Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrimenkul satış ihalesinin feshi- Borçlulara satış ilanının tebliğatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2009, 12:51   #1
av.remzieroglu

Varsayılan Gayrimenkul satış ihalesinin feshi- Borçlulara satış ilanının tebliğatı

Borçluya ait gayrimenkulun satışı ilanı ile ilgili olarak sayın meslektaşlarımızın görüşlerini bekliyorum.
Satış günü olarak 1. satış 21.08.2009, 2. satış 31.08.2009 tarihi belirtilmiş ve satış işlemi 31.08.2009 tarıhınde gerçekleşmiş. Sorum, Satış ilanı her iki borçluya da 25.08.2009 tarihinde 35. mad. göre tebliğat yapılmış. yanı 1. satış gününden sonra tebliğat yapılmış. borçlularda bu olayı 11.09.2009 tarıhde evı alan kişinin telefon etmesi ile öğrenmişlerdir. ihalenin feshi ile ilgili olarak meslektaşlardan görüş ve öneriler bekliyorum.
Old 15-09-2009, 10:57   #2
Av.Ender

Sayın Meslektaşım;Satış ilanın Teb.K.nun 35.maddesine göre yapılmış olması, esasen bundan önceki tebligatların da borçluların bilinan adreslerine normal tebligat yapılamadığını dolayısıyla bundan önceki tebligatların da 35.maddeye göre yapıldığı anlamına gelmektedir.
Böyle bir durumda İcra Müdürlüğü'nce verilen SATIŞ KARARI'nı incelemenizi öneririm.Kuvvetle muhtemel şöyle bir kararla karşılaşacaksınız;
"Satış ilanının gazetede ilan edilmesine, gazete ilanının, kendilerine tebligat yapılamayan ilgilere de tebliğ edilmiş sayılmasına" şeklinde bir kararla karşılacağınızı tahmin ediyorum.
Dolayısıyla böyle bir durumda ihalenin feshini isteyebileceğinizi sanmıyorum.Tabi burada Tebligat Kanunu 35.md.ye göre yapılan tebligatın, gerçekten böyle yapılmasını gerektiren şartlar oluşmuştur yargısıyla böyle bir fade kullanıyorum.Saygılarımla
Old 15-09-2009, 12:25   #3
Aybüke Kağan

Alıntı:
"Satış ilanının gazetede ilan edilmesine, gazete ilanının, kendilerine tebligat yapılamayan ilgilere de tebliğ edilmiş sayılmasına" şeklinde bir kararla karşılacağınızı tahmin ediyorum

Sayın meslektaşım,bu ibare tapu kaydından adresi belli olmayan ilgililer için kullanılıyor.Borçluya 35. göre tebliğ yapılması gerekir. Bu da ilk satış gününden sonra olduğu için geçersizdir ve bence ihalenin feshi nedenidir.
Old 15-09-2009, 13:14   #4
SPARTACUS

- Birinci satış gününden haberi olmamış ise de ikinci satış gününden Teb.35 md. göre haberi olmuştur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi