Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğuna nafaka vermek istemeyen baba hakk.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2010, 11:22   #1
single mum

Soru çocuğuna nafaka vermek istemeyen baba hakk.

1 yıldır eşimle ayrıyız. bu kararı birlikte aldık, yine ikimizin kararı ile ben başka bir şehre tayin istedim.eşya paylaşımı yaptık, o zamanlar konut kredimiz vardı eşim krediyi ödemeye devam etti, ben kiraya çıktım, kızımın bakıcı parası ihtiyaçları gibi harcamaları yaptım.sonuçta evi ödediği için bana ve kızına maddi anlamda destek olmasını beklemedim. 5 ay önce benim rızam olmadan evi sattı, banka borcunu kapatıp kalan parayı eşit olarak paylaştık,ev borcu olmadığından çocuğun masraflarına ayda 400 lira katkı sağlarım dedi,paylaştığımız paranın üstüne 35.000 tl konut kredisi kullanıp burdan bir ev aldım. tabi bu arada hala görüşüyoruz herhangi bir sorun yok çocuğu görmeye geldiğinde benim evimde kalıyor.hatta senelik izni burda geçirdi. 1 ay banka kanalı ile 400 lira gönderdi, bir ayda elden verdi, bu arada bakıcımızın aylık maaşı 400 lira, bu ay göndermeyince aradım, vazgeçtiğini bundan sonra göndermeyeceğini söylüyor. Nafaka davası açmak istiyorum, fakat şuan boşanmak istemiyorum. Anlaşmalı boşanma konusunda sitenizden bilgi almıştım, fakat eşim nafaka vermemekte çok ısrar ediyor, ve anlaşmalı istemiyor. Şimdi dava açsam maddi olarak çok daha sıkıntıya düşeceğim, bakıcı, kredi, ihtiyaçlar derken çok zor durumda kalıyorum, eşim kız arkadaşıyla birlikte yaşıyor, ne yapabilirim? çocuğuna bakmak istememesi gibi bir seçeneği var mıdır?
saygılarımla
Old 03-09-2010, 16:44   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açacağınız dava ile fiilen ayrı yaşadığınızı kanıtlayarak çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesini ve çocuğunuz için nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz. Boşanma talebinde bulunmadan da davanızı bu biçimde açabilirsiniz.

Babanın çocuğunun bakım, eğitim ve iaşesine katılma, katkıda bulunma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Avukat ile davanızı açmak ve ispat etmek sizi hak kayıplarından koruyacaktır.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi