Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

avukat azl etme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-03-2014, 05:26   #1
Konuk

Varsayılan avukat azl etme

Merhaba..
2.5 yıl önce esimden resmen bosandim.. davamı barodan talep ettiğim avukatim neticelendirdi.. karar gunu durusmadan once beni yine avukat olan kuzeni ile tanıştırdı ve artık davama onun bakacagini kendisinin atandigini ve devam edemeyecegimizi soyledi.. karar verildi durusma sonrası yeni avukatimla notere gittik vekaletname verdim.. hakim bana maddi manevi tazminat ve 3 cocuguma nafakaya karar verdi.. tazminat 28.000 tl idi ve avukatim o paranın 18.000 tl sini buldu tarafıma verilmesini sağladı ve benden 3000 tl para istedi.. devlete kesilen para ve esimin üzerime yıkıp gittigi borclar yuzunden ancak 1.600 tl ödeme yapabildim ama karsiliginda makbuz veremiycegini soyledi..
Bu olayın uzerinden 2 sene geçti avukatim hala nafaka+haciz davasını baslatmadi babalari cocuklarima hiç nafaka odemedi..
Avukatima ulasma çabalarım sonucsuz kaliyor.. 3 ayda bir musait olmadigini belirten kısa msjla donus yapiyordu.. ben nafaka davası acilmasini beklerken avukatim tazminatı tahsil edebilme adina bankalara yazı göndermiş ve bir bakandan para olduguna dair cevap gelince paraya haciz koydurmus.. ama hala nafaka davasinda mm ilerleme yok.. avukatimi azletmek istiyorum çünkü işini ihmal ettiğini dusunuyorum.. azledersem benden para talep edebilirmi?
İşini yapmadigini dosyam elindeyken nasıl ispatlatabilirim?
Lise çağında 3 çocuğum var ve issizim zor durumdayım magduriyetimi telafi için nasıl bir yol izlememi onerirsiniz?
Old 04-03-2014, 09:52   #2
üye7160

Sayın Konuk;

Yazdıklarınıza göre , nafaka+haciz davasından kastınızın sonuçlanan davanızdan sonra alacağın tahsili için başlatılması gereken icra takibi olduğunu sanıyorum.Ancak İcra takipleri dava değildir.

Kaldı ki avukatınıza ödeme yapmamanız ve açılacak takibin masraflarını vermemiş olmanız işlem yapmaması için haklı bir gerekçedir.Bu nedenle avukatınızın ihmali söz konusu olmaz.
Ayrıca avukatınızın bankalara haciz koydurduğunu yazmışsınız.Söz konusu işlem yapılmış ise ortada ücreti ve masrafı alınmamış olmasına rağmen avukatınızca başlatılmış bir icra takibi var demektir.Bu da avukatınızın işini takip ettiğini gösterir.Alacağın tahsil edilmemiş olması ihmalden yada işlem yapılmamasından değil alacağın tahsil kabiliyetinin olmamasından kaynaklanabilir.Bu nedenle öncelikle avukatınızla yüzyüze görüşerek icra dosyanız hakkında bilgi almanızı,icra dosyanızda borçlu ile ilgili olarak ;

- Ev yada iş yeri haczi yapılıp yapılmadığını,
- Araç ve taşınmaz araştırması yapılıp,var ise haciz konulup konulmadığını,
- Bugüne dek posta çek ve banka hesapları var ise haciz konulup konulmadığını,
- 3.kişilerde var ise hak ve alacaklarına haciz konulup konulmadığını,
- Nafaka yükümlülüğünü yerine getirmemekten dolayı borçluyu İcra Ceza Mahkemesine şikayet edip etmediğini öğrenebilirsiniz.

Bu bilgilere avukatınız aracılığı ile erişemiyor iseniz,dosya numaranızı e-devlet sisteminden öğrenebilir, ve bizzat ilgili icra dairesine giderek yukarıda sayılan işlemlerin yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bütün bunlardan sonra avukatınızın ihmali olduğunu görürseniz haklı nedenle avukatınızı azledebilirsiniz.
Ancak ücret ve masraf ödememenin de sizin kusurunuz olduğunu bilerek hareket etmenizi ve gerektiğinde yeniden bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi