Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noterin Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2010, 13:28   #1
avnihat

Varsayılan Noterin Sorumluluğu

Öncelikle herkese çalışmalarında başarılar diliyorum. Şimdiden verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ediyorum. Olayımızı özetleyecek olursak; müvekkil araba alış verişi yapar ve parasının az bir kısmını alır. Kalan miktar için taraflar bir gün tayin ederler.Alıcı müvekkilden gelirken satış vekaleti getirmesini de ister. Müvekkil vekaletnameyi tanzim ederek alıcının yanına gittiğinde alıcı o gün için parayı ödeyemeyeceğini söyler. Bu sırada müvekkilin elinde bulunan vekaletnamenin tarih ve sayısını alır. Müvekkil daha sonra durumdan şüphelenir. Durumu araştırdığında aracının, alıcıya vekaletnameyi teslim etmediği halde satışının yapıldığını öğrenir. Alıcı muhtemelen satış yapmak için başka bir notere giderek vekaletnamenin kaybolduğunu bildirerek noter kanalı ile diğer vekaletnameyi çıkartmış ve aracı başka bir kişiye satmıştır. Araç şu an üçüncü bir kişiye satılmış durumdadır. Bu durumda müvekkilin bilgisi olmadan vekaletnamenin bir örneğini gönderen noterin tazminat sorumluluğu doğar mı? Şayet üçüncü kişi iyiniyetli değil ise aracın trafik kaydı iptal edilerek müvekkil adına tescili için dava açılabilir mi? Saygılarımla...
Old 27-07-2010, 21:49   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avnihat
Öncelikle herkese çalışmalarında başarılar diliyorum. Şimdiden verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ediyorum. Olayımızı özetleyecek olursak; müvekkil araba alış verişi yapar ve parasının az bir kısmını alır. Kalan miktar için taraflar bir gün tayin ederler.Alıcı müvekkilden gelirken satış vekaleti getirmesini de ister. Müvekkil vekaletnameyi tanzim ederek alıcının yanına gittiğinde alıcı o gün için parayı ödeyemeyeceğini söyler. Bu sırada müvekkilin elinde bulunan vekaletnamenin tarih ve sayısını alır. Müvekkil daha sonra durumdan şüphelenir. Durumu araştırdığında aracının, alıcıya vekaletnameyi teslim etmediği halde satışının yapıldığını öğrenir. Alıcı muhtemelen satış yapmak için başka bir notere giderek vekaletnamenin kaybolduğunu bildirerek noter kanalı ile diğer vekaletnameyi çıkartmış ve aracı başka bir kişiye satmıştır. Araç şu an üçüncü bir kişiye satılmış durumdadır. Bu durumda müvekkilin bilgisi olmadan vekaletnamenin bir örneğini gönderen noterin tazminat sorumluluğu doğar mı? Şayet üçüncü kişi iyiniyetli değil ise aracın trafik kaydı iptal edilerek müvekkil adına tescili için dava açılabilir mi? Saygılarımla...

Üçüncü kişinin iyiniyetli olması durumunda davanın kabul edilmeyeceğini zaten yazmışsınız.

Noterden suret isteyenin sizin müvekkiliniz değil de vekili olduğunu nasıl kanıtlayacaksınız?

Ancak aşağıdaki linkte bütün olasılıkları yazdığımı düşünürken, müvekkiliniz ve diğer şahıs beni mahçup etti.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12518
Old 28-07-2010, 00:03   #3
üye14072

parayı görmeden vekalet çıkarılmaz
en az beş kez araba sattım
notere gidersin
evrak hazırlanır
eline kalemi alırsın

kardeş hesabı görelim dersin
parayı cebine koyarsın
imzanı atarsın

tabi şimdi bunu yazması kolay
müvekkiliniz zor durumda
ne yapcaz
teorik olarak pek çok şey
pratikte hiç bir şey

adam notere gidip bir evrakın suretini istiyor
noter ilgililere suret verebilir

kanun m. 94 Noterler tarafından yapılan işlemlerin örnekleri, ancak ilgililerine,
kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verilir.

peki, bir başka soru,

müvekkiliniz o esna gidip vekaletten azletsiydi bir başka noterde,

şahıs yine vekaletten suret alabilirmiydi
bunun tedbiri varmı
yani bir sicili tutuluyormu
Old 30-07-2010, 14:02   #4
avnihat

Cevaplar için teşekkürler. Suat bey mahçup olmaya gerek yok. Her gün farklı bir yöntem buluyor dolandırıcılar. Ancak şunu öğrendim. Satış işlemi Çorum İlinde yapılmış. Vekaletname ise başka bir yerde çıkarılmış. Vekaletin veridği noter ile görüştüm. Sadece telefon ile bilgi verdiklerini herhangi bir evrak göndermediklerini söyledi. Şimdi Çorum'daki noterin işlemi nasıl yaptığını ve satış senedine vekalet sureti ekleyip eklemediğini öğrenmeye çalışıyorum.
Old 30-07-2010, 14:26   #5
Levent Cirit

NOTERLİK KANUNU Madde 94 - "Noterler tarafından yapılan işlemlerin örnekleri, ancak ilgililerine,
kanuni mümessil veya vekillerine yahut da mirasçılarına verilir.

Bu örnek, masrafı verilmek suretiyle o yerdeki noter eliyle diğer bir şehirdeki
noterlikten de getirtilebilir
."
Muhtemelen işlemi yapan noter, telefonda gerekli bilgiyi aldıktan sonra masraf da alarak örneğin getirtilmesi için işlem yapmış ve akabinde de satışı gerçekleştirmiştir. Ortada geçerli bir vekaletname var iken noterin satışı yapmasının herhangi bir sorumluluk doğurmayacağı düşüncesindeyim.
Old 01-08-2010, 14:48   #6
Av. Eyüp KATI

peki kendisine vekalet verilmek üzere tanzim edilen kişi ilgili olmuyor mu? evet denirse notere hiçbirşey yapılamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi