Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bedelsiz kalan senedin icrası , itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2010, 15:18   #1
RuzgarEzel

Varsayılan bedelsiz kalan senedin icrası , itiraz

Merhabalar
Müvekkil bir şahıstan 2006 yılında bir miktar borç alıyor.Bu borca karşılık 2008 vadeli senedin (bono) yanı sıra bir yakınınına ait 5 dönüm arazi üzerine ipotek konuluyor.Bununla ilgili yazılı sözleşme mevcuttur.Müvekkil bir zaman sonra geçirdiği hastalıklar sebebi ile uzunca bir zaman hastanede yatar.Bu esnada alacaklı ipotek verenden aynı borca karşılık aynı vadede bir senet alıyor.İpotek veren vadesi geldiğinde senedi ödüyor ve kendi senedini alarak ipoteği kaldırıyor, ancak müvekkilin imzaladığı senet alacaklıda kalıyor.Alacaklı ise şu an bu senetle ilgili icra takibi yapmıştır.Sorum şu ; itiraz etmemiz halinde ipoteğin kaldırılmış olması ve ipotek verinin bu borcu kendisinin ödediği şeklindeki tanıklığı takibin iptali için yeterli olur mu ? Bunun dışında delilimiz yok. Bu halde takibi iptal etme ihtimalimiz sizce ne olur.Görüş bildirirseniz memnun olurum.İyi Çalışmalar
Old 23-03-2010, 15:51   #2
SKARA

itiraz etmeniz takibi durdurmaz menfi tespit davası açmanız ve tedbir talep etmeniz gerekecektir.
Old 23-03-2010, 15:56   #3
RuzgarEzel

sayın SKARA ödeme emrini henüz tebliğ aldık itiraz edilebilir benim sorum takibin iptal edilip edilemeyeceği hususudur . teşekkür ederim
Old 23-03-2010, 16:07   #5
RuzgarEzel

Sayın Skara sanırım ben ifade edemedim itirazdan kastım takibin iptali davası .elbette tedbir de talep edeceğim.Nihai sonuca ilişkin konu açmıştım.Herhalde tam ifade edemedim.Teşekkürler
Old 23-03-2010, 16:15   #6
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;
Takibin iptalini icra mahkemesinden talep edecekseniz, delil durumunuza göre iptal kararı almanız biraz zor olabilir. Zira icra mahkemesi, bildiğiniz üzere, takip hukuku açısından şekli inceleme yapmakla yükümlü dar yetkili mahkemelerdir. İpoteğin kaldırılması hususu ile takibe konu bono arasında bağlantı kurulamayabilir.

Daha garantisi genel mahkemelerde dava açmak olacaktır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 23-03-2010, 16:25   #7
SKARA

sertaç bey,
İTM de başvurunuz duruşmalı olarak incelenecektir.eğer müvekkilinizin malvarlığı varsa cebri icraya başvuracakladır. Daha çok yeni başımdan geçiyor ben İTM de dava actım ayrıca Asliye ticarette menfi tespit davası açıp tedbir aldım ve savcılığa suç duyurusunda bulundum. basit bir dava ile takibi iptal ettiremezsiniz elinizde protokol olması gerekiyor. Özgür beyinde ilettiği gibi İTM actığınız dava malesef sorununuzu çözmeyecektir.
Meslektaş tavsiyesi....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi