Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

davada delil hk.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2015, 15:18   #1
Konuk

Varsayılan davada delil hk.

Merhaba, eşim bana boşanma davası açmıştı, dilekçeler aşaması tamamlandı ve önümüzdeki nisan ayında öninceleme duruşması var. ben 3 tanık gösterdim. Eşiminde 3 tanığı var. Eşim iddiasında benim evin giderlerine katılmadığımı söylemiş. Ben de bununla ilgili kredi kartı ekstrelerimi dosyaya sunmuştum. Bir iddiası ise de benim hamile kalamadığımdı. Halbuki benim böyle bir problemim yok. Eşimin sperm sayım sonuçları çok düşük olduğundan ben hamile kalamıyordum. Bununla ilgilide eşime ait test sonuçlarını avukatıma verdim. Ama avukatım bunları dosyaya koymadı. Bu konudan da cevap dilekçelerinde bahsetmedi. Diğer taraftan ben eşime ait banka kartlarının numaralarını da avukatıma verdim ki bankadan bunların dökümünü alsın ve eşimin gelirini nelere sarfettiği gözüksün. Çünkü eşim maaşıyla zaten varlıklı olan ailesinin yurtdışı tatil isteklerini karşılıyordu. Bunlar gözüksün diye avukatıma banka kartı numaralarını verdim ama avukatım henüz bunlarıda çıkarttırmadı. Öğrenmek istediğim eşime ait test sonuç raporları ve banka kartı dökümleri, ön inceleme duruşmasından sonra da dosyaya eklenebilir mi ? neden onlar şimdi dosyaya konulmuyor ? Ben davanın reddini istemiştim bunula mı ilgili koymaya gerek görmüyor ? Asıl kusurlu eşim çünkü. Avukatımın asıl çocuğu olmayanın kocamın olduğunu belirtmesi gerekmez mi ? tekrar tşk. eder iyi günler dilerim. Kafam çok karışıyor kusuruma bakmayın. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu ben artık ayırt edemiyorum galiba. Haklı iken haksız duruma düşmek istemiyorum.
Old 23-02-2015, 15:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Dosyaya vakıf bir avukatınız varken, bizim buradan hiçbir evrak incelemeden yorumda bulunmamız sizi yanlış yönlendirir.

Taraflar iddia ve delillerini dilekçelerinde bildirir, mahkeme duruşmada bildirilen tüm delillerin toplanması için karar verir.

Avukatınızın yönlendirmesi ile hareket ediniz. Kahdem'e gösterdiğniiz ilgiye teşekkürler.

Saygılar
Old 11-03-2015, 11:40   #3
Konuk

Varsayılan eşin gelir durumu

merhaba, boşanma davası eşim tarafından açıldı. Bana da barodan avukat verildi. Ben avukatıma olan biteni anlattım. Hatta kendisine eşimin banka kart numaralarını bile verdim. Eşimin maaşını kazancını nelere harcadığı kimlere aktardığı ortaya çıksın diye. Ama hala avukatım bunları çıkarttırmadı. Kendisine sorduğumda biz davanın reddini istediğimiz için gerek olmadığını söyledi. Halbuki eşim davasında ben çalışıyorken benim maaşımı naptığımı bilmediğini giderlere katılmadığımı iddia etmiş. Aslında eşimin maaşını ne yaptığını bilmeyen benim. Eşim oldukça iyi kazanıyor ve bana kazancından tek kuruş koklatmadı. yaklaşık 4 yıllık evliliğimizde bugüne kadar en az 200.000 tl. kadar biriktirmiş olması gerekiyordu ve bu para ortada yok. Eşimin davamızda bunun hesabını vermesi gerekmez mi ? Avukatım zaten düşük olan maaşımla benim giderlere katıldığımı maaşımın kalanıylada kendi ihtiyaçlarımı karşıladığımı ona verdiğim belgelerle ıspatlıyor. Ancak ben de istiyorum ki bana bu iftirayı atan eşimin asıl kendisi maaşını ne yaptığını ıspat etsin. Ben mahkemeye gitsem ve hakimden eşimin banka kartlarının dökümünün çıkartılmasını asıl kendisinin kazancını ne yaptığını ıspatlamasını istesem olur mu ? Davanın reddini istedim diye mahkemede ben eşimden hesap soramayacak mıyım ? Prosedür bu mudur ?
Old 11-03-2015, 12:36   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşinizin kredi kartı bilgilerini avukatınız çıkaramaz. Mahkemeye delil olarak bildirir. Mahkeme ilgili bankadan hesap dökümü ister.

Davanın reddini isteyen taraf boşanmaya neden olan olaylarda asıl davacı tarafın kusurlu olduğunu ispatlayabilir. Ancak esas olarak ispat yükü, yani sizin kusurunuzu ispat yükü davacıdadır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler!
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi