Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat Davası Hk./Zamanaşımı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2013, 23:57   #1
smhmrl

Önemli Tazminat Davası Hk./Zamanaşımı

Merhabalar,2011 yılında eşimin isteği(zorlaması) üzerine hiç bir hakkımı istemeden eşimle anlaşmalı boşandık karar geldiğinde diğer haklarımı almak için (nafaka, tazminat ve ziynet eşyalarım) ben temyiz hakkımı kullanarak yargıtay a gönderdik dosyam yargıtayda iken eşimle görüştük ve bir dilekçe vererek boşanma yönünden temyiz etmediğimizi ve diğer haklarım için gereğinin yapılmasına dair talepte bulunduk, 28.12.2011 günü bu karar kesinleşmiştir boşanmamız gerçekleşti ama bu esnada dosyamız halen yargıtayda inceleme devam etmekte idi 2012 yılı Haziran ayında dosyam yargıtaydan geri döndü itirazım kabul edilmişti ve 26.09.2012 de tekrar duruşmamız oldu ve önceki anlaşmalı boşanmamız iptal edildi, nafaka tazminat ve ziynet eşyaları için yeniden dava açmam gerektiği söylendi avukat ücreti için uygun olamadığımdan dolayı bu zamana kadar tekrar davayı açamadım 20 gün önce Baroya başvuruda bulundum şuan avukat tayin edildi kendisi ile görüştük ama bana tazminat hakkım için dava açmaya tarihin geçtiğini söyledi resmen boşandıktan sonra 1 yıl süresi varmış ama benim resmi boşandığım tarihte dosyam yargıtayda idi itirazımın kabul edilip edilmeyeceği bile belli değildi ki o zaman ki avukatım bile süre konusunda beni uyarmadı benim sorum şu; 28.11.2011 tarihinde henüz dosyam yargıtayda iken boşanma gerçekleşti, yargıtaydan dosyam haziran 2012 yılında itirazım kabul olunarak geri döndü ve buna istinaden 26.09.2012 de duruşmamız oldu bunlara istinaden tazminat davasını açabilmek için en son duruşmanın tarihinin baz alınması gerekmez mi ya da şuan tazminat davasını da açabilirmiyim (Baronun bana vekil tayin ettiği avukatım var ama onunda bu konuda bilgisi yok net bişey söyleyemiyor sizlere yazıp bilgi alabileceğimi söyledim oda olur dedi)son duruşma tarihini baz alırsak dava açmak içinson 1 ayım mı kalmış olacak, lütfen bu konuda bana yardımcı olmanızı diliyorum, ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz, uzun bir yazı oldu anlayışınız için şimdiden çok ama çok teşekkür ediyorum, Saygılarımla...
Old 22-08-2013, 22:37   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
bir dilekçe vererek boşanma yönünden temyiz etmediğimizi ve diğer haklarım için gereğinin yapılmasına dair talepte bulunduk, 28.12.2011 günü bu karar kesinleşmiştir

Alıntı:
sorum şu; 28.11.2011 tarihinde henüz dosyam yargıtayda iken boşanma gerçekleşti, yargıtaydan dosyam haziran 2012 yılında itirazım kabul olunarak geri döndü ve buna istinaden 26.09.2012 de duruşmamız oldu bunlara istinaden tazminat davasını açabilmek için en son duruşmanın tarihinin baz alınması gerekmez mi ya da şuan tazminat davasını da açabilirmiyim

( TMK MADDE 178) Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

Siz , dosya Yargıtay'da iken verdiğiniz dilekçe ile boşanma kararınızı kesinleştirmiş iseniz ,1 yıllık zamanaşımı süresinin 28.12.2011 tarihinde başladığını , 28.12.2012 tarihinde zamanaşımı süresinin dolduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle dava açmaya engel yoksa da ,karşı taraf zamanaşımı konusunda itirazda bulunabilir.
Old 23-08-2013, 11:18   #3
smhmrl

Önemli cvp

Merhaba,

öncelikle yanıtladığınız için çok teşekkür ederim, o tarihte boşanma gerçekleşti fakat eşimin beni anlaşmalı boşanmaya zorladığından dolayı ve diğer haklarımı talep ediyorum diyerek biz dosyayı temyize gönderdik benim itirazıma oradan bir karar (olumlu/olumsuz) çıkmadan boşanma kararı ile nasıl dava açabilirdim ki Yargıtay itirazımı kabul etmeden tazminat davası açabilme imkanım varmıydı yani davayı açabilmek için oranın kararını beklememiz gerekmiyormuydu bunu o tarihlerde avukatım da hiç bir şekilde uyarmadı beni, şimdi ben ne yapmalıyım, bunların hukuki yönden nasıl bir açıklaması olabilir tekrar bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum, saygılarımla...
Old 23-08-2013, 12:32   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

1-Takı iadesi,mal rejimi alacağı için zamanaşımı süresi 10 yıldır.Bu konularda sorun bulunmamaktadır.

2-Dosyanız Yargıtay'da iken boşanma hükmü talebiniz üzerine verdiğiniz dilekçe kesinleştirilmiştir.

Hatta boşanma kararını temyiz etmemiş iseniz,dilekçe vermeseydiniz de boşanma hükmü temyiz edilmediğinden kesinleştirilecekti ve süre başlayacaktı.

Alıntı:
nafaka tazminat ve ziynet eşyaları için yeniden dava açmam gerektiği söylendi
3-Muhtemelen usulüne uygun açılmış davanın ve yasal süre içinde talebiniz olmaması sebebi ile tarafınıza yeniden dava açmanız gerektiği söylenmiş olabilir.

Tüm dosya kapsamını ve kararları avukatınız ile paylaşırsanız daha doğru değerlendirme ve dava planlaması mümkün olabilecektir.
Old 24-08-2013, 00:20   #5
smhmrl

Önemli cvp

Habibe Hanım Tekrar Merhaba,

sizi tekrar rahatsız ediyorum çok özür diliyorum ama önceki anlaşmalı boşanmanın iptal edildiği nafaka, tazminat ve ziynet eşyalarımla ilgili tekrar dava açmam gerektiği son duruşmada yani 26.09.2012 tarihin de söylendi, bu nedenle tazminat talebinde son tarih 26.09.2013 olabilir dedi avukatım ama oda tam olarak bilmiyor sende bende araştıralım dediği için tekrar tekrar size soruyorum anlayışınız için tekrar teşekkür ederim, saygılarımla...
Old 24-08-2013, 12:49   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Somut olayınız çok fazla karşılaşılan bir durum değil.

Boşanmanız kesinleşti ise, nüfusa boşanma kaydı düşmüş olmalı. Bu kesinleşmeden itibaren 1 yıl içinde tazminat ve nafaka istenebilir.

Ziynet eşyaları için zamanaşımı sıkıntısı yok.

Anlaşmalı boşanmanın bozulmasından sonra, ortada harcı ödenmiş maddi ve manevi tazminata ilişkin miktar talebi olmadığından öncelikle harcını ödeyip bu taleplerinizi yasal olarak ileri sürmeniz gerekir.

Ziynet eşyaları için de ne miktarda ne cins altın olduğu vs. dava dilekçesinde bildirilmeli aynen iade veya mümkün değilse ederi toplamının faizi ile birlikte tahsili istenmelidir.

Zamanaşımı karşı tarafça ileri sürülürse mahkemece göz önüne alınır. Mahkeme kendiliğinden gözetemez.

Mahkemelerin verdiği tazminat miktarları sizi zengin etmez, bu sebeple makul miktar tazminat talebinde bulunulup harcı ödenebilir. Nafaka ise ise sizin için hayati öneme sahip olacaktır. Zamanaşımı itirazı gelse de denemekte yarar olabilir. Tabi bunlar sizin kendi kararınız olacaktır.

Ziynet eşyaları için ise, siz bu altınları neden yanınızda götüremediğinizi veya eşiniz tarafından bozdurulduğunu ispatlamak zorundasınız. Olağanüstü bir koşul olmadan yapılan boşanmalar da (evden atma, şiddet..) kadının altınları yanında götürdüğü var sayılır.

Yani özetle, kaybetme ihtimalini göze alıyorsanız, maddi tazminat, manevi tazminat, Nafaka ve ziynet eşyaları taleplerinizi içeren bir davayı en geç 26.09.2013 tarihine kadar açmak gerekir.

Yargıtay bozması ve dosya kapsamına vakıf avukatınızla gereğini düşününüz.

Kahdem adına teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi