Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hollandada yasiyorum bosanma turkiyede olacak

Konuyu Kilitleyin
Old 03-09-2017, 10:51   #1
Konuk

Varsayılan Hollandada yasiyorum bosanma turkiyede olacak

Merhaba,cok caresizim lutfen yarsimci olur musunuz?Ben iki yil once evlenerek Hollandaya geldim.Bu yaz esim beni tatil amaciyla Turkiyeye yolladi ailemin yanina.Ama amaci farkliymis.Ben ailemi gormek icin gittigimi saniyordum.Beni yollayip bosanma islemlerine baslamis.Ve ben buni sonradan ogrendim.Hollandaya getirmeyeceklerini soylediler.Ben de onlardan habersiz Hollandaya evime dondum.Daha sonra habersiz geldigimden bilgileri oldu ve ailemi tehdit ettiler.Su sorularima yanit ariyorum
1.ben bosanmak istemiyorum ve gercekten esimi seviyorum Ne yapmam lazim?
2.Bosanmayi hizlandirmak icin sanirim benim sirf oturum almak icin onunla evlendigimi iddia etmis.Boyle olmadigini nasil ispatlayabilirim?
3.Ben onlardan habersiz Hollandaya geldigim icin esimle bi tartisma yasadik ve ben polise sikayet ettim,vucudumda cizik olustu.Esimi delil yetetsizligi diyerek serbest biraktilar.Bi sey yapmadigini cizigi kendimin olusturdugumu soylemis.Bu durum Turkiyedeki bosanma davasinda nasil etki eder?
4.Vekalet hala bana ulasmadi.Gec ulasirsa benden habersiz dava gorulur mu?mahkeme gununun belirlenmesi icin tebligatin bana ulasmasi mi gerek?
5.Ailesi hep burda benimse kimsem yok Hollandada sahit olarak turkiyedeki ailem yeterli olur mu?
Cok caresizim lutfen bana yardimci olun.elim kolum baglandi.Dil bilmiyorum.
Old 05-09-2017, 11:02   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,cok caresizim lutfen yarsimci olur musunuz?Ben iki yil once evlenerek Hollandaya geldim.Bu yaz esim beni tatil amaciyla Turkiyeye yolladi ailemin yanina.Ama amaci farkliymis.Ben ailemi gormek icin gittigimi saniyordum.Beni yollayip bosanma islemlerine baslamis.Ve ben buni sonradan ogrendim.Hollandaya getirmeyeceklerini soylediler.Ben de onlardan habersiz Hollandaya evime dondum.Daha sonra habersiz geldigimden bilgileri oldu ve ailemi tehdit ettiler.Su sorularima yanit ariyorum
1.ben bosanmak istemiyorum ve gercekten esimi seviyorum Ne yapmam lazim?
2.Bosanmayi hizlandirmak icin sanirim benim sirf oturum almak icin onunla evlendigimi iddia etmis.Boyle olmadigini nasil ispatlayabilirim?
3.Ben onlardan habersiz Hollandaya geldigim icin esimle bi tartisma yasadik ve ben polise sikayet ettim,vucudumda cizik olustu.Esimi delil yetetsizligi diyerek serbest biraktilar.Bi sey yapmadigini cizigi kendimin olusturdugumu soylemis.Bu durum Turkiyedeki bosanma davasinda nasil etki eder?
4.Vekalet hala bana ulasmadi.Gec ulasirsa benden habersiz dava gorulur mu?mahkeme gununun belirlenmesi icin tebligatin bana ulasmasi mi gerek?
5.Ailesi hep burda benimse kimsem yok Hollandada sahit olarak turkiyedeki ailem yeterli olur mu?
Cok caresizim lutfen bana yardimci olun.elim kolum baglandi.Dil bilmiyorum.

Merhabalar,

Aile Hukuku ile ilgilenen meslektaşlarım elbette daha ayrıntılı bir cevap yazarlar size. Kısaca şunu eklemek isterim:

Davanın Türkiye'de açılması ihtimalini gözeterek Türkiye'de son bağlı olduğunuz muhtarlığa dilekçe ile başvurup, ikametgahınızın kaydının silinmesini ve Hollanda'ya yerleştiğinizi iletmenizi öneririm. Bu şekilde Türkiye'de tebligat adresinizin olmadığını ortaya koyarak olası bir tebligat usulsüzlüğünü iptal etmeniz daha kolay olur. Ayrıca UYAP SMS sistemine abone olursanız hakkınızda açılan bir dava olunca SMS ile size bilgi gelir. http://www.sms.uyap.gov.tr/abone.html den nasıl SMS bildirim üyesi olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İspat konusunda, Davacı iddiasını ispat etmek zorundadır. Bu bakımdan Hollanda'da yaşayan tanıklarınızın olmaması ilk başta çok sorun teşkil etmeyebilir.

Aile hukuku ile ilgilenen bir avukatla yüz yüze görüşmeniz menfaatinizedir.

Not: Hollanda'daki haklarınızı öğrenmek için Hollanda'da avukatlık yapan Türkler de var, onlardan ayrıca hukuki destek almanız uygun olur.

Kolaylıklar,
Old 06-09-2017, 22:41   #3
Konuk

Tesekkur ederim Mehmet Bey.Turkiyede esimin uzerine olan bi evimoz vardi.Abisine devretmis.Bosanma sirasinda devir oslemi gerceklesmis olsa bile hakkim olani talep edebilor miyim?
Old 11-09-2017, 12:22   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik içinde elde edilen kazançla edinilmiş mal ,elden çıkarılsa dahi mal rejimi tasfiye davasında eklenecek değer olarak istenebilir.

Bu durumda bu malı anlaşmalı olarak edinen kişiye davayı ihbar etmek gerekir.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.

Alıntı:
TMK MADDE 229.- Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Alıntı:
TMK MADDE 241.- Tasfiye sırasında, borçlu eşin malvarlığı veya terekesi, katılma alacağını karşılamadığı takdirde, alacaklı eş veya mirasçıları, edinilmiş mallarda hesaba katılması gereken karşılıksız kazandırmaları bunlardan yararlanan üçüncü kişilerden eksik kalan miktarla sınırlı olarak isteyebilir.

Dava hakkı, alacaklı eş veya mirasçılarının haklarının zedelendiğini öğrendikleri tarihten başlayarak bir yıl ve her halde mal rejiminin sona ermesinin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi