Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mahkumiyetin sicilden silinme şartlarının gerçekleşmesi - mahkemenin HAGB yi uygulamamış olması sebebiyle CMK m 308 işletilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2011, 14:26   #1
Av.Hamdi Murat DEĞERLİ

Varsayılan mahkumiyetin sicilden silinme şartlarının gerçekleşmesi - mahkemenin HAGB yi uygulamamış olması sebebiyle CMK m 308 işletilebilir mi?

Arkadaşlar;
Sanık 2004 yılında işlediği silahla müessir fiil sebebiyle 2007 yılında 2 yıl hapis cezasına çarptırılır.Mahkeme geçmişteki hali sebebiyle olumlu kanaat edinmediğinden (adli sicil kaydında 2001 yılındaki yine müessir filleden eski mahkumiyeti kastediyor olmalı) 647/6 yı uygulamamış,karar yargıtaydan geçerek kesinleşmiş.
Şimdi; eski mahkumiyetin sicilden silinme şartı gerçekleştiğine göre mahkemenin HAGB'yi uygulamaması hatta kararda tartışmaması sebebiyle CMK m.308 işletilebilir mi?Zira bu gerekçe ile m.309 dan kanun yararına bozulan bir kaç kararı forumda görmüştüm.Ne dersiniz?Nasıl bir yol izlenmeli.
Old 10-08-2011, 14:45   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Hamdi Murat DEĞERLİ
Arkadaşlar;
Sanık 2004 yılında işlediği silahla müessir fiil sebebiyle 2007 yılında 2 yıl hapis cezasına çarptırılır.Mahkeme geçmişteki hali sebebiyle olumlu kanaat edinmediğinden (adli sicil kaydında 2001 yılındaki yine müessir filleden eski mahkumiyeti kastediyor olmalı) 647/6 yı uygulamamış,karar yargıtaydan geçerek kesinleşmiş.
Şimdi; eski mahkumiyetin sicilden silinme şartı gerçekleştiğine göre mahkemenin HAGB'yi uygulamaması hatta kararda tartışmaması sebebiyle CMK m.308 işletilebilir mi?Zira bu gerekçe ile m.309 dan kanun yararına bozulan bir kaç kararı forumda görmüştüm.Ne dersiniz?Nasıl bir yol izlenmeli.

Sayın meslektaşım,

5728 sayılı yasanın geçici 1. maddesinin 2. fıkrasını inceleyiniz.

Buna göre HAGB kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

Hükmü veren mahkemeden CMK.m.98-101 hükmümleri çerçevesinde duruşma açmak suretiyle inceleme yapmasını, infazı durdurmasını ve netice olarak HAGB kararı vermesini talep ediniz.

Saygılarımla.
Old 11-08-2011, 13:04   #3
Av.Hamdi Murat DEĞERLİ

Sayın meslekdaşım; öncelikle ilginize teşekkür ederim.Buhsettiğiniz mevzuat hükmüne daha önce bakmıştım ancak somut olayda kesinleşme tarihi 2011.Dolayısı ile Yargıtay'ın da adli sicil kaydındaki silinme şartının gerçekleştiğini atladığını düşünüyorum.
Old 11-08-2011, 13:23   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Sayın meslekdaşım; öncelikle ilginize teşekkür ederim.Buhsettiğiniz mevzuat hükmüne daha önce bakmıştım ancak somut olayda kesinleşme tarihi 2011.Dolayısı ile Yargıtay'ın da adli sicil kaydındaki silinme şartının gerçekleştiğini atladığını düşünüyorum.

Hakikaten sayın meslektaşım 5728 sayılı yasanın yürürlük tarihi 23/01/2008'dir ve geçici madde 1/2'deki imkanın kullanılması bahsettiğiniz kesinleşme tarihine göre olanaklı görünmüyor.

Saygılarımla.
Old 13-09-2011, 23:40   #5
muratoz

slmlar yargıtay ceza genel kurulunun hagb hakkında verdiği kararda bu yöndeki bütün sorulara cevap vermiş durumda bu kararı arayın eğer bulamazsanız yazın ben size yollarım sizin bütün sorularınıza ışık tutacaktır 2009 yılında verilmiş bir karar olması lazım...
Old 13-09-2011, 23:52   #6
S.Orhan

Alıntı:
Arkadaşlar;

Sayın Değerli,
Suç tarihi itibariyle silinme koşulu zaten gerçekleşmemiş.2001 yılındaki mahkumiyet kararının adli sicilden silinebilmesi için yanlış anımsamıyorsam ceza ertelenmiş ise kesinleşme tarihinden, aksi halde infaz tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde herhangi bir suç işlenmemiş olması gerekiyordu.Sizin müvekkiliniz her halükarda 5 yıllık süre dolmadan yeni bir suç işlemiş.Bu nedenle HAGB uygulanmamasının gerekçesi yasal.
Ayrıca Yargıtay incelemesi 2011 yılında yapıldığına göre CMK.231.maddesinin uygulanma koşulu olsaydı re'sen kararı bozardı.Yapılacak bir şey olmadığı kanısındayım.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi