Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş kazası peşin değerli gelirin tenzili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2011, 13:55   #1
Av.Barış Kılıç

Varsayılan iş kazası peşin değerli gelirin tenzili

Müvekkilimiz iş kazası sonucu kolunu kaybetti. Açtığız davada bilirkişi raporu geldi. Raporda yaklaşık 100.000 TL tazminat hesaplanmış. Ancak bu bedelden sgk tarafından bildirilecek tüm peşin değerli gelirin hesaplanan bu miktardan tenzili gerektiği yazılmış. Henüz sgk’dan cevap gelmedi ama benim öğrenmek istediği müvekkil hem iş göremezlik maaşı alıyor hemde malulen emekli olduğu için emekli maaşı alıyor. Aldığı emekli maaşının maddi tazminat miktarından düşülmemesi gerektiği kanaatindeyim ama Yargıtay kararı bulamadım. Ayrıca SGK tarafından verilen peşin değerli gelirin hesabında dava tarihi mi esas alınacak yoksa olay tarhi mi? Bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum. Saygılarımla..
Old 08-01-2011, 16:48   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Barış Kılıç
Müvekkilimiz iş kazası sonucu kolunu kaybetti. Açtığız davada bilirkişi raporu geldi. Raporda yaklaşık 100.000 TL tazminat hesaplanmış. Ancak bu bedelden sgk tarafından bildirilecek tüm peşin değerli gelirin hesaplanan bu miktardan tenzili gerektiği yazılmış. Henüz sgk’dan cevap gelmedi ama benim öğrenmek istediği müvekkil hem iş göremezlik maaşı alıyor hemde malulen emekli olduğu için emekli maaşı alıyor. Aldığı emekli maaşının maddi tazminat miktarından düşülmemesi gerektiği kanaatindeyim ama Yargıtay kararı bulamadım. Saygılarımla..
Maalesef, iş kazası neticesinde kazaya uğrayan işçinin edindiği tüm menfaatler maddi tazminattan mahsup edilmektedir. Zaten SGK daha sonra bu miktarlar için işverene rücu etmektedir.

Alıntı:
Ayrıca SGK tarafından verilen peşin değerli gelirin hesabında dava tarihi mi esas alınacak yoksa olay tarhi mi? Bu konuda meslektaşlarımın yardımını bekliyorum.

İkisi de değil. Mahkemeler "karar tarihine" en yakın PSD'yi esas almaktadır. Çünkü son asgari ücret ve katsayılara göre yapılan hesaplamaya itibar edilmektedir.
Old 09-01-2011, 20:15   #3
Av.Dursun KARACA

Sayın Kılıç; sigortalının maluliyet oranı % 60 üzerindeyse ve en az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün prim ödenmiş ise maluliyet aylığı alır.(5510 sayılı kanun madde 26)
Maluliyet oranı % 10-60 arası ise veya süresi eksikse sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. (Madde 19)
Bu durumda; müvekkiliniz hem iş göremezlik maaşı, hem de maluliyet aylığı nasıl alır? Bunu anlayamadım.

Olayınızda; SGK. peşin sermaye değeri 100 bin TL. üzerinde olacaktır. Benzer konuda yeni sonuçlanan bir davamızda bu şekilde bir rakam geldi.
Old 10-01-2011, 14:41   #4
Av.Nur Hayat BURAN

SGK tarafından rücu edilebilen rakam Anayasa Mahkemesi kararı ile ilk Peşin Değerli Gelir olarak değiştirildiğinden tazminat hesabından da İPDG düşülmektedir.
Old 16-02-2011, 11:01   #6
Av.Barış Kılıç

ilk peşin değerli sermayenin indirilmesi SGK'nın rucuen açtığı davalarda geçerli, bunun dışında işçinin işverenden alacağı tazminattan düşülecek kısım tüm peşin sermaye geliri mi yoksa ilk peşin sermaye geliri mi olacak bu konuda tereddütte kaldım? yardımcı olursanız sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi