Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kızıma nafaka ve birlikte kullandığımız ev eşyalarını alabilir miyim? Evden atıldık.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2010, 19:04   #1
Konuk

Varsayılan Kızıma nafaka ve birlikte kullandığımız ev eşyalarını alabilir miyim? Evden atıldık.

Merhaba Şu Anda 9 Yillik Evlİyİm EŞİm Benİ Ve 5 YaŞindakİ Kizimi Eve Almiyor Yanİ Anahtari DeĞİŞtİrdİ Benİ Eve Sokmuyor Bende Kayinvalİdemde Kaliyorum.boŞanma Davasi AÇtiĞimizda Benİ Ve EŞyalarimi Evden ÇikarttiĞini (bana Aİt KİŞİsel EŞyalar)nasil İspatlayabİlİrİm.benİm MaaŞim Onunkİnden Fazla Kizima Nafaka Alabİlİrmİyİm.evdekİ EŞyalarimizi Bİrlİkte KullandiĞimiz EŞyalari Alabİlİrmİyİm.ÇÜnkİ EŞyalarimizida VermeyeceĞİnİ SÖylÜyor.teŞekkÜrler
Old 04-10-2010, 21:39   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açılacak bir boşanma davasında eşinizin, sizi ve çocuğunuzu kişisel eşyalarınızla birlikte evden attığını tanık beyanları ile ispatlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınız dahil herkes tanığınız olabilir.

Ev eşyaları 2002 sonrası alınmışsa edinilmiş maldır. Ve yarı değerleri üzerinde tasfiya payı alacağınız olacaktır. Boşanmaya karar verilmesi ve kararın kesinleşmesi halinde bu eşyalar için alacak hakkınıza dayalaı dava açabilirsiniz.

2002 öncesi alınmış sizin olduğunuzu iddia ettiğiniz veya kişisel malınız olduğunu iddia ettiğiniz eşyalar için ise, aynen teslimleri veya olmkadığı taktirde değerlerinin tarafınıza ödenmesi için ayrı bir dava her zaman açabilirsiniz.

Ayrıca açılacak boşanma davasında evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanmasına karar verilesini de talep edebilirsiniz.

5 yşanıdaki çocuğunuzun velayetini ve onun için önce tedbir sonrasında iştirak nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz. Çalışıyor olmanız çocuğunuza tek başınıza bakmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Velayetin size verilmesi halinde baba da mali gücü oranında çocuğunun giderlerine katılmak zorundadır.

Yine açılacak bir boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talepleriniz de olabilecektir.

Bunlar ve daha fazlası için bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yerinde olacaktır.

Saygılarımla,
Old 05-10-2010, 21:02   #3
Konuk

teşekkür ederim ufuk bey.bu arada 2001 de evlendim.yani eşyalarım için dava açabilirim.peki kendimede tazminat isteyebilirmiyim.çünki 1 yıldır son derece yıprandım ve evliliğim ilk 5 yılı eşimin işi yoktu evin bütün giderleri benim üzerimeydi.kızım kreşe gidiyor ve bütün masrafları benim üzerime.ıspatlayabilirim.ve birlikte harcamalarımızı yaptığımız kredi kartlarını ben kredi çekerek kapattım.fakat bu krediyide ben ödüyorum.bana hiçbir faydası olmadığı gibi kızının masraflarınada katkıda bulunmuyor.bunun için ne yapabilirim.bide veayeti alınca babanın görme zamanları nasıl ve nakadar olur ayda.çok teşekkür ederim.cevaplarsanız sevinirim
Old 06-10-2010, 10:50   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
teşekkür ederim ufuk bey.bu arada 2001 de evlendim.yani eşyalarım için dava açabilirim.peki kendimede tazminat isteyebilirmiyim.çünki 1 yıldır son derece yıprandım ve evliliğim ilk 5 yılı eşimin işi yoktu evin bütün giderleri benim üzerimeydi.kızım kreşe gidiyor ve bütün masrafları benim üzerime.ıspatlayabilirim.ve birlikte harcamalarımızı yaptığımız kredi kartlarını ben kredi çekerek kapattım.fakat bu krediyide ben ödüyorum.bana hiçbir faydası olmadığı gibi kızının masraflarınada katkıda bulunmuyor.bunun için ne yapabilirim.bide veayeti alınca babanın görme zamanları nasıl ve nakadar olur ayda.çok teşekkür ederim.cevaplarsanız sevinirim

Boşanma davasıyla birlikte kendiniz için de maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. İlk 5 yıl eşinizin çalışmaması ve eve sizin bakmanız ayrıca ödediğiniz krediler, tazminat miktarının yüksek çıkmasına neden olacaktır.

Çocuğun velayeti kendisine bırakılmamış eşle şahsi münasebeti genellikle(özel bir durum yoksa), "hafta sonları" veya "15 günde bir hafta sonu" şeklinde tanzim edilmektedir. Tabii çocuğun psikolojisinin daha fazla bozulmasını istemeyen taraflar, farklı bir şahsi ilişki konusunda anlaşabilirler.

Durumunuzda çok fazla talep edilecek olgu var. Mutlaka bir avukattan profesyonel destek alın. Aksi takdirde hak kaybına uğrarsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi