavallı avukatlar daha ne oluyor?Bu adaylar kim?Ne gibi projeleri var?Anlayamadan seçimi alır başkanlığa otururuz.Ondan sonrada gelsin tavla partileri,bowling turnuvaları.hatıra ormanına birkaç ağaç dikme şöleni.hatta 16 ıncı katda birde Türk sanat Müziği gecesi.Hiltonlarda yemek.İşte bunlar bizim çalışmalarımız.Haa birde İstanbuldan ve diğer üniversitelerden ısmarlama birkaç seminer,sempozyum.Ve Avukatların ellerine birkaç imzalı seminere katıldı belgesi.Bunlar bizim çalışmalarımız.Senin nene gerek avukatmış,avukat yargılanıyormuş.Neyse yinede aradığın için teşekkürler.Müsait olursak geliriz”.

Bazı gruplarda açık ve net şöyle dedi:”Valla kardeşim Duyurucu1.Bak ben seni severim.Ama Bu ,Avukat Hakkı Hakkınıalır’a ben kesinlikle destek vermem.Çünkü kendisi “şuncu”.Ama ben “buncu”yum.Şimdi dünyanın neresinde görülmüş “şuncu” birinin” buncu”birine destek verdiği?.Ha?Hiç “Şuncu” bir avukat “buncu” bir avukata destek verir mi?Ben gelmem kardeşim.Ben gelmem.”

Duyurucu1,”Ama biz avukatız.”şuncu” yada “buncu”olabilirz. Biz birbirimize sırf avukat olduğumuz için destek olmalı değil miyiz.Baro savunmanın örgütü değil mi?Savunmanın ete kemiğe bürünüş hali olan avukatın örgütü değil mi?Baronun asli görevi de savunmayı savunmak ,avukatı savunmak olmalı değil mi?Baroda her renk avukat olabilir.Ama tüm renklerin bileşke rengi olan beyaz renk ,avukat hakları ve savunmanın savunulmasıdır.Barolarda tek kırmız yada tek yeşil yada tek mavi egemen olamaz!Baroda tek egemen renk beyaz olmalıdır.Bu beyaz renkte tüm renklerin bileşkesi olduğu içindir.Betaz bileşke renktir.Tüm renkleri içine alır,kapsar. İçinde tüm renkleri barındırır.Baro ne bir siyasi görüşün peşine takılır, nede bir siyasi görüşün karşısında olur.Baro siyasi görüşlerin yanında yada karşısında olamaz.Baro tarafsız da değildir.Baro avukatın yanında savunmanın yanında taraftır.Hangi renk yürütme organında egemen olursa olsun,hangi renk yasama organında egemen olursa olsun baronun misyonu her zaman savunmanın savunulması ve avukattan yana olmaktır.”dedi.

Bazı avukatlarda şöyle dedi:Kardeşim Duyurucu1, avukat eğer kafese giriyorsa isnat altında ise demekki bir haltlar karıştırmıştır.Durduk yerde kimse ağır cezalarda yargılanmaz.Bak bana ben yargılanıyor muyum?Neden ?Çünkü çamura bulaşmam.Yanlış iş yapmam.Ben sanık durumundaki avukatı desteklemem arkadaş.Hani avukat mağdur olsaydı.Birileri yazıhanesini basıp onu tartaklasaydı yada kurşunlasaydı,yada icrada bıçaklasaydı belki.Ama ağır cezalarda kafese tıkılmış avukat kesin bir haltlar karıştırmıştır.

Duyurucu1”Ama,masumluk karinesi?Her kafese tıkılan suçlu mu?Biz kafese tıkılan müvekkillerimizi yargılıyor muyuz?Kafesteki isnat altında olan insan hakkında karar verecek olan Hakim değil mi?Müvekillerimize böyle bakarken isnat altında olan bir meslektaşımıza “Canım bu avukat kesin bu suçu işlemiştir” önyargısıyla bakmak biraz haksızlık olmaz mı?”dedi.

Bazı avukatlarda mahkeme kapısına kadar gelerek şöyle dediler.”Bak Duyurucu1, bu avukatın sicili bozuk.Bu avukat Hakkı Hakkınıalır varya bunun hakkında birkaç dosya daha var.Şimdi ben Beyaz Akbeyaz avukat olarak kalkar sicili bozuk ve makbul olmayan Hakkı Hakkınıalır için cübbemi giyer müdafi masasına geçersem toplum onun sicili bozukluğunu bana da yakıştırır.Derki;Bak bak Beyaz Akbeyaz avukat gitmiş sicili bozuk avukat için cübbe giymiş müdafi masasına geçmiş oturmuş.Hıı..!.Kesin Beyaz Akbeyazda bu sicili bozuk avukatla ortak filan..Bak kardeşim sen beni ,böyle davalar için değil.Avukat mağdur olmuşsa ve avukat toplum tarafından makbul olarak algılanıyorsa çağır.Böylesi çamur avukatlar için çağırma.

Duyurucu1”Tamam Beyaz Akbeyaz da, hangimiz temiziz?Bana söyler misin?Eskiden rivayet edilir ki Müslümanlığın bir döneminde kadının biri zina suçu işlemiş ve recm edilecek.Kadının başı dışarıda kalacak şekilde toprağa gömmüşler.Sıra kadına ilk taşı atacak kişiyi belirlemeye gelmiş?Anlaşamamışlar.Peygambere başvurmuşlar.Peygamberin cevabı:Hanginiz günahsızsa,fiilen ve düşünsel olarak hanginiz zina suçunu işlememişse ilk taşı o atsın!Şimdi söyle bakalım bana bu avukat kafese girmiş sen yada ben ilk taşı atabilir miyiz?Bu avukat hakkında hüküm kurarken ve onu suçlu olarak lanse ederken hangimizin eline çamur bulaşmadı?Hangimiz günahsızız da,kafesteki avukat hakkında hüküm oluşturuyoruz?

Bazı avukatlar da kendileri her biri değişik siyasi görüşte olmalarına rağmen şu cevabı verdiler.”Kesinlikle avukatın yargılanmasında avukatın yanında olmak gerek.Avukat görevinden dolayı,isnat altındaysa,görevinden dolayı mağdur ve müşteki ise,kendisi görevi nedeniyle darda ise biz avukatlar sırf avukat olduğumuz için avukatın yanındayız.Bu gün ona yarın bize.Bu çamurlu ortamda kimin eline çamur bulaşacağı belli olmaz.Biz kesinlikle avukatı destekliyoruz.Ve fiilen de yanındayız.

NETİCE:Bu gün nokta nokta Ağır Ceza Mahkemesindeki Avukat Hakkı Hakkınıalır’ın öğleden sonra saat 16.00daki duruşma sı ,saat 18,30 da son duruşma olarak yapıldı.Ve kafes içerisindeki Hakkı Hakkınıalır’ın sağ tarafında müdafi masasında kendisini savunan avukatlar vardı.Hem de her biri farklı siyasi görüşlerden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi