Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6284 ve tedbir kararına aykırılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-08-2013, 16:06   #1
syavuz

Varsayılan 6284 ve tedbir kararına aykırılık

Sayın Meslektaşlarım! 6284 Sayılı Kanun'a göre kocaya uzaklaştırma tedbiri verilmiş ve koca kararı ihlal etmişse şikayet mercii kararı veren Aile Mahkemesi olmalı ve cezayı da bu mahkeme vermelidir diye düşünüyorum. Ne düşünürsünüz?
Benim kanundan ve uygulama yönetmeliğinden anladığım bu. Fakat aile mahkemesi hakimi şikayet için beni savcılığa yönlendirdi. Savcılıktan da takipsizlik kararı çıktı. Henüz karar elime geçmedi gerekçesini bilmiyorum ama durum bu. Böylelikle tedbir kararının hiç bir anlamı kalmadı ve şiddet uygulayan daha çok cesaret buldu. Şiddet mağduru ise bir defa daha mağdur oldu.
Old 05-08-2013, 11:51   #2
Av.Can

tekrar şikayet edin. tekrar tedbir talep edin ve takipsizliğe itiraz edin. ısrarcı olarak sonuç alınır belki. aile mahkemesi ceza veremez. Doğru makam savcılık neden takipsizlik vermiş artık çürütmek size kalmış. kolaylıklar.
Old 05-08-2013, 17:09   #3
syavuz

Değerli Meslektaşım;
6284'ün Uygulama Yönetmeliği 38. maddesi şu şekildedir:

Tedbir kararlarına aykırılık
MADDE 38 – (1) Tedbir kararlarının ihlal edildiğinin kolluk tarafından tespit edilmesi halinde tutulan tutanak Cumhuriyet başsavcılığına iletilir. Bu tutanak Cumhuriyet başsavcılığı tarafından ivedilikle aile mahkemesine gönderilir. Tedbir kararlarının ihlal edildiğinin aile mahkemesince tespit edilmesi halinde ise başka bir işleme gerek kalmaksızın resen zorlama hapsine ilişkin karar verilebilir.
(2) Tedbir kararının ihlali, tedbire karar veren mahkemenin yargı alanı içerisinde olduğu takdirde zorlama hapsi kararı, bu mahkeme tarafından verilir. Ancak tedbirin başka bir mahkemenin yargı alanı içerisinde ihlal edilmesi halinde, mükerrerliğe neden olmamak açısından kararı veren mahkemeden aynı tedbir hakkında daha önce zorlama hapsine karar verilip verilmediği hususunda bilgi istenilir. Verilen bilgiye göre ihlal durumu değerlendirilerek karar verilir.
(3) Zorlama hapsine karar verilebilmesi için şiddet uygulayana, tedbir kararına aykırı davranması halinde hakkında zorlama hapsi uygulanacağına dair ihtarın da yer aldığı tedbir kararının tefhim veya tebliğ edilmiş olması gerekir.

Görüldüğü üzere kararı veren aile mahkemesi zorlama hapsi vermeye de yetkili. Fakat 38/3'e göre zorlama hapsi uygulanabilmesi için kararın şiddet uygulayana tebliğ ya da tefhim edilmiş olması gerekiyor. Maalesef kolluk kararı tebliğ etmekte yeterince hızlı değil. Bir defasında 1 aylık karar aldırdım. 15 gün karakolda şiddet uygulayana tebliğ edilmek için beklenmiş. Ben arkasını aramasam kararın süresi dolmuş olacaktı. Oysa bu kararların aciliyet ihtiva ettiğini biliyoruz.
Bu olayda da bu yüzden takipsizlik kararı verilmiş olabilir. Kolluk karşı tarafa kararı tebliğ etmediyse tabii ki ihlal de olmaz, zorlama hapsi de verilemez.
Başka şehirde olduğu için savcılık kararının tebliğini bekliyorum.
Old 06-08-2013, 10:09   #4
Av.Can

tazyik hapsi başka tabi ki ben ceza veremez demiştim. inşallah acil sonuç alırsınız bence tebliğe gerek olmamalı çok acil bir durum. kadınlar böyle ölüyor
Old 20-09-2013, 12:34   #5
aslıhan gültekin

Tedbir kararına aykırılık halinde, zorlama hapsine karar verecek merci kesinlikle Aile Mahkemesi Hakimidir. SAvcılılk sadece kararın yerine getirmesiyle görevlendirilmiştir.
Old 20-09-2013, 18:23   #6
syavuz

Savcılık olayı 6284'e göre değil, TCK'ya göre değerlendirmiş.Suç yok diye takipsizlik vermiş. Oysa savcılığın yapması gereken ihlali tespit edip aile mahkemesine bildirmekti.İtiraz ettim.
Old 20-09-2013, 19:33   #7
olgu

Aile mahkemesinin verdiği tedbir kararı, savcılık kanalıyla hakkında tedbir kararı veren konutun polis merkezine de bildiriliyor, tespit halinde polis savcılığa, savcılık da resen tedbir kararını veren aile mahkemesine bildiriyor, aile mahkemesi de tazyik hapsine karar veriyor.

Ancak aile mahkemesinin tazyik hapsine karar verebilmesi için tedbir kararının kocaya tebliğ edilmesi şart.

ilgili makamların aile mahkemesine bildirmesini beklemeden delillerinizle aile mahkemesine siz de başvurabilirsiniz, aile mahkemesi evrak üstünden veya duruşma açarak karar veriyor.
Old 20-09-2013, 21:17   #8
syavuz

İhlal şikayet edildiğinde savcılığın yapması gereken kolluk marifetiyle ihlali tespit etmek ve aile mahkemesine bildirmekti. Bizim beklediğimiz buydu. Fakat savcılık suç duyurusunda bulunmuşuz gibi değerlendirmiş ve suç yok deyip takipsizlik vermiş.
Şöyle ki; koca, mahkemece verilen tedbir kararıyla kadına tahsis edilen aile konutuna habersizce girerek eşyaları alıyor.Bununla ilgili tanık da gösterildi.Oysa kanuna göre kendi eşyasını bile almak istiyorsa kolluk refakatinde alması gerekirdi.
Old 20-09-2013, 21:19   #9
syavuz

Sayın Olgu!
Maalesef bizi savcılığa yönlendiren de aile mahkemesi oldu.
Old 20-09-2013, 21:22   #10
olgu

Hakimlerin sürekli mahkemeleri değişir, uzmanı olmadıkları mahkemeye sırf 2 çocuğu var diye aile mahkemesi hakimi yaparsanız böyle hatalı yönlendirmeler daha çok yaşanır...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi