Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süre Tutum Tehiri İcra

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-08-2011, 13:49   #1
sefir_1_

Varsayılan Süre Tutum Tehiri İcra

Süre tutum dilekçesinde tehiri icra talep ettiğimiz halde, ayrıntılı temyiz dilekçemizde sehven tehiri icra talebini yazmamışız.
Bu durum tehiri icra almamıza engel olur mu?
Teşekkür ederiz.
Old 05-08-2011, 09:12   #3
Av.MB

Sayın meslektaşım, süre tutum dilekçesi ne demek, 30 yıllık hukukçuyum,hiç bir yerde rastlamadım da ?
Old 05-08-2011, 15:34   #4
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.MB
Sayın meslektaşım, süre tutum dilekçesi ne demek, 30 yıllık hukukçuyum,hiç bir yerde rastlamadım da ?

Ceza davalarında karar açıklandığında yedi günlük temyiz süresi işlemeye başladığı için gerekçeli karar yazılana kadar “süreyi durdurmak” için verilen dilekçeye halk arasında “süre tutum dilekçesi” adı verilmiştir. Süre tutum olarak adlandırılan dilekçe “temyiz ettiğinizi ve temyiz gerekçelerinizi gerekçeli karardan sonra yazılı olarak belirteceğinizi” bildiren dilekçedir. Bu nedenle “süre tutum” dilekçesi vermek istediğinizde bu dilekçede mutlaka “temyiz ettiğinizi” açıkça belirtmeniz gerekir. İş davalarında da aynı usul uygulanmaktadır, bunun dışında hukuk davalarında böyle bir uygulama yoktur.
Old 05-08-2011, 22:37   #5
Av.MB

Soruyu soran ve cevap veren sayın meslektaşlarım. Böyle bir kavram duymadığımı belirttim çünkü hukukumuzda böyle bir şey yok. Sizin süre tutum dediğiniz şey temyizin ta kendisidir. Eğer bu temyiz dilekçesi ise, tüm taleplerinizi, yani duruşma istemi, tehiri icra kararı vs bu dilekçede istenir. Gerekeçeli layihada bunların istenmemesinin önemi yoktur. Sizin süre tutum dediğiniz dilekçede bunları istemezseniz gerekçeli layihada da talep etmeniz mümkün değildir.

Hukukçu hukukçu gibi yazar, hukuki terimler kullanır. Süre tutumu bir sokak ağzıdır ve bir hukukçuya yakışmaz kanaatindeyim.

Belki bugün bana kızabilirsiniz ama bu gerçeği değiştirmez.
Old 06-08-2011, 12:56   #6
sefir_1_

Varsayılan ...

Sayın Av. MB, sayın Tiryaki'nin size verdiği cevaba katılıyorum. Süre tutum dilekçesi yasalarda açıkça düzenlenmemiş olsada, uygulamada yerleşmiştir artık. "Süre Tutum Dilekçesi" lafzından ne anlaşıldığıda izahtan varestedir. 30 yıllık meslek hayatınız varmış, üstadımız sayılırsınız. Ancak, yapıcı olun da mesleki birikiminizden faydalanalım, birşeyler söylemiş olmak için hareket etmeyin ve lafza takılmayın...

Sayın Tiryaki ve site yöneticisi Sayın Duygu Hanım'a cevapları için teşekkür ederim...
Old 08-08-2011, 23:56   #7
Av.MB

Sayın sefir_1_

Yazdıklarımı ukalalık olsun diye yazmadım. Sizin sorduğunuz soruya cevap verdim. Eğer bu dilekçeye süre tutum değil de temyiz dilekçesi demeyi alışkanlık haline getiseydiniz bu soruyu sormaya gerek kalmazdı.
Old 09-08-2011, 19:17   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan sefir_1_
Süre tutum dilekçesinde tehiri icra talep ettiğimiz halde, ayrıntılı temyiz dilekçemizde sehven tehiri icra talebini yazmamışız.
Bu durum tehiri icra almamıza engel olur mu?
Teşekkür ederiz.

Tehir-i icraya engel olmaz. Süre tutum (müddeti muhafaza) dilekçesi tartışması bize pratik ve teorik fayda sağlamayacak bir tartışma olur.

Süresinde verilen bu dilekçe "kısa temyiz dilekçesi" dir ve mahkemenin gerekçeli kararı size tebliğ etmesini temin eder.

Bunun üzerine verilecek dilekçe ise ayrıntılı temyiz dilekçesi/layihasıdır. Kısa temyiz dilekçesinde temyiz layihasını gerekçeli kararın tebellüğünü müteakip sunacağınızı belirtmezseniz veya ayrıntılı layihayı sunmazsanız bu dilekçe bittabi temyiz hakkının kullanılmasını sağlayan bir temyiz dilekçesidir.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi