Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada borç durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-11-2014, 10:19   #1
enise çolak akyar

Rahatsiz boşanmada borç durumu

slm ben 4,5 yıldır evliyim ve bir oğlum var, kendim memurum. Evlendik evleneli eşim ailemize maddi olarak hiçbir katkısı olmadı ve olmadığı gibi sürekli borç yaptı. Bazı özel firmalarda satış temsilcisi olarak çalıştı fakat eve hiç kazanç getirmedi. Aksine hep farklı farklı kişilere borçlandı ve bu borçları benden hep gizledi evime haciz geldi eşyalarım gitti, bir şekilde borcun bir kısmını ödeyerek eşyaları geri getirdim. Her defasında bir daha olmayacak dese de sözünde durmadı, ben sürekli bankalardan kredi çekerek, ordan burdan para bularak borçları ödemeye çalıştım. Hep konuşmaya çalışıyorum ama sürekli beni susturmaya çalışıyo bende susmayınca şiddet uygulamaya başladı. En son telefon fırlatarak kaşımı yardı hastaneye gittik şikayetçi olmadım ama tutanak tutuldu. Ama hala şiddet uygulamaya devam ediyor. Ben her defasında oğlum için evliliğime devam ediyorum ama artık oğlumun önünde şiddet uygulamya başladı ve çocuk gece uykusunda baba vurma diye sayıklamaya başladı. Boşanmak istiyorum fakat onun borçlarını ödemek için çektiğim kredi borçları var, ayrıca evimdeki eşyalar tekrar hacz edilecekti edilmesin diye kendisi şehir dışındaydı borcunun altına imza attım ben çalışır öderim dedi ödemedi karşı tarafın avukatı benim maaşıma hacz koydu,şimdi maaşımız 1/4 kesiliyor. Ev kirasını ben ödüyorum, mutfak giderlerini ben karşılıyorum, banka kredi borçlarını ben ödüyorum, kredi kartıma borç yaptı oda benim üzerime, yani şimdi boşansam geçinecek bir gelirim kalmıyor bana. Ne yapacağımı şaşırdım. Kendisi bende boşanmak istiyorum diyo ama gidip başvuru yapmıyor, boşanırken bu mevcut borçlar eşimin üzerine devredilir mi?
Old 27-11-2014, 13:15   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Banka kredilerinin asıl borçlusu olduğunuz için banka sizden bu paraları tahsil edecektir. Eşiniz anlaşmalı boşanma protokolü ile kredi borçlarını üstlendiğini, ödeyeceğini kabul ederse, siz ancak eşiniz tarafından mevcut icra dosyalarına yatırılmayan paraları önce ödemek ve sonrasında ondan tahsil etmek zorunda kalırsanız. Eşinizin böyle bir kabulü, sizinle protokolü olmazsa sonradan ondan tahsil etme şansınız da olmaz.

Anlatımlarınızdan boşanmaya sebep olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğu anlaşılmaktadır. Tanık ve her tür delille bu hususları kanıtlarsanız boşanma kararı verilebilecektir.

Eşinizden maddi ve manevi tazminat da isteme hakkınız vardır. Ancak tahsil için ona icra takibi yapmak zorundasınız..

Her türlü hukuki probleminizde bir avukatla birlikte hareket etmenizi öneriyoruz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi