Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat bir icra takibinin neresine kadar sorumludur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2008, 07:58   #1
duyurucu1

Soru Avukat bir icra takibinin neresine kadar sorumludur?

Bir icra takibi yaptım.Sonra alacaklının talimatı ile bir mekandan haciz yapıp menkulleri muhafaza altına aldım.

Bu aşamada mekanında haciz yapılan kişi hacze ve muhafazaya İcra Hukuk Mahkemesinde şikayet-istihkak davası açtı.

Ben davaya katılmadım.Vekaletname de koymadım.Çünkü benim müvekkilim davaya katılmam için talimat vermedi ve üstelik vekalet ücretimi de vermedi.

Dava aşamalardan geçti ve sonuçta haczedilen menkul mallar üzerinde haczin kaldırılmasına karar verildi.Ayrıca davada benim müvekkilimin vekalet ücreti ödemesine ve %15 oranında tazminat ödemesine karar verildi.Fakat karar da benim de adım vekil olarak zikredilmiş.

Davacı tarafın vekili kendi vekalet ücreti için bana Örnek4-5 göndermiş.Amacı takibi kesinleştirmek

SORU:1)Benim icra dosyasında vekaletim var diye, (istihkak davasına katılmadığım halde ),resen davaya vekil sıfatıyla dahil edilebilir miyim?

2)Ben hiç katılmadığım,vekilin de bana ödeme yapmadığı, şikayet ve istihkak davası için serbest meslek makbuzu kesecek miyim?

3)Vekaletnameye dayanarak icra takibine başladık.Bu başlamanın sonu nereye varır?Nereye kadar sorumluyuz ve makbuz keseceğiz?

Selam ve sevgiyle kalın

Old 08-07-2008, 08:57   #2
akyürek

Bence İstihkak davası aşamasında veya öncesinde icra dosyasına vekillikten istifa ettiğinize dair istifa dilekçesini dosyaya sunmanız ve bunu müvekkilinize bildirmeniz yerinde olurdu.
Old 08-07-2008, 11:09   #4
Av.SEVİM ATALAY

İcra Hukuk Mahkemesinde açılan davayı takip etmeniz gerekirdi.Zira bu tür davalarda dava dilekçesi icra dosyasının vekili olarak size tebliğ edilir.Müvekkilinize tebliğ edilmez.Duruşmaya da sizin girmeniz gerekirdi.Bence bu aşamada icra dosyasında vekillikten çekilmek müvekkilinizle aranızda sorun çıkarabilir.İstifa etmek için bir neden gerekir.Vekalet ücreti alamadığınız için istifa edebilirsiniz,ancak icra hukuktaki duruşmalara katılmadığınız için müvekkiliniz de sizi şikayet edebilir.
Old 08-07-2008, 11:30   #5
Pınar

Ben, icra dosyasındaki vekalet görevinin , icra dosyası ile ilgili olan istihkak, şikayet, itiraz gibi davalarda devam etmeyeceği kanaatindeyim,icra dosyasında tarafımıza bir vekalet ücreti biçiliyor, aynı şekilde merciide görülen dava da ayrı bir vek.ücreti takdir ediliyor, ben bu durumun her ikisinin de farklı görevler olduğuna karine teşkil ettiğini düşünüyorum , zaten, merciideki davaya vekaletsiz alınmıyoruz, madem birbirinin devamı niteliğinde neden tekrar vekalet sunmak harçlandırmak vs gereği duyuluyor.çünkü bu davaya katılmak için müvekkilden talimat almış ve vekalet ücretimiz konusunda da anlaşmış olmamız gerek diye düşünüyorum. Biz istihakak davasına (ve ya şikayet veya itiraz) elimize gelen tebligat üzerine katılsak ve sonra müveklkilden vekalet ücreti talep etsek, müvekkil de bize " ben sana gir demedim ki dese, ben başka avukatla anlaştım veya kendim takip edeceğim dese" ne olucak.konu yargıya intikal ettiğinde talimat sunamayacağız.

istifaya da gerek yok bence, çünkü müvekkil ile vekalet ilişkimiz devam ediyor olabilir, derdest başka dosyalarımız olabilir, sözleşmeli vs olabiliriz, ama sadece istihkak davasına katılmayacak olabiliriz.İşte böyle durumlarda yazılı talimat ile iş görmek çok faydalı oluyor.o talimatı da dava dosyasına sunduğumuzda yasal sorumluluğumuz ortadan kalkıyor.

Ben, mercideki itiraz(itirazın kaldırılması, MBB, şikayet vs gibi durumlarda veya ilamı icraya koyarken bile talimat almaya çalışıyorum, yeni bir iş, yeni bir vekalet ilşkisi diye düşünüyorum.

ama sizin örnekte, istihkak davasının tebligatı tarafınıza yapıldığından (çünkü icra dosyasındaki vekile yapılır), müvekkilinizi tebligattan yani davadan haberdar edip, davaya katılma veya katılmama yönünde talimat alsanız iyi olurdu.Bu anlamda da vekilin sorumluluğu doğuyor galiba.çünkü davaya katılmadığınızad, müvekkilinizin de haberi olmayacağından yine mesleki sorumluluk doğuyor.
Old 08-07-2008, 11:39   #6
avozanvaral

dominant içtihat prğramından alınmıştır.
http://www.kaptanprestij.com/

YARGITAY
HUKUK GENEL KURULU
Tarih : 12.03.2008
Esas No : 2008/12-256
Karar No : 2008/237

2004 - İCRA VE İFLAS KANUNU (İİK) 68 / 70

ÖZET : VEKİL, İCRA TAKİBİNE MÜVEKKİLİ BORÇLU ADINA İTİRAZ ETMİŞ OLMASINA KARŞIN, KENDİSİNE YAPILAN TEBLİGAT ÜZERİNE İTİRAZIN KALDIRILMASI İSTEMİNE İLİŞKİN YARGILAMAYI TAKİP ETMEYECEĞİNİ YARGILAMA BAŞLAMADAN BİLDİRMİŞ OLDUĞUNA GÖRE, VEKİLİN AVUKATLIK KANUNU ANLAMINDA AYRI BİR İŞ OLAN BU YARGILAMAYA KATILMA ZORUNLULUĞU BULUNMAMAKTADIR. BU DURUMDA, ASİLE TEBLİGAT YAPILARAK SAVUNMA HAKKININ TANINMASI ZORUNLUDUR.

eklediğim Yargıtay kararı konu ile doğrudan ilgili olmamakla birlikte değerlendirme açısından ışık tutabilir.
Somut olayda bence; tebligat alındıktan sonra bu davaya bakmayacağına dair mahkemeye bildirim yapmak daha uygun olurdu.
Old 08-07-2008, 15:47   #7
yacimin

Bir avukata vekalet verilmiş olması -birbiriyle bağlantılı olsa bile- her türlü hukuki ihtilafı avukat re'sen takip eder gibi bir sonuç çıkarmaz elbette. Size yazılı talimat verilmediyse bir sorumluluğunuz da doğmayacaktır.
Vekaletinizin olmadığı bir dosyanın kararında vekil olarak mı zikredilmişsiniz
Old 30-07-2008, 11:32   #8
duyurucu1

Mutlu

Alıntı:
Yazan yacimin
Bir avukata vekalet verilmiş olması -birbiriyle bağlantılı olsa bile- her türlü hukuki ihtilafı avukat re'sen takip eder gibi bir sonuç çıkarmaz elbette. Size yazılı talimat verilmediyse bir sorumluluğunuz da doğmayacaktır.
Vekaletinizin olmadığı bir dosyanın kararında vekil olarak mı zikredilmişsiniz

Sevgili yacimin,

Başımda iki konu var.Birincisi;bir icra takibi yaptım.Tebligat aşamasını tamamladım.Takip kesinleşti.Sonra tebligat yaptığım adrese gidip haciz yaptım.Muhafaza yaptım.Bu aşamada karşı tarafın dedesi "Hayır benim evimde haciz yapamazsınız.Asıl borçlu torunumdur"diyerek istihkak davası açtı.

Benim müvekkilimde bana vekalet ücreti ve masrafları ödemediği için ben de icra takibini müracaata bırakmak istedim.

Ancak istihkak davası benim gıyabımda görüldü va benim müvekkilin aleyhine karar verildi.

Bu kararda benim adımda Davalı vekili olarak geçti.

Sorun şu:Ben hasbelkader bir icra takibi yaptım diye istihkak davasındanda mı sorumlu olacağım?Bu davayı takip etmedim diye mesleki sorumluluğum var mı?Vergi dairesine karşı serbest meslek makbuzu kesip kDV ve gelir vergisi ödeyecek miyim?Avukatın sorumluluğu nerede başlar nerede biter?

Selam ve sevgiyle kal
Old 30-07-2008, 13:01   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Aslında yukarıda Avozanvaral tarafından eklenen yargıtay kararı sizin probleminize net bir cevap veriyor.

Benin anladığım şu: Yargıtay diyorki; İcra takibinde vekil olan şahsa icra dosyasına bağlı bir dava dilekçesi tebliğ edilmiş ise, bu durumda vekil davaya devam edip etmeyeceğini mahkemeye bildirmelidir. Bildirmediği takdirde, kendisine yapılmış tebligata icabet etmek zorundadır. Yani zımnen vekil olarak devam eder...

Sizin olayınızda ise, size dava ile ilgili herhangi bir tebligatın yapılmadığını fakat sadece ilamdaki vekalet ücreti için (sadece kararda vekil olarak adınız geçtiği için vekil sıfatıyla)icra takibinin tebliğ edildiğini belirtiyorsunuz. Olay böyle ise, bence icra takibine davayı takip etmediğinizi ve icra takibinin bu nedenle size yöneltilemeyeceğini belirtip, itiraz edin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi