Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Memurlarda Sİcİl Notuna İtİraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2010, 16:27   #1
salih altınok

Varsayılan Memurlarda Sİcİl Notuna İtİraz

İlkokul Öğretmeni olan bir kişinin sicil notu amiri tarafından haksız olarak düşük verilmiştir. buna karşı dava açma süresi kaç gündür, önce üst merciye itiraz etmek gerekir mi, yoksa direk dava mı açmak gerekir? davalı olarak hangi kurum gösterilmelidir?
Old 20-10-2010, 22:27   #2
BALDIRAN

Kanımca 657 sayılı yasanın 118.maddesi uyarınca 30 günlük süre içinde atamaya yetkili amire (taşrada illerde vali, ilçelerde kaymakam) itiraz edebilir, düzeltilmesini talep edebilirsiniz. (Üst makama başvuru) 60 gün içinde cevap alamazsanız sonraki 60 gün içinde, rede cevabı alırsanız, bu cevaptan sonraki 60 gün içinde İdari yargıda iptal davası açabilirsiniz. Hasmınız,ilde valilik, ilçede kaymakamlık olacaktır kanımca. Saygılar
Old 20-10-2010, 22:41   #3
halit pamuk

Danıştay kararlarına göre, sicili öğrendiğinizden itibaren 60 gün içinde doğrudan idare mahkemesinde açmalısınız. İYUk.m.11 uyarınca itiraz yoluna gitmeniz süreyi durdurmaz. (Not: İdare mahkemesi kararında ısrar ettiği için şu anda bu konu Dava daireleri genel kurulunda)

Husumet konusunda ise sayın Baldıran'ın bahsettiği gibi ama İdari yargıda husumet sorunu olmaz mahkeme kendiliğinden doğru hasmı bulur...
Old 20-10-2010, 23:03   #4
BALDIRAN

Sn.Av.Adnan Koray'a malesef katılamıyorum.2577 say.İYUK.11.md.si uyarınca itiraz süreyi durdurur/DİKKAT SÜREYİ KESMEZ. Diyelimki 50. gün itiraz ettiniz. İtirazınız reddedildi yada 60 gün içinde cevap verilmediği için zımmi red olarak kabul edildi. DAVA AÇMAK İÇİN 10 GÜN SÜRENİZ KALMIŞTIR. Ben 11. maddeden bunu anlıyorum. saygılar
Old 21-10-2010, 07:35   #5
halit pamuk

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Sn.Av.Adnan Koray'a malesef katılamıyorum.2577 say.İYUK.11.md.si uyarınca itiraz süreyi durdurur/DİKKAT SÜREYİ KESMEZ. Diyelimki 50. gün itiraz ettiniz. İtirazınız reddedildi yada 60 gün içinde cevap verilmediği için zımmi red olarak kabul edildi. DAVA AÇMAK İÇİN 10 GÜN SÜRENİZ KALMIŞTIR. Ben 11. maddeden bunu anlıyorum. saygılar

Ama Danıştay 2. dairesi sizin gibi düşünmüyor.Olumlu sicile karşı İYUK.m.11 süreyi durdurmaz diyor. Ancak,Ankara 10.İdare Mahkemesi 08.04.2010 tarih ve 2010/703 Esas 2010/611 Karar ile bu bozma kararına karşı direnme kararı verdi. Bakalım, Dava daireleri Genel Kurulu ne diyecek?

Bu nedenle soru sahibine önerim hiç riske girmeden doğrudan dava açması yöünde...
Old 21-10-2010, 23:18   #6
BALDIRAN

Sayın Av.Adnan Koray. Tabiki benim değil, Danıştay'ın görüşü hepimiz için daha önemli ve risk almama öneriniz bencede mantıklı. Uyarınız ve katkınız için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi