Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız Arama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2008, 12:47   #1
Av.Can

Varsayılan Haksız Arama

TCK 120 maddesinde öngörülen suçla ilgili şöyle bir olya sözkonusu. Kolluk kuvveti savcılık emriyle işyeri araması yapıyor. Bu sırada CMK 134 e göre alınmış bir hakim kararı olmamasına rağmen bilgisayarlarda da arama yapıyor ve bilgisayarda bulunanları arama tutanağına geçiyor. CMK 134 e göre alınan bir mahkeme karaı olmadığından bilgisayarlarda yapılan arama hukuka aykırı bu kesin. Ancak aramayı yapan polis memurları TCK 120 de mündemiç suçu işlemiler midir? Bana göre suç işlenmiş. Sayın meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum. Bu suç tipiyle karşılaşan var mı acaba.
Old 27-12-2008, 15:49   #2
Av.Mehmet_Ali

.134 - (1) Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturmada, başka surette delil elde etme imkânının bulunmaması halinde, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine şüphelinin kullandığı bilgisayar ve bilgisayar programları ile bilgisayar kütüklerinde arama yapılmasına, bilgisayar kayıtlarından kopya çıkarılmasına, bu kayıtların çözülerek metin hâline getirilmesine hâkim tarafından karar verilir.
(2) Bilgisayar, bilgisayar programları ve bilgisayar kütüklerine şifrenin çözülememesinden dolayı girilememesi veya gizlenmiş bilgilere ulaşılamaması halinde çözümün yapılabilmesi ve gerekli kopyaların alınabilmesi için, bu araç ve gereçlere elkonulabilir. Şifrenin çözümünün yapılması ve gerekli kopyaların alınması halinde, elkonulan cihazlar gecikme olmaksızın iade edilir.
(3) Bilgisayar veya bilgisayar kütüklerine elkoyma işlemi sırasında, sistemdeki bütün verilerin yedeklemesi yapılır.
(4) İstemesi halinde, bu yedekten bir kopya çıkarılarak şüpheliye veya vekiline verilir ve bu husus tutanağa geçirilerek imza altına alınır.
(5) Bilgisayar veya bilgisayar kütüklerine elkoymaksızın da, sistemdeki verilerin tamamının veya bir kısmının kopyası alınabilir. Kopyası alınan veriler kâğıda yazdırılarak, bu husus tutanağa kaydedilir ve ilgililer tarafından imza altına alınır.
Mutlaka hakim kararı gerekiyormuş
Old 27-12-2008, 17:06   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Bombacı Suat
TCK 120 maddesinde öngörülen suçla ilgili şöyle bir olya sözkonusu. Kolluk kuvveti savcılık emriyle işyeri araması yapıyor. Bu sırada CMK 134 e göre alınmış bir hakim kararı olmamasına rağmen bilgisayarlarda da arama yapıyor ve bilgisayarda bulunanları arama tutanağına geçiyor. CMK 134 e göre alınan bir mahkeme karaı olmadığından bilgisayarlarda yapılan arama hukuka aykırı bu kesin. Ancak aramayı yapan polis memurları TCK 120 de mündemiç suçu işlemiler midir? Bana göre suç işlenmiş. Sayın meslektaşlarımın görüşlerini merak ediyorum. Bu suç tipiyle karşılaşan var mı acaba.

Bilgisayarda inceleme yapılabilmesi için mutlaka hakim kararı gerekmektedir. Bu nedenle TCK 120 inci maddedeki suç işlenmiştir.
Old 30-12-2008, 12:00   #4
Av.Can

teşekkürler yorumlarınız için ben de sayın Suat Ergin le aynı görüşteyim bakalım şikayetimizin sonucu ne olacak
Old 25-11-2009, 22:42   #5
Av.Can

Bu iletiyi bilgilendirme amaçlı yazıyorum. Savcılık makamı TCK 120 de mündemiç haksız arama suçunun oluştuğu kanaatiyle dava açtı. Sevk maddesi TCK 120
Old 01-08-2010, 15:20   #6
Av.Can

Dava sonuçlandı. Sincan 1. Sulh Ceza Mahkemesi hakim kararı olmadan sadece savcılık emriyle bilgisayarda arama yapan ve bu arama tutanağının altına imza atan 3 kolluk görevlisine 3 er ay ceza verdi CMK 231/5 uygulandı.

Bu arada emri verdiği iddia edilen savcı da tanık olarak dinlendi ve ben böyle bir emir vermedim arkadaşlar yanlış anlamış olabilirler dedi. Polisler de savcı emir verdi kabak bizim başımıza patladı diyorlar ama savcının yazılı emrinde arama kararı alındıktan sonra arama yapılsın diye açık seçik yazılmış. Bence karar doğru. Yorum sizin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi