Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sitenin avukata vekalet vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2010, 22:49   #1
av.ertürkyıldız

Varsayılan sitenin avukata vekalet vermesi

sayın meslektaşlarım site yönetimi(kat mülkiyeti) dava açmak ve icra takibi için avukata nasıl vekalet vermelidir.yönetim kurulu kararı mı gerekir?ya da kat malikleri mi karar alır?
Old 22-06-2010, 10:32   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın av.ertürkyıldız;

Kat Mülkiyeti Kanunu'nun "Yöneticinin görevleri-Genel yönetim işleri"" başlığı altında düzenlenen 35. maddesine göre; "Yöneticinin görevleri, yönetim planında belirtilir; yönetim planında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür: a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi; b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması; c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi; d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması; e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması; f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü; g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması; h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması; i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi; j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması; k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması."

" Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma"başlıklı20. maddenin c) bendine göre; "...Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir..."

Yöneticinin ya da herhangi bir kat malikinin/maliklerinin bizzat vekalet verebileceği sonucu çıkıyor. Sunduğum linklere de göz atabilirsiniz. Saygılarımla..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36683

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=42388
Old 22-06-2010, 12:29   #4
av.ertürkyıldız

sayın meslektaşlarım bilgilerinizden ötürü teşekkürlerimi sunarım.sanırım en sağlamı kat maikleri kurulu kararı ve yönetim kurulunun yetki vermesi aidatlar ve giderler dışında da vekalet kullanılabilir diye düşünüyorum kanunda aidat ve giderlerden bahsediyor sadece.
Old 22-06-2010, 14:36   #5
Av.Aksoy

Sayın meslektaşım,
Yöneticinin avukata vekalet vermesi yeterlidir. Fakat noterler vekaletnameyi hazırlarken kat maliklerinin yöneticiyi seçip seçmediklerini, dava açma, ahz-u kabz, sulh, ibra yetkilerini yöneticiye verip vermediklerini tespit maksadıyla bu konuda alınmış kat malikleri kurul kararılarının olduğu karar defterini yöneticiden istiyorlar. Dolayısıyla yöneticinin öncelikle kat maliklerinden vekalet alması, karar defterinde bunun kayıt altına alınması ve notere giderken de defteri yanında bulundurması gerekiyor. Noter, defterin onaylı birinci sayfasını, yöneticinin seçildiği toplantının karar sayfasını ve yöneticinin dava için yetkilendirildiği sayfaların fotokopisini alıp avukat vekaletnamesini düzenliyor. İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi