Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Toplu İşçi Çıkarımı-Önelli fesih-işe iade

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-05-2012, 19:54   #1
GBB

Varsayılan Toplu İşçi Çıkarımı-Önelli fesih-işe iade

Merhaba arkadaşlar, bana gelen birkaç davada takıldığım ve tereddüte düştüğüm bir konuda benzer durumu yaşayan biri, deneyimlerini benimle paylaşırsa çok sevinirim.Konu:
Müvekkilin işvereni, zarar etme nedeniyle işyerini tamamıyla kapatma yoluna giderek işçilere 2 aylık ihbar önelleri vermiş ve toplu işten çıkarma yoluna gitmiştir.Ancak işveren, iş güvenliği hükümlerinin sonuçlarından kaçınmak amacıyla aslında kendisine ait başka bir tesiste faaliyetlerine devam edecektir.Bu husus da tüm işçiler tarafından ortada dönen konuşmalar ve taşınma süreci sebebiyle bilindiğinden hatta bazı işçilerle de diğer yerde çalışmaya devam edileceğinin duyulması ve bu tür bir izlenim verildmesi sebebiyle fesih ihbarını alan ve işyerinde ihbar öneli sonuna kadar çalışan işçiler hem diğer işyerine alınma umuduyla hem de yanlış yönlendirilmeleri sebebiyle feshin, ihbar süresinin sonunda gerçekleşeceği düşüncesiyle feshin tebliği tarihinden itibaren dava açmaları gereken 30 günlük süreyi kaçırmıştır.Yaptığım araştırmalarda feshin ihbar önelinin sonunda değil de tebliğ alındığı tarihte gerçekleştiğine ve bu süreden itibaren 30 gün içinde dava açılması gerektiğine dair yargı kararlarına ulaştım.
Toplu işçi çıkarmada sözkonusu dava açma süresine dair farklı bir düşüncesi veya bilgisi olanların yardımcı olmasını rica ediyorum,saygılarımla
Old 23-05-2012, 12:43   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan GBB
Merhaba arkadaşlar, bana gelen birkaç davada takıldığım ve tereddüte düştüğüm bir konuda benzer durumu yaşayan biri, deneyimlerini benimle paylaşırsa çok sevinirim.Konu:
Müvekkilin işvereni, zarar etme nedeniyle işyerini tamamıyla kapatma yoluna giderek işçilere 2 aylık ihbar önelleri vermiş ve toplu işten çıkarma yoluna gitmiştir.Ancak işveren, iş güvenliği hükümlerinin sonuçlarından kaçınmak amacıyla aslında kendisine ait başka bir tesiste faaliyetlerine devam edecektir.Bu husus da tüm işçiler tarafından ortada dönen konuşmalar ve taşınma süreci sebebiyle bilindiğinden hatta bazı işçilerle de diğer yerde çalışmaya devam edileceğinin duyulması ve bu tür bir izlenim verildmesi sebebiyle fesih ihbarını alan ve işyerinde ihbar öneli sonuna kadar çalışan işçiler hem diğer işyerine alınma umuduyla hem de yanlış yönlendirilmeleri sebebiyle feshin, ihbar süresinin sonunda gerçekleşeceği düşüncesiyle feshin tebliği tarihinden itibaren dava açmaları gereken 30 günlük süreyi kaçırmıştır.Yaptığım araştırmalarda feshin ihbar önelinin sonunda değil de tebliğ alındığı tarihte gerçekleştiğine ve bu süreden itibaren 30 gün içinde dava açılması gerektiğine dair yargı kararlarına ulaştım.
Toplu işçi çıkarmada sözkonusu dava açma süresine dair farklı bir düşüncesi veya bilgisi olanların yardımcı olmasını rica ediyorum,saygılarımla

Meslektaşım toplu işçi çıkarmalarda elbette sürede farklılık vardır. 29. maddeyi incelerseniz göreceksiniz. Toplu işçi çıkarmalarda (ben burada teknik olarak toplu işçi çıkarmadan bahsediyorum - yani 29. maddedeki işçi sayılarının oranlarında işçi çıkarmadan - ) işveren tarafından bu isteğin 30 gün öncesinden bölge müdürlüğüne, Türkiye İş Kurumu'na bildirilmesi gerekmektedir. 5. fıkrada da fesih bildirimlerinin işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden 30 gün sonra hüküm doğuracağı açıkça yazılıdır. Yani 17. maddedeki 2,4,6 ve 8 haftalık bildirim süreleri, bu 30 gün geçtikten sonra işlemeye başlar. Hızlıca değerlendirin, 6. fıkradaki işyeri kapatılması halini ve yeniden işçi alma durumlarını irdeleyin derim. Saygılar.
Old 23-05-2012, 12:56   #3
GBB

Varsayılan işveren 29.madde prosedürüne uymuş,ancak

Sayın Yiğit cevabınız için çok teşekkür ederim. Olayda işveren 12 şubatta bölge müdürlüğüne bildirmiş konuyu işyerinde ilan etmiş ve 5 martta işçilere (her birine ayrı ayrı) yazılı olarak işyerinin kesin ve devamlı surette kapatılmasını gerekçe göstererek iş akitlerinin 30 nisanda feshedileceğini tebliğ etmiş.Dolayısıyla iş akdinin 30 nisanda feshedileceğini düşünen ve ihbar öneli verilen işçiler işyerinde çalışmaya devam ederken bir de diğer işyerine alınma umuduyla 30 nisandan itibaren dava açma haklarının doğacağını düşünerek işe iade davası süresini kaçırmışlar.Çünkü 30 günlük süre feshin tebliği olan 5 martta başlıyor. Bu nedenle dün açtığım davalardan feragat etmeyi düşünüyorum, farklı bir düşünceniz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.
saygılarımla
Old 23-05-2012, 13:47   #4
Av.Selim Balku

İş kanunun 20. maddesi gereği, dava açma süresi fesih bildiriminin tebliğ tarihdir.

Olaya göre dava açma süresi 5 Nisanda son bulmuştur.

Toplu iş çıkarmada farklı bir durum olacağını sanmıyorum, ayrıca duymadım, görmedim...

İki soruya dikkatinizi çekmek isterim;

İşe iade davasından feragat yerine davanın ıslahı olabilir mi?

6 ay içerisinde, işe yeni bir tesiste devam ediliyorsa, 29. madde gereği bunu kuruma bildirmesi gerekmektedir. Bu durumda şikayet, itiraz ne derece yeni haklar doğurabilir?

Kolay Gelsin...
Old 23-05-2012, 14:16   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Düşünceme göre 12 şubat Bölge Müdürlüğü'ne bildirim tarihi olduğuna göre fesih bildirim tarihi 30 gün sonrası yani 13 Mart'da (şubat ayı 29 gün çekmiştir) hüküm ifade edecek ve işe iade dava açma süresi 13 Nisan'da son bulacaktır. Dava tarihinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Sayın Balku'nun feragat yerine davanın ıslahı konusundaki görüşünden neyi kastettiğini ise anlayamadım ancak netice-i talebi ıslahtan bahsettiğini düşünüyorum Davanın türü, talep konusu, meblağ, delil ve sair tüm taleplerin ıslahının nasıl yapılabileceğini düşünüyorum
Old 23-05-2012, 14:24   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Düşünceme göre 12 şubat Bölge Müdürlüğü'ne bildirim tarihi olduğuna göre fesih bildirim tarihi 30 gün sonrası yani 13 Mart'da (şubat ayı 29 gün çekmiştir) hüküm ifade edecek ve işe iade dava açma süresi 13 Nisan'da son bulacaktır. Dava tarihinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Sayın Balku'nun feragat yerine davanın ıslahı konusundaki görüşünden neyi kastettiğini ise anlayamadım ancak netice-i talebi ıslahtan bahsettiğini düşünüyorum Davanın türü, talep konusu, meblağ, delil ve sair tüm taleplerin ıslahının nasıl yapılabileceğini düşünüyorum

İşçiye bildirim 5 Martta yazılı olarak yapılmış, o sebeple 5 Nisan (ya da 4 Nisan) son şeklinde düşündüm.

Bu noktada aklıma şu da geldi; işçiye bildirim gerçekte 5 Martta yapılmamışsa !

Eş söylem ile, işçilere bildirim daha sonra yapılmış ancak bildirim kağıdına 5 Mart yazılmış olursa durum değişebilir...

Islah konusuna bakmadım ama ıslah ile işe iade davası alacak davasına dönüşebilirse, masraflar ve süre bakımından daha iyi olur kanaatindeyim.
Old 23-05-2012, 15:20   #7
GBB

Varsayılan dava 22 mayısta açıldı

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT

Sayın Yiğit dava 22 mayısta açıldı , bizler sürenin geçmiş olduğunu farkedince karşı tarafa tebligat gitmeden ve karşı vekalet ücreti doğmaması adına bugün davasından feragat etmesini öneriyoruz.Sorun ; işveren kötü niyetli, görünürde zarar nedeniyle kapatmaya dayanıyor ve prosedürü uyguluyor.Ama orda çalışan işçiler dahi işverenin başka bir tesiste işe devam edeceğini biliyor, işveren de bazı işçileri öteki tarafa nakledince kendilerinin de nakledileceği düşüncesi ve umuduyla 30 nisana kadar bekliyor. fesih ihbarlarına da sonradan tarih eklenmiş olası da mümkün değil matbu herkese aynı dağıtılıp imzalatılmış, kişiler sadece yasal haklarımızı saklı turarak ibaresi yazıp imzalamışlar.sorun:
işveren 12 şubatta çalışma müdürlüğüne bildirip durumu ilan ediyor,ama aslında kötü niyetli çünkü üretimi başka yere kaydırıyor,sendikayla çekişmeye girildi ve bu strateji ile sorunlu tüm işçilerden kurtulmaya çalışıyor.
bu arada toplu olarak tüm işçilere 5 martta feshi ihbar imzalatılıyor (30 nisanda iş akdi sona erecektir şeklinde ) akabinde yine 30 nisanda kıdem,ihbar,izin ücretlerini banka hesaplarına yatırıp ibra imzalattırıyor.

bu durumda işverenin başka bir tesiste faaliyetlerine devam etmesi nedeniyle yapabileceğim bir şey var mı?
işe iade davasına devam edersek süreden reddedilecek..
feragat edersek ileride işverenin başka yerde faaliyetlerine devam etmesine dayanarak yeniden dava açamayız...noktasında tıkandım..ileri gidemiyorum..
sayın meslektaşlarım, ilerleme kaydedebilecğim yorumlarınıza ihtiyacım var
Old 23-05-2012, 15:32   #8
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan GBB
fesih ihbarlarına da sonradan tarih eklenmiş olası da mümkün değil matbu herkese aynı dağıtılıp imzalatılmış, kişiler sadece yasal haklarımızı saklı turarak ibaresi yazıp imzalamışlar.

Fesih ihbarına sonradan tarih yazılmamıştır; belki de 30 Nisan tarihinde bu belge imzalatılımıştır.

İşçinin önüne gelen evrağı imzalamak zorunda kalmış olabilir...

Yani belki...
Old 24-05-2012, 12:41   #9
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın GBB,
Sendikal nedenlerden bahsediyorsunuz,
Fesih hakkının kötüye kullanılması olarak da algılanıyor işverenin tutumu.

İşe tekrar başlatabilmek için değil ama, sendikal nedenlerle, kötüniyetli olarak iş akdinin feshedildiğini ispatlayabilirseniz Tazminat talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 24-05-2012, 13:47   #10
GBB

Sayın Temel,ben sürelerle ilgili sıkıntı yaşamaktayım ve işe iade davası açmış ancak feragat etmeyi düşünmekteyim.Ayrıca benim müvekkillerim sendikanın yetki aldığı bir işyerinde sendikalı olmadan çalışanlardan...teşekkürler
Old 24-05-2012, 13:52   #11
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın GBB,
Fesih önelleri kullandırılarak iş akdinin feshinde de önel süreleri içinde (fesih tarihinden itibaren) dava açmak gerektiğine ilişkin Yargıtay kararı var.

Bu sebeple bence süresinde açılmış bir dava yok, bunu dolanmanın bir yolu da yok gibi görünüyor.
Bu yüzden diğer konuya temas ettim.
Old 24-05-2012, 15:23   #12
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. İlknur Sezgin Temel
Sayın GBB,
Sendikal nedenlerden bahsediyorsunuz,
Fesih hakkının kötüye kullanılması olarak da algılanıyor işverenin tutumu.

İşe tekrar başlatabilmek için değil ama, sendikal nedenlerle, kötüniyetli olarak iş akdinin feshedildiğini ispatlayabilirseniz Tazminat talep edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sayın Temel, aklıma ilk geleni yazmışsınız,

ancak iş güvencesi kapsamında olan işçinin, kötüniyet tazminatı alma imkanı yoktur.

Davacının işe iade davası açma imkanı varmış ve süreden dolayı bu talep büyük ihtimalle reddedilecek. Bu durumda kötüniyet tazminatı alma imkanı olmayacak çünkü işe iade talebini 30 gün içerisnde kullanmamış görünecek.

İşyerinde 10 kişi çalışsaydı, düşündüğünüz olabilirdi...

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi