Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Teminat Çeki Menfi Tespit Hukuki Yarar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-07-2015, 14:36   #1
Avukat Tekin

Varsayılan Teminat Çeki Menfi Tespit Hukuki Yarar

Merhaba sayın meslektaşlarım...
Taşeron olarak müteahhide iş yapan müvekkil artık şantiyeden çıkmal istiyor çünkü sözleşme süresi doldu ve müteahhidin inşaatı yetiştirememesi sebebiyle müvekkil firma kendi işini yapamıyor. Müteahhitten alacağımız da var ancak bir de işe girerken verdiğimiz teminat çeki var. Çekin teminatem verildiği sözleşmeye yazılı.
Müteahhit bize sorumluluk yıkıp teminat çekini bankaya ibraz edip arkasını yazdırmakla tehdit ediyor.
Ben alacak davası açacağım ancak bu esnada onların da çeki yazdırmalarından endişeliyiz.
Bu çek için öenfi tespit davası açmayı düşünüyorum ancak karşı taraf çeki yazdırmaz ise hukuki yarar yokluğundan (çekin teminat çeki olduğu sabit olduğundan) dava reddedilir mi diye endişeliyim.
Değerli fikirlerinizi almak isterim.
Old 01-08-2015, 13:27   #2
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Avukat Tekin
Alıntı:
Ben alacak davası açacağım
Alıntı:
Bu çek için menfi tespit davası açmayı düşünüyorum
Alıntı:
...hukuki yarar yokluğundan (çekin teminat çeki olduğu sabit olduğundan) dava reddedilir mi...

Sayın meslektaşım,
Olayı birlikte nasıl çözebilir, sorularınızı nasıl yanıtlayabiliriz?

1.Sözleşme
2.Alacak davası
3.Teminat çeki
4.Çekin yazdırılması
5.Çek için Menfi Tespit davası / Teminat çekinin iadesi
6.Hukuki yarar

7.Olay ve Hukuk:

Mola...
Old 01-08-2015, 13:58   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İhtarname

Alıntı:
Avukat Tekin
Alıntı:
bu esnada onların da çeki yazdırmalarından endişeliyiz.

Sayın meslektaşım.... Sizi beklerken...

Çekin tarihini bilmiyoruz..!

OLAY:
1.Keşideci müvekkilim taşeron firma ile muhatap işveren ….. şirketi arasında …. Tarihli bir “Taşeronluk…” sözleşmesi mevcuttur (Ek.1).

2.Sözleşmenin süresi, ekte sunulmuş olan sözleşmenin (….) maddesinde …. olarak belirtilmiş ve bu süre ……tarihinde dolmuştur.

3.Keşideci müvekkilim, sözleşme kapsamında tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş olup, muhataba hiçbir borcu bulunmamaktadır.

4.Keşideci müvekkilimin muhataptan dökümü ekte gösterilen işler karşılığında toplam TL ….. alacağı bulunmaktadır. İşbu alacak için …. Tarih ve …. No.lu fatura tanzim ve muhataba ibraz edilmiştir (Ek.Teslim/İbraz Belgesi).

SONUÇ ve İSTEM:

1.Sözleşmenin (…) maddesi uyarınca muhataba teminat olarak verilmiş olan….. bankası…..şubesi nezdindeki ….. no.lu müvekkilime ait hesap üzerine keşide edilmiş olan ……tarih ve ……bedelli çekin tarafımıza iadesi

2.Müvekkilim keşidecinin toplam alacağı TL……nın en geç yedi gün içinde KDV. ile birlikte……no.lu banka hesabın ödenmesi,

3.Aksi halde yasal yollara başvurulacağı

İhtar olunur.
Old 02-08-2015, 00:23   #4
Avukat Tekin

Sayın meslektaşım siz de benimle benzer bir durumla karşı karşıya kalabilirisiniz. Ben bu arada biraz daha araştırdım ve teminat çekine dair öenfi tespit davası açmakta da hukuki yarat olduğunu gördüm. Tabi şu da var asıl amaç teminat çekinin arkasının yazılması değil de kambiyo takibine konu edilmesini engellemekse menfi tespit davası açmak yerine, yapılacak kambiyo takibine karşı İİK m.170/a hükmüne göre İcra Hukuk Mhk.den takibin iptalini sağlamak da mümkün. Tabi bunun için çekin teminaten verilmiş olduğunun ayrı bir yazılı sözleşmede belirtilmiş olması gerekli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi