Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-10-2007, 01:37   #1
Kavaz

Varsayılan Yargıtay Kararı arıyorum

Değerli Meslektaşlarım;

"Yargıtay 11. CD’ nin 29.05.2006 tarih

2004/4345 esas, 2006/4810 sayılı kararı"nı arıyorum.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarımla...
Old 23-10-2007, 08:05   #2
av.selcukacar

bende yargıtay 19 HD 28.06.2001 tarih 3431/5033 sayılı kararını arıyorum bilen veya gören varsa yardımlarınızı bekliyorum. gönderrirseniz sevinirim.
Old 23-10-2007, 08:09   #3
Av.Yüksel Eren

T.C.
YARGITAY
19. HUKUK DAİRESİ

E. 2001/3431
K. 2001/5033
T. 28.6.2001

• NAFAKA ( İmtiyazlı Alacak Durumunda Olduğu - Alacaklının Takip Yapmaksızın Her Zaman Aynı Derecede İlk Hacze İştirak Edebileceği/Satış Bedelinden Öncelikle Pay Alacağı )

• İMTİYAZLI ALACAK ( Nafaka - Alacaklının Takip Yapmaksızın Her Zaman Aynı Derecede İlk Hacze İştirak Edebileceği/Satış Bedelinden Öncelikle Pay Alacağı )

• SIRA CETVELİNE İTİRAZ ( Nafaka - Alacaklının Takip Yapmaksızın Her Zaman Aynı Derecede İlk Hacze İştirak Edebileceği/Satış Bedelinden Öncelikle Pay Alacağı )

• HACZE İŞTİRAK ( Nafaka - Alacaklının Takip Yapmaksızın Her Zaman Aynı Derecede İlk Hacze İştirak Edebileceği/Satış Bedelinden Öncelikle Pay Alacağı )

2004/m.101/son,206/1-E

ÖZET : Nafaka ilamına dayanan alacaklı, önce takip yapmaksızın her zaman aynı derecede ilk hacze iştirak edebilir. İştirak halinde kural olarak satış bedeli garameten paylaştırılır ise de, nafaka alacağı imtiyazlı alacak durumunda olduğundan bu alacaklı, satış bedelinden öncelikle pay alır, eğer para artarsa bu da ilk haczi koyduran alacaklıya verilir.

DAVA : Taraflar arasındaki sıra cetveline itiraz davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı eşinden 24.3.1999 tarihinde boşandığını, takdir edilen nafakanın tahsili amacıyla başlatılan takip sonucu borçluya ait taşınmaza 26.3.1999 tarihinde haciz uyguladığını, taşınmazın satışından sonra düzenlenen sıra cetvelinde 1.097.000.000.-TL pay ayrıldığını nafaka alacağı 4.299.000.000.-TL iken daha az pay ayrılmasının hatalı olduğunu ileri sürerek sıra cetveline itiraz etmiştir.

Davalı vekili, davacının borçlu eşinden muvazaalı olarak boşandığını, düzenlenen sıra cetvelinde hata bulunmadığını belirterek davanın reddini istemiştir.

Mercii Hakimliğince iddia, savunma ve toplanan delillere göre iptali istenen sıra cetvelinde usul ve yasaya aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle şikayetin reddine karar verilmiş, karar davacı vekilince temyiz edilmiştir.

Borçlu Hasan'a ait taşınmazın satışından sonra düzenlenen sıra cetvelinde satış bedeli 1997/2587 sayılı dosya alacaklısı ile nafaka alacaklısı arasında garameten paylaştırılmıştır. 1997/2587 sayılı dosyadan takip konusu yapılan alacak bonoya dayanmakta olup, haczi daha öncedir. İİK.nun 101/son maddesi hükmüne göre nafaka ilamına dayanan alacaklı önce takip yapmadan her zaman aynı derecede ilk hacze iştirak edebilir. İştirak halinde kural olarak satış bedeli garameten paylaştırılır. Ancak hacze takipsiz iştirak eden alacaklının alacağı İİK.nun 206. maddesine göre imtiyazlı alacak durumunda ise o zaman bu alacaklı satış bedelinden öncelikle pay alır. Diğer bir anlatımla bu durumda satış bedeli hacze takipsiz iştirak eden alacaklı ile ilk haczi koyduran alacaklı arasında garameten paylaştırılmaz. Satış bedelinden önce imtiyazlı alacaklı durumundaki alacaklı faydalanır eğer para artarsa bu da ilk haczi koyduran alacaklıya verilir. Davacının nafaka alacağı İİK.nun 206/1-E maddesinde imtiyazlı alacaklar arasında sayıldığından 101. maddeye göre ilk hacze iştirak eder ve 206/1-E maddesine göre satış bedelinden öncelikle pay alır.

Mercii Hakimliğince bu yönler gözetilerek şikayetin kabulü gerekirken, yazılı gerekçeyle reddinde isabet görülmemiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle kararın ( BOZULMASINA ), peşin harcın istek halinde iadesine, 28.6.2001 gününde oybirliğiyle karar verildi.

yarx
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi