Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eskı esın zor kullanarak tekrar bırlıkte yasamak ıstemesı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2011, 09:32   #1
Konuk

Varsayılan eskı esın zor kullanarak tekrar bırlıkte yasamak ıstemesı

merhaba...benim sorunuma umarım bir umut olursunuz......2008 yılında boşandım.2 çocugumu ve cocuklarımın velayetını aldım...500lira cocuklar ıcın nafaka baglandı.kendım çalısıyorum.kendıme bır ev tuttum..eskı esım nafakayı kıramla denk oldugu ıcın kırayı odeme kosulu ıle verıyordu.tabı bu arada kontratda onun uzerıneydı ama kıra kontratının suresı doldu ve yenıletmedım çünkı bu ev benım kırasını ben verıyorum demeye baslamıstı.kırayı verıyorsa nafaka yoktu ortada kaldıkı o evı ben kendı emeklerımle kurdum.sımdı evın uzerıne oturuyor...1-bu durumda kıra kontratı baglayıcı olurmu...çünkı birkaçkez polıs cagırmak ıstedım kontratım var hıçbirsey yapamazsın dıyor bu dogrumu kontrat gunu bıtsede devam edermi......2-ben evdeyken zorla eve gırdı kapıyı ustume kılıtleyıp bana sıddet uyguladı.butun gun ve gece dısarı cıkamadım.sonra o uyudu ve ben bır yolunu bulup kactım...bır ız olmadıgı ve sahıdım olmadıgı ıcın savcılıga gıdemedım cunkı gıtsemde bırsey olazmıs sahıdım yokmus dıye...ız bırakmadıgı ıcın darptan rapor alamazmısım bu dogrumu....bunları yapıp bırde bana bunları soyluyor...zorla bızımle yasamak ıstıyor bense can guvenlıgım olmadıgı ıcın ıstemıyorum....bana attıgı tehdıt mesajları telefonla.ama kullandıgı telefon kardesının uzerıne.bu mesajları saklıyorum tehdıtler oldurme tehdıtlerı bırde agır hakaretler var...tasınsamda bana rahat huzur vermıyor.boyle bır durumda haklarım neler lutfen benı aydınlatırmısınız yoksa bu adam ya onunla yasamaya zorlayacak benı yada oldurecek yada zorla tecavuz edecek kı basaramasada gırısımlerı oldu korkuyorum....
Old 15-08-2011, 19:19   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

Kira hukuku anlamında, kontratın eski eşinizin üzerine olması, sizin aleyhinizedir. Eski eşinizin de evde hak iddia etmesine rağmen, ısrarla o olmadan, o evde yaşamaya devam etmek istiyorsanız bu konuda ev sahibinizin de yanınızda olacağı bir hukuki sürecin başlatılması gerekebilir. Kira ödemelerin ne oranda nafaka sayılıp sayılmayacağı da daha somut anlatımlarınızla ortaya çıkacaktır ki bu aşamada bir avukatın doğrudan desteğini almanız menfaatinizedir.

Her halükarda, kontrat onun üzerine de olsa, eski eşinizin size şiddet uygulaması; hakaret ve tehdit etmesi suçtur. Telefon mesajları delildir. Söz konusu mesajları tutanağa geçitrmek suretiyle somut bir delile sahip olarak suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukatın, doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmetini alarak hareket etmeniz menfaatinizedir.
Old 16-08-2011, 09:18   #3
Konuk

peki kontrat süresi haziran ayında doldu.yenilenmesede kontrat yıne onun adına devam edermı...
Old 16-08-2011, 14:04   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
peki kontrat süresi haziran ayında doldu.yenilenmesede kontrat yıne onun adına devam edermı...

Kontratın, olağan, 1 yıllık kontrat olduğunu farzedersek; kira sözleşmesinde, kira süresinin bitimi olarak belirtilen süreden önce, yasal süre içinde, tahliye edeceğini yazılı olarak bildirmemişse, kira sözleşmesi kendiliğinden, eski eşiniz lehine bir yıl daha uzamış sayılır.

Sayın katılımcı;

Bundan sonrası; verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, farazi yorumlara dayalı olacaktır ve bu sizin için de bizim için de doğru değildir. Detaylı anlatımlarınız, kira kontratının incelenmesi neticesinde ve fakat kiraya veren kişinin sırf sizin için, sadece kendi insiyatifiyle, hukuki mücadeleye girmeyi kabul etmesi halinde, zor ve uzun da olsa bazı yollar olabilir. Belki de hiç bir yolu yok. Bunu ancak somut anlatımlarınız netleştirebilir. Bu hususta mutlaka doğrudan danışmanlık ve vekillik hizmeti almanız, aleyhinize olmayacağını düşünüyorsanız, kiraya verenle görüşmeniz menfaatinizedir.
Old 16-08-2011, 14:04   #5
kezzy

Alıntı:
Yazan Konuk

Sayın katılımcı;
Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun uyarınca kiracı yani eşiniz kira sözleşmesinin bitmesinden en az 15 gün önce evin tahliye edeceğini yazılı olarak ev sahibine bildirmez ise kira sözleşmesi bir yıl daha kendiliğinden uzatılmış sayılır.
Verdiğiniz bilgiler çerçevesinde, Haziran ayında süresi dolduğunu söylediğiniz kira sözleşmesi yasa gereği haziran 2012 ye kadar geçerli hale gelmiş gibi görünüyor.
Hak kaybına uğramamak adına bir avukattan DOĞRUDAN yardım almanız gerektiğini unutmayınız.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi