Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kısmi icra kefilliğinde icra emri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2009, 16:52   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan kısmi icra kefilliğinde icra emri

Dosya borcunun tamamının X TL. lik kısmına kefil oluyorum şeklindeki icra kefilliğinde icra emri doğrudan bu miktarın tahsili emri olarak mı düzenlenecektir.Yoksa normal olarak icra masraf feri ve vekalet ücretini eklemek gerekli mi?
Old 31-08-2009, 17:02   #2
AV.ÖZGÜR ÇAM

Kefilin sorumluluğu, İcra dosyasında kabul edilen miktarla sınırlıdır.
Alacaklı vekili olarak, kefilin kısmi kefaletini kabul ettiyseniz, İcra emrindeki borç tutarının, kabul edilen miktarla sınırlı olarak düzenlenmesi gerektiği görüşündeyim..
Old 31-08-2009, 22:02   #3
KARİNE

Özgür beyin de belirtiği üzere kefilin sorumluluğu, kabul ettiği miktar ile sınırlı olmalıdır. Ancak vekalet ücreti ve masraflar konusunda, kefilinin sorumluluğu kabul ettiği kısım kadar olmalıdır diye düşünüyorum.
Old 31-08-2009, 23:45   #4
Av.Fatih KISA

Kefil olduğu miktarın kefalet tarihinden itibaren işleyecek faizinden de sorumlu olur. Yine kefalet miktarı üzerinden de vekalet ücreti, harçlardan sorumlu olur. Masraflar konusunda emin değilim. Fikrimce alacaklı kefilin kefalet ettiği miktarı tahsil için yaptığı masrafları kefilden talep edebilir.Fazlasını değil.
Old 01-09-2009, 14:20   #5
Aybüke Kağan

Zaten kefil tolam borcun X miktarına kefil oluyorum dediğinde işlemiş faiz,veklalet ücreti ve masrafları kapsayan toplam borç kasdedilmektedir. Bu drumda bence kefil olma tarihinden itibaren işleyecek faizden bile sorumlu değildir. Sadece X TL lik kısm için sorumludur.
Old 02-07-2013, 12:32   #6
limpid

bu konuda net bir fikri olan varmıdır? bizim dosyamızda da mart ayında hacze gidildi şirkete. orada çalışan 2600 tlsine icra kefili oldum 05042013te ödemeyi tahhüt ederim dedi.
1- bir şekilde kefile icra emri çıkarmayı unutmuşuz, şimdi hazırlamayı düşünüyorum ancak nasıl olacak kafam karıştı? o tarih itibariyle faiz ve o rakam üzerinden vekalet ücreti hesaplanacak mı?

2- ödeme taahhüdünden 3 ay geçmek üzere ancak okudum yargıtay kararlarında ödeme günü gelene kadar icra emri tebliğ edilmiş olduğu vakit taahhüdü ihlalden ceza çıkması gerektiği beirtiliyordu sanırım ben bu hakkı kaybettim, yeniden hacze gideceğim
Old 02-07-2013, 13:50   #7
avsonerengin

icra emri çıkarılmadıkça dosyada borçlu değil
Old 02-07-2013, 15:53   #8
M.SERDAR DEMİRTAŞ

B.K. 589 uyarınca kefil ; borcun aslı ile beraber , borçlunun kusur veya temerrüdünün kanuni neticelerinden de sorumludur ; ayrıca İİK 38'e göre icra kefaleti ; müteselsil kefalet hükmündedir.Bu hususlar gözönüne alındığında , sadece kısmen kefil olunması ; kefilin sorumluluğunu mezkur kısma sabitlemez .Elbette B.K.'ye göre kefilin , kefil olduğu miktarın belirli olması gerekir ve ayrıca kefalet ; tüm borca şamil olabileceği gibi , kısmi de olabilir.Konu ; kısmi kefalette sorumluluğun , taahhüd tarihindeki rakamla sınırlı olup olmadığına ilişkindir.Kanaatimce kısmi kefalet ile taahhüt edilen kısma ilşkin faiz , masraf v.b konular farklı algılanmalıdır.Borcun bir kısmına kefil olunduğunda ; tamamına ilişkin olmamakla birlikte ; kefil olunan kısma ait gecikme faizi v.b.'den de sorumluluk söz konusu olacaktır.
Old 02-07-2013, 16:46   #9
limpid

cevaplarınız için teşekkür ederim ancak ben icra emrini nasıl hazırlayacağım noktasında takıldım. kefil olunan tarihten itibaren 2600 tlye sadece yasal faiz mi uygulayacağım? bunun üzerinden vekalet harcı vs. hesaplanacakmı?
Old 03-07-2013, 08:50   #10
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
Dosya borcunun tamamının X TL. lik kısmına kefil oluyorum şeklindeki icra kefilliğinde icra emri doğrudan bu miktarın tahsili emri olarak mı düzenlenecektir.Yoksa normal olarak icra masraf feri ve vekalet ücretini eklemek gerekli mi?

Kefilin sorumlu olduğu miktar anapara yönünden belirtilen rakamdır.Ancak icra takibi aşamasında faiz ve diğer masraflardan sorumlu olur.Sonuçta borç rıza ile ödenmez ise cebri icra yoluyla tahsil edilir.Asıl alacaklı bu durumda hangi masraf ve faizlerden sorumlu ise kefil için de değişen bir şey olmaz.Ancak takip esnasında borca kefil olunsa idi icra tutanağı yahut haciz tutanağında yazılı rakam ne ise sorumlu olunan miktar da tutanakta yazılı olanın fazlası olamazdı.Kefalet adi kefalet mi müteselsil kefalet mi bu arada?
Old 03-07-2013, 13:00   #11
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın limpid ; cevabı biliyorsunuz aslında ; tanımlaması farklı olduğu için uygulamanın da farklı olduğunu düşünmeyin ; adı icra kefili de olsa , sonuçta borçlu ve herhangi bir borçlu için yapacağınız düzenlemeden bir farkı yok ; sadece dosyanın tamamından değil de taahhüt ettiği rakamdan sorumlu ve burada dikkat etmeniz gereken tek şey ; taahhüdün , taahhüt anı itibariyle rakamı dondurmayacağı ! Ödenilmesi taahhüt edilen bedel ve ödeme tarihi belirli olduğuna göre , mezkur tarihin geçmesi halinde faiz işleyecek ve siz de kefilin taahhüt ettiği miktarın vadesinde ödenmemesi üzerine takibe geçecek olduğunuzdan takip bedeli üzerinden vekalet ücreti alacaksınız.Bu arada İİK 38'i yeniden hatırlatıyorum ; icra kefaleti müteselsil kefalettir.
Old 04-07-2013, 16:08   #12
limpid

teşekkür ederim o zaman yapılacak şey programdan icra emri düzenleyip faizi kefil olduğu tarihten itibaren işletmek ve kefile göndermek.
Old 04-07-2013, 16:37   #13
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Taahhütün verildiği tarih mi , taahhütün ihlal edildiği tarih mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi