Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dolandiricilik Ve Çek İptalİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2009, 23:53   #1
av.heimatlos

Önemli Dolandiricilik Ve Çek İptalİ

Sayın meslaktaşlarım karışık ve aynı zamanda önemli bir olay için müvekkilim benden hukuki yardım istemekte ancak ben olayın içinden çıkamadım ve sizllerle paylaşmak istedim önemli görüşlerinizle yardımcı olursanız sevinirim. olay uzun ancak hepsini yazmak zorundayım umarım büyük bir sabırla okursunuz

Müvekkilim A 20 bin TL'lik alacağı için takip yapmamı istiyor ve bende 20 bin TL'lik seneti icraya koyup takibi kesinleştiriyorum. Daha sonra Borçlu B müvekkilim A'yı arayarak "benim 20 bin TL'yi ödeyecek param yoktur ancak benimde C isimli bir şahıstan 40 bin TL alacağım var ve C'nin 90 bin TL'lik bir arsası var ikimizin alacağı 60 bin TL yapıyor C'nin 90 Bİn TL'lik arsasını senin üzerine alalım (yani müvekkilim A'nın üzerine tapuyu alacaklar) sende C'nin geri kalan 30 bin TL parasını ver arsayı sattığımızda sen benden olan alacağını ve C'ye ödediğin parayı tekrar al geri kalan kısmınıda bana ver" şeklinde bir teklifte bulunuyor Müvekkilim A ise alacağını kurtarmak için 4 Eylül'de arsayı satan emlakçıya gidip arsanın yerini görüyor ve bedelini soruyor emlakçılar ise "bu arsayı rahatlıkla 90 bin TL'ye satabileceklerini söylüyorlar" bunun üzerine müvekkilimde arsanın o değerde edeceğini ve yerini görünce bana da sormadan B'nin teklifini kabul ediyor.
Müvekkilim emlakçıya gitmeden bir gün öncede yani 3 Eylül'de B ve C isimli şahıslar emlakçıya giderek bizim bir arsamız var satmak istiyoruz arsanın yerini gösteriyorlar emlakçılarda arsanın parselini felan kontrol etmeden bu arsayı satabileceklerini söylüyorlar.
Daha sonra müvekkilim A B ve C isimli şahılar emlakçıya gidip anlaşıyorlar ve müvekkilim A B ile daha önce anlaştıkları gibi arsanın devrini kendi üzerine alacak ve C'ye 30 TL verecek bu şekilde anlaşıyorlar ve A, B, C ve emlakçılar tapuya gidiyorlar, müvekkilim arsanın devrini kendi üzerine alıyor ve C isimli şahsa hamiline düzenlenmiş 30 TL'lik şahsi çek veriyor bu duruma emlakçılarda görüyor tabiki.
Daha sonra müvekkilim belediyeye gidip arsayı belediyenin kadastro memurlarına göstermek istediğinde gerçek durum ortaya çıkıyor müvekkilim A'ya gösterilen asranın 102 nolu parsel olduğunu ancak tapuda devraldığı arsanın 110 nolu parsel olduğunu 102 nolu parselin aslında başka bir şahsa ait olduğunu söylüyorlar ve 110 nolu parselin en fazla 10 bin TL edeceğini söylüyorlar yani müvekkilim 10 bin TL lik bir arsaya 90 Bİn TL vermiş oluyor.
Bundan sonra müvekkilim A durumu bana anlattığında ve benim yapmış olduğum araştırma neticesinde B ile C'nin aslında dolandırıcı olduğunu bu işi birlikte tezgahladıklarını öğreniyorum.şu şekilde öğreniyorum B isimli şahıs 15 Agustos'da bu arsayı olayı dışı 3. bir şahıstan kendi üzerine alıyor 4 Eylül'de C isimli şahsa devrediyor C isimli şahısta 5 Eylül'de Müvekkilim A ya devrediyor ve C nin B isimli şahsın adamı olduğunu öğreniyoruz.
bu olayda tek şahitlerimiz emlakçılar ve onlarla konuştuğumda ise" B ve C isimli şahıslar bize gelip arsayı gösterdiler(90 TL'lik arsayı) ve satacaklarını söylediler sonra A isimli şahıs geldi arsayı gösterdik ve değerini söyledik A ise kabul etti ve arsayı aldı. Biz A'nın tapuda arsayı üzerine aldığında C isimli şahsa 30 bin TL'lik çek verdiğini gördük"şeklinde beyanları var.
Sayın meslaktaşlarım olayı buraya kadar sabırla okuduysanız eger tecrubelerinizden yararlanmak isterim ve bi kaç sor sormak istiyorum
1-B ve C hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusundan bulunacam içerik konusunda nasıl bir yol izlemem gerek
2-Bizim için asıl önemli olan çekler, 30 bin TL'lik çeklerin iptali için ya da bu çeklerin ödenmemesi için nasıl bir yol izlemem gerek
yorumlar için tşk ederim.
Old 17-09-2009, 15:32   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Ahmet Erkan;
Linkte, iradeyi fesada uğratan sebeplerden dolayı tapu iptaline ilişkin bilgiler mevcut. İncelemenizi öneririm. Saygılarımla..http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=38807]
Old 17-09-2009, 23:30   #3
av.heimatlos

Mutsuz

sayın Av.Engin öncelikle cevap için teşekkürker. dediğiniz konuyu inceledim ama benim olayım farklı şöyl ki diyelim C ye karşı irade sakatlığı nedeniyle dava açtık ve kazandık elimize bişey geçmeyecek çünkü zaten C dolandırıcı üzerinde hiç bişey yok verdiğimiz çeklerin bedelini ondan tahsil edemeyiz yani bizim asıl amacımız burda o verilen çekleri iptal ettirmek
Old 22-09-2009, 22:14   #4
myilmaz

Genç bir avukat olarak nacizane fikirlerim şu şekilde sayın meslektaşım;

Ben olsam öncelikle Savcılığa şikayette bulunurum b ve c şahısları hakkında.

Daha sonra ise Ticaret Mahkemesinde çek iptali ve menfi tespit davası açarım ve gerekli teminatı yatırarak mahkemeden tedbir kararı almaya çalışırım.

Tedbir kararı aldıktan sonra (tek çözüm ne yapıp edip tedbir kararı alabilmek) Mahkeme'ce soruşturmanın akıbeti durumun mahiyeti dikkate alınarak, sonuçlanana kadar ceza davasınn bekletici mesele yapılabileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla,

NOT : Yanlış düşünüyorsam üstadlarımın görüşlerinı sabırsızlıkla bekliyorum.
Old 25-09-2009, 19:37   #5
av.heimatlos

görüşleriniz için tşk ederim sayın yılmaz ama dediğiniz gibi ustadların görüşleri önemli
Old 06-01-2011, 00:50   #6
BBC

Benim görüşüm. Burada bizim mağdur olmamızın yolu çekin ödenmemesinden geçmekte. Dolayısıyla meslektaşlarımız belirttiği gibi çek iptali davasında ödeme yasağı alınarak mağduriyetin artması önlenebilir. Daha sonra ki aşama ise yukarıda anlatmış olduğunuz olay hakkında suç duyurunda bulunmak olmalı. Bunlar yapıldıktan sonra çek iptali davasında davaya müdahil olarak kimsenin katılacağını düşünmüyorum. Eğer müdahil olarak çeki elinde bulunduran 3. şahsın çıkması durumunda da istirdat davasıyla çekin müvekkiliniz açısından ödenmemesine uğraşmak olacaktır. Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi