Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

memuru şikayet neticesinde verilen kararın kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2012, 15:09   #1
acemi

Varsayılan memuru şikayet neticesinde verilen kararın kaldırılması

Merhaba,
Başlatmış olduğum icra takibinde borçlunun murisinden intikal eden taşınmaz hissesine 1. sırada haciz koyarak aldığım yetki ile ortaklığın giderilmesi davası açtım. Davam kabul ile sonuçlanarak dosya Satış Memurluğuna tevdii edildi. Bu süreçte, 3. şahıs tarafından aynı kişi aleyhine icra takibi başlatılmış ve aynı taşınmaz kaydına 2. sırada haciz konulmuştur. Ancak, haciz sahibi takibinin kesinleşmesine ilişkin icra müdürlüğü kararını icra mahkemesi nezdinde şikayet ederek haczinin 1. sıraya geçmesini sağlamıştır. Bu kararın haksız olduğundan, sizin vaktinizi fazlaca almamak için detaylı şekilde izah etmesem de, eminim. Ancak, tesadüfen öğrendiğim bu kararı kaldırmak için hangi yola başvuracağım konusunda karar veremiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-04-2012, 15:13   #2
Av. Feyza Altun

Takibin kesinleşmesine ilişkin icra müdürlüğü kararı ?
Sizin haczinizin hangi gerekçeyle kaldırılmasını istmeiş de kaldırılmış biraz daha açar mısınız sorunuzu üstadım.
Old 17-04-2012, 15:30   #3
acemi

Diğer dosyada dosya borçlusu tebligat parçası dönmeden icra müdürlüğünde borcu kabul etmiş ancak, icra müdürü tebligat parçası dönmediği gerekçesiyle bunu reddetmiş. Bu karar alacaklı tarafından şikayete konu edilmiş ve haklı olarak kabul görmüş. Kararda sadece kesinleşme tarihinin borçlu tarafından borcun kabul edildiği tarih olması gerektiği belirtiliyor. Sonrasında alacaklı taşınmaz haczinin de takibin kesinleşme tarihinde olması gerektiği konusunda talep açıyor. Bu talep reddediliyor, zira kesinleşmenin kabul edildiği tarihte dosya içerisinde haciz talebi yok. Ancak icra mahkemesi bu red kararına karşı alacaklının yaptığı şikayeti kabul ederek haciz sırasının değiştirilmesine karar veriyor. Karar dosya üzerinden veriliyor ve ben çok sonra haberdar oluyorum. Benim karar veremediğim konu ise, bu karara karşı hangi yola başvurmalıyım.
Old 17-04-2012, 15:38   #4
acemi

Kısaca tekrar özetlemek isterim. Başka bir icra dosyasından yapılan şikayet neticesinde o dosyadan konulan haciz ile benim dosyamdan konulan haczin sırasının değiştirilmesine karar veriliyor. Ben taraf olmadığım ve yeni öğrendiğim bu kararın kaldırılmasını nasıl sağlayabilirim? Dosya satış aşamasında.
Old 17-04-2012, 15:49   #5
Av. Feyza Altun

Gerçekten ilginç bir durum. Buradaki tüm hata da icra müdürünün.

Borcun borçlu tarafından kabul edildiği tarih kesinleşme tarihi olsa da o tarihte bir haciz talebi yoksa merci eliyle böyle bir haciz yaratılamaz.

1. sıradaki alacaklı dosya ile borçlunun bir ilişkisi olabilir mi. Zira borçlunun daha tebligat yapılmadan takipten haberdar olması ve bu suretle hemen haciz konmaya çalışılması bana mal kaçırmak maksatlı gibi geldi.

Bu hususlarda yoğunlaşsanız. O dosyadaki alacaklı şirketse borcun sebebi şirket ortakları vs. Kesin bir alaka çıkacak düşüncesindeyim. BÖylece her iki tarfta icra ceza suçu işlemiş olacaktır.
Old 17-04-2012, 15:51   #6
acemi

Aslında ben başvurabileceğim yola karar versem, iç ilişkileri umurumda değil. Çünkü lehime karar verileceğinden eminim. Fakat şikayet sonucunda verilmiş bir karar var ve taraf olmasam da direkt olarak beni ilgilendiriyor. Ama ne yapacağımı bir türlü bilemedim.
Old 17-04-2012, 15:55   #7
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan acemi
Aslında ben başvurabileceğim yola karar versem, iç ilişkileri umurumda değil. Çünkü lehime karar verileceğinden eminim. Fakat şikayet sonucunda verilmiş bir karar var ve taraf olmasam da direkt olarak beni ilgilendiriyor. Ama ne yapacağımı bir türlü bilemedim.

İşte onu söylüyorum. İç ilişkileri ne yapacağınız konusunda sizi çok ilgilendiriyor. Bu hususu ispat edebiliyorsanız merciye başvurun
fakat talebinize çok dikkat edin çünkü mercinin hareket alanı oldukça kısıtlı
Old 17-04-2012, 22:56   #8
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

İlk sıraya geçen alacak miktarı taşınmazın değerini aşıyor mu, aksi takdirde sıra cetveline itirazı düşünebilirsiniz. Neticede bu durumda sıra cetveli yapmaları gerekecek.

Öte yandan meslektaşımın belirttiği gibi bence de bahsi geçen takip muvazaalı gibi. Takibin dayanağı nedir: kambiyo senedi mi adi belge mi? Bağlantıları ispat edebilirseniz tasarrufun iptalini ya da muvazaa nedeniyle takibin iptalini talep edebilirsiniz. Ama bu yolla netice almanız biraz zor ve uzun sürer.
Old 19-04-2012, 10:50   #9
acemi

Kübra Hanım, sıra cetveline itirazı düşündüm ve vakti geldiğinde başvurabileceğim bir yok fakat, ben diğer haciz sahibinin şikayeti neticesinde verilen karara şu aşamada itiraz etmek istiyorum. Karar haksız olarak verilmiş. Örneğin direkt itiraz yoluna başvurabilirmiyim? Hangi yöntemi uygulamalıyım? Taraf olmadığım bir icra dosyasından memur muamelesini şikayet sonucunda aleyhime etki doğuran bir karar veriliyor. Kendi dosyamdan itiraz mı etmeliyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi