Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

esim babanin evine git diyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2009, 19:36   #1
Konuk

Varsayılan esim babanin evine git diyor

herkese merhaba. esimle evlendigimizden beri ailesinin yüzünden sorunlar vardi. bir hafta iyiysek yarim yil kötüyüz kavga ediyoruz yada konusmuyoruz. benim hemsire olarak calismamida istemedi. dügünümüzü yaparken benim biritirdigim paralari kullandik, esim bunlari sana geri verecegim demisti. altinlarimida aldi sonradan ödücem bunlari dedi. sonra babamdanda borc para istedi onuda dogru dürüst geri vermiyor, kizimin burda aldigi cocuk parasinida alip türkiyeye tatile gitti 2007 de. simdi ben ayrilmak istiyorum bana diyorki git babanin evine kizida burda birak, seni deli diye hastaneye yatirtirim. bir kere dövdü, öbürkilerde kolumu bogazimi morartti. polisi aramama da izin vermedi. simdi calismiyorumda, gitsem nasil yapabilirimm. yardiminiz icin sagolun. almanyadan emine
Old 15-06-2009, 12:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizden maddi manevi şiddet görmekte olduğunuz anlaşılmaktadır. Bu iddialarınızı tanık dahil her tür delil ile ispatlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yere en yakın hastahaneden ya da sağlık ocağından rapor alabilirsiniz. Almanya'da olduğunuzu belirtmişsiniz. Oradaki sağlık kuruluşları gerekeni yapacaklardır.

Türkiye'ye çocuğunuz ile babasının izni olmadan dönüp dönemeyeceğinizi, ülke dışına çıkışın şartlarını tam olarak bilememekteyim. Bu konu ile ilgili olarak konsolosluklardan bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

Eğer çocuğunuz ile Türkiye'ye dönebilirseniz. Buradan, şidetli geçimsizlik ve evlilik birliğnin temelinden sarsılmasına dayalı bir boşanma davası açabilirsiniz.

Dava içinde, çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve onun için de nafaka taleplerinde bulunabilirsiniz.Yine bu nafakaların YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakaları olarak devamnı isteyebilirsiniz.

Yine maddi ve manevi tazminat da talep edebilirsiniz. Davanızın içinde doktor raporlarından ve tanık beyanlarından yararlanabilirsiniz. Eşinizin size ayrı ev açmaması kusurdur. Şiddet, hakaret, tehdit kusurdur. Bunları ispatlamak gerekecektir.

Düğününüzü yaparken kullanılan para ve ziynet eşyaları için ayrı bir dava açılması gerekecektir. Kişisel malarınız olan, paranız ve ziynet eşyalarının tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesini dava edilecektir.

Mahkemece, hükmedilebilcek, nafakalar, maddi ve manevi tazminatlar ve diğer alacaklar için de, İCRA takibi yolu ile tahsilini gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Yani eğer eşiniz kararda hükmedilen parasal alacakları kendiliğinden ödemez ise, siz icra takibi ve haciz kanalı ile almaya çalışacaksınız.

Bunun dışında, boşanma davanızı dilerseniz Almanya'da da açabilirsiniz. Yukarıdaki taleplerinizde bulunabilirsiniz. Ancak, boşandıktan sonra Almanya'da kalabilme koşullarınız ne şekilde değişiklik gösterecektir, bu konular ile ilgili olarak kesin bilgiye ulaşmanız gerekir.

Yine konsolosluklar ya da yabancılar hukuku konusunda bilgili bir avukat ya da yardım merkezlerinden bilgi almanızda fayda vardır.

İnternet imkanına sahip olduğunuz görülmekte; çevrenizdeki kadın sığınma merkezleri, ya da ilgili kuruluşlarla bağlantıya geçmeye çalışabilirsiniz.

Eğer Almanya'da boşanır iseniz, Türkiye'de de boşanmış görünebilmeniz için bu kararın Türkiye'de tanınması ve tenfizi şarttır.

Sayın Katılımcı;

Özetle, Türkiye'de boşanamamanız için bir sebep yoktur. Çocuğunuzla ilgili yurt dışına çıkış koşullarını ayrıca araştırınız. Yine orada boşanır iseniz ve Almanya'da yaşamak istiyor iseniz de yeterlilik koşullarınızı araştırınız.

Her halde, bir avukatın DOĞRUDAN yönledirmesi ile yol alınız.

Türkiye'de maddi durumunuzun iyi olmadığını kanıtlamanız halinde, dava açacağınız yer barosu tarafından size ücretsiz avukatlık hizmeti sağlanacaktır.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi