Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bekarım, halamın torunlarını evlat edinmek istiyorum 28 yaşındayım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2010, 17:01   #1
Konuk

Varsayılan Bekarım, halamın torunlarını evlat edinmek istiyorum 28 yaşındayım?

28 yaşında üniversite mezunu bir yıl öncesine kadar yoğun çalışan bir sene öncesinde kriz nedeniyle işten çıkartılan yalnız yaşayan bekar bir kadınım.
Daha önce hiç evlenmedim. Çocuğum yok. Halamın torunları şu anda üç ve sekiz aylık iki tane kız çocuğu. Annesi ikinci bebekten sonra geçirdiği bir kalp krizi sonucu vefaat ettİ. Babası, halamın damadı ise; ikinci kızı iki aylıkken, bakamayacağını söyleyerek, yurt dışına yerleşti. Bebekleri halama bıraktı. Halamın başka çocuğu yok ve karşılıklı dailerde oturuyoruz.

Halam seksen yaşında ve iki çocuğa birden bakamadığı için iki çocuk da benimle kalıyor, babalarının yakın bir akrabaları yok. Halam çocukları benim evlat edinmemi, kendisi üzerine olan iki evi de o çocukların üzerine kaydedilmesini istiyor. Avukat ise babalarının izni olmadan yapamazsınız dendi. Ayrıca babası izin verse bile, evlat edinme kanunu işe karışır, sorun çıkar, bekarsın, sabit gelirin yok dedi.
Babasıyla iletişime geçtik; haklarımdan vazgeçmeye hazır olduğunu söyledi. Kendisine ait tüm hakları bana devretmeye hazır olduğunu, çocuklarla bağının kalmasını istemediğini söyledi. İkna etmeye çalışsak da bir daha Türkiye'ye gelmeyeceğini de ekledi.
Halam kendisine birşey olmadan çocukların benim üzerime kaydedilmesini istiyor. Çünkü şu anda annelerinin ölümünden sonra velayeti babalarında. Mesela büyük kızımızı geçen hafta bir oyun grubuna yazdırdık,haftada iki gün dört saat gitsin diye; orada bile anne babasını istediler doğal olarak.
İzlemem gereken yol nedir; sizce benim bu velayeti almam zor mudur? Halamın alması daha mı kolay olur?
Teşekkür ederim.
Old 23-02-2010, 19:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

30 yaşınızı doldurmadan evlat edinmeniz mümkün değildir.

Alıntı:
Yazan Türk Medeni Kanunu
III. Tek başına evlat edinme
Madde 307 - Evli olmayan kişi otuz yaşını doldurmuş ise tek başına evlat edinebilir.
Otuz yaşını doldurmuş olan eş, diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu veya iki yılı aşkın süreden beri nerede olduğunun bilinmemesi ya da mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması yüzünden birlikte evlat edinmesinin mümkün olmadığını ispat etmesi halinde, tek başına evlat edinebilir.

Çocukların velayeti halen babada bulunmaktadır. Öncelikle velayetin kaldırılması ve küçüklere vasi tayin edilmesi hususunda gerekli ihbarın yapılması için aile mahkemesinde velayetin kaldırılması davası açılmalıdır.(Davayı siz veya hala açabilir)

Dava neticesi, hem babadan velayetin kaldırılmasına hem de vasi tayini için Sulh Hukuk mahkemesine ihbara karar verecektir.

Ondan sanra açılacak vasi tayini davası ile, siz ya da halanız çocukların vasisi olabilceksiniz. Mahkeme öncelikle gönüllüleri ve asıl olarak çocukların yararını gözeterek, araştırmasını yaparak bir karar verecektir.

Vasi bu tayinden sora çocukların lehine işlem yapabilecek ve onlardan tek sorumlu durumuna gelecektir.

Bir avukat ile yol almanızda yarar vardır. Aksi halde hak ve zaman kaybına uğrayabilirsiniz.

Yoksul iseniz, bunu kanıtlayarak(muhtardan fakirlik belgesi..) tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 24-02-2010, 13:47   #3
Konuk

Gazetelerde 30 yaşın altında da evlat edinildiğine dair haberler okumuştum. O bahsettiğiniz vasi tayini demek ki. Çok teşekkür ederim; cuma günü mahkemeye başvuruyoruz. Çok teşekkür ederim tekrar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi