Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sayın Savcım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2010, 12:26   #1
poseidonmavi

Varsayılan Sayın Savcım

Vatandaşın birisi üye olduğu kooperatiften şikayetçiymiş. Kooperatif yönetimi arsa sahibinin binasını tamam edeli 5 yıl olmasına rağmen arsaları devralmamış, tapuya şerh bile verilmemiş. Sonra öğrenmiş ki kooperatif yöneticisinin eniştesi arsa sahibinden arsaları inşaatları devralıp 3. Kişilere satmaya başlamış. Vatandaş gitmiş bir avukatın yanına olanları anlatmış. Avukat ticaret sicile bakmış, tapu kayıtlarına bakmış anlatılanlar doğru. Çağırmış vatandaşı, hem hukuk hem ceza işi bu, masrafı da bu kadar, ücretim de bu kadar demiş. Vatandaş sevinmiş, madem ceza yönü var, orasını halledelim, devletim bırakmaz mazlumun hakkını kimsede demiş. Zaten hukuk davasına gücüm kalmadı, neyim varsa bu kooperatife verdim diye eklemiş. Olanları açıkça dilekçe haline getirip vermiş vatandaşa. Vatandaş savcılık yolunu tutmuş…

Aradan bir zaman geçmiş. Avukat adliyede o vatandaşı görmüş. Sormuş ne oldu senin şikayetin. Vatandaş ağzını açmıyor, boğazında bir yumru oturmuş, tek kelime etmeye kalksa ağlayacak belli. Avukat çıkmış savcılık bürosuna bakmış dosyaya. Bir soruşturma dosyası ki içinde üç sayfa şikayet dilekçesi var. Onun üstüne hiçbir resmi yazı konmamış, kırmızı kapaklıyı açınca kendi yazdığı dilekçeyi görmüş avukat, onun da boğazına bir yumru oturmuş, nasıl oturmasın dile kolay 10 AYLIK şikayet dilekçesinin üzerine tek kalem kıpırdamaz mı 10 AYDA

Bahsedilen olaylar büyük bir şehirde değil, sakin bir ilçede yaşanmıştır. İsim vermiyorum ki suç işleyecek olanlar akın etmesin bu korunmasız ilçeye. Saygılarımla
Old 22-03-2010, 20:58   #2
noyan

İsterse büyük kentte olsun eğer bir kamu görevlisi vatandaşın dilekçesine 10 aydır işlem yapmıyorsa bırakın savcı olmayı Cumhurbaşkanı bile olsa mutlaka şikayet hakkını kullanınız.
Eğer olay doğru ise durum çok vahim.Artık ceza davalarının çoğu 10 ayda bitiyor.İşte bütün bunlar için bile yargı reformu gerekmezmi arkadaşlar ?
Old 22-03-2010, 22:58   #3
Av.Kamil Mercan

1-Danıştaya temyiz incelemesine giden dosyalar 3 yıldan önce dönmüyor.
2-kadıyı kime şikayet ediceksin?.
3-Yargı reformundan kastınızı anlayamadım???
saygılarımla...
Old 23-03-2010, 13:24   #4
Armağan Konyalı

Varsayılan Hem işi çok, hem de işi kendisi arttırıyor. :)

Konuyu ikiye ayırarak düşünmek gerek:
1- C.Savcısının görevini ihmal etmesi
2- C.Savcısının iş yoğunluğu nedeniyle işini zamanında yapamaması

Birinci hal için C.Savcısına kızılır.
İkinci hal için kendi kendimize kızılır.

İkinci hali ikiye ayırmak gerekir:
1- İş yoğunluğuna göre kadroyu arttırmıyoruz
2- İş yoğunluğunu arttıracak kadar suç işliyoruz.

İkinci halin ikinci ayırımını birinci hale eklediğimizde görevi ihmal suçunu işlemiş olan C.Savcısına biraz daha fazla kızmamız gerekir.
Old 25-04-2010, 19:35   #5
poseidonmavi

ben bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. lütfen daha az suç işleyelim. hatta nöbetçi faiillik getirelim ki soruşturmalar zamanında tamamlansın. savcı sayısının artırılmaması gayet normal. çünkü bu ülkenin adaletten daha ciddi ihtiyaçları var. şikayeti işleme konulmayan müşteki kendisine bir çeki düzen vermeli. hangi resmi hizmet zamanında yapılmış ki adalet zamanında tecelli etsin. bu demek değildir ki geç tecelli eden şey adalet değildir. bakınız yargıtayımız pek çok kararı hukuka uygun olduğu için onaylıyor. saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04991007 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.