Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Memuru Haczimi yapmıyor

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-09-2008, 16:33   #1
av.suleyman

Varsayılan İcra Memuru Haczimi yapmıyor

Sayın meslektaşlarım; ismini vermeden bir adliye icra dairesinden hacze gitmek üzere 03.09.2008 tarihinde yolluk yatırdık o gün bugün(10.09.2008) hacze gidemiyoruz. Bahane sıra gelmiyor.Bu konuda bana tavsiyeniz nedir. Tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum. Teşekkürler...
Old 10-09-2008, 16:59   #2
Aybüke Kağan

çoğu icra dairesi randevuyla çalışıyor ve randevu günü hacze çıkarken yolluğu ödüyorsunuz.Siz yolluğu ödemiş olmanıza rağmen bir haftadır gidememişsiniz.

yolluk ödendiği halde hacze gidilmediği yönünde icra müdürü işlemini şikayet edebilirsiniz.Bu fiil hakkın yerine getirilmemesi niteliğinde olduğundan şikayet süresi yoktur.Her zaman şikayet edebilirsiniz.

Bu sürede borçlu malları kaçırdıysa icra müdürü hakkında tazminat davası da açabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar.
Old 11-09-2008, 13:36   #3
hülya eren

Varsayılan hacze gitmeme

27.06.2007 tarih 26565 sayılı R.G.de İİK yönetmelik değişikliği yapıldı artık icra daireleri haciz takip defteri tutmak zorunda .hacze keyfi gidilip gidilmediği bu defterle takip edilebilir.UYap varsa daha kolay,işlemle ilgili taleplerinizi mutlaka yazılı yapın aksi takdirde müvekkiliniz yönünden sorumlu olabilirisiniz.
bu arada sözlü randevu hacze gitmeyerek borçlunun mal kaçırması halinde avukat şikayet edildiği takdirde ceza davasında kanıt olarak kabul edilir mi
randevu sistemini kabul etmemek yasal sorumluluğumuz için gerekli
keyfilik varsa şikayet etmelisiniz ama bedelini ödemeye şimdiden hazırlanın
Old 11-09-2008, 14:11   #4
av.suleyman

Varsayılan Nereye şikayet

Bu konuda en kısa sonuç alacağımız şikayet merci neresidir.
Diğer meslektaşın dediği gibi icra mahkemesine memur işlemini şikayet mi yoksa görevi ihmalden savcılığa şikayet mi. Hangisi
Teşekkürler
Old 11-09-2008, 14:18   #5
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Bu konuda en kısa sonuç alacağımız şikayet merci neresidir.
Diğer meslektaşın dediği gibi icra mahkemesine memur işlemini şikayet mi yoksa görevi ihmalden savcılığa şikayet mi. Hangisi
Teşekkürler

Merhabalar..

İcra Müdürlerinin kendilerina yapılmış bir talebin değerlendirmesi için 3 gün süreleri vardır. Görüne o ki bu süre geçmiş.

Görevi ihmal suçunun işlendiği gerekçesiyle savcılığa suç duyuyrusunda bulunabilirsiniz.

Ayrıca İcra Memurları Devlet Memurları Kanunu'na tabi olduklarından disiplin soruşturması için Adalet Bakanlığı'na başvurabilirsiniz düşüncesindeyim.
Old 11-09-2008, 14:20   #6
Av.Emin

Sizin amacınız memura görevini yaptırmaksa icra mahkemesine şikayet dilekçesi vermekte fayda var.Ancak memurun bu tutumu ceza kanunu anlamında görevi ihmal suçunu oluşturur ve memur hakkında soruşturma işlemi başlatılır.Bunun yapacağınız hacze yönelik bir faydasının olmayacağını düşünmekteyim.

Saygılarımla
Old 11-09-2008, 15:16   #7
Numerus Clausus

Amaç eğer en kısa sürede haczinizi yapabilmekse icra mahkemesine şikayet en kısa ve en sağlıklı yoldur. Eğer zaman dışında başka bir kaybınız olmamışsa yani borçlunun mallarını kaçırması fala söz konusu değilse diğer yolları kullanmanız sizin açınızdan fayda sağlamayacaktır.
Old 11-09-2008, 15:28   #8
hülya eren

Varsayılan haciz

icara mahkemesine hacze gitmeyen bir memuru şikayet edip nasıl bir karar alınabileceğini anlayamadım.İİK 79 mad haczin en geç 3 gün içinde yapılmasını emrediyor,icra müdürü hacze keyfi mi gitmiyor yoksa bu konuda bir karar almış mı eğer karar almışsa bence icra mahkemesine gidilir aksi halde icra mahkemsi bu konuda şikayete göre bir karar üretecek yer değildir.hacze gitme kararını mahkemeden çıkartmak daha kısa değil ve bizim yasal haklarımızı sekteye uğratır .
Old 11-09-2008, 16:09   #9
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Numerus Clausus
Amaç eğer en kısa sürede haczinizi yapabilmekse icra mahkemesine şikayet en kısa ve en sağlıklı yoldur. Eğer zaman dışında başka bir kaybınız olmamışsa yani borçlunun mallarını kaçırması fala söz konusu değilse diğer yolları kullanmanız sizin açınızdan fayda sağlamayacaktır.

Ortada olumlu yada olumsuz bir icra müdürlüğü işlemi yokken neyin şiakyeti yapılacak arkadaşlar.?
Old 11-09-2008, 16:34   #10
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan çözüm

Sayın Süleyman Bey;
Altı ay yoğun şekilde icra işi yaptım.3 gün içinde hacze gitmek zorundalar. Diyelimki gitmediler. Bulunduğunuz yerin icra dairesine hitaben falanca tarihte yolluk yatırdığınızı, derhal hacze çıkılmasını hacze çıkılmıyorsa memur yokluğu veya icra dairesinin yoğunluğundan kaynaklanan bir gerekçeyle çıkılmıyorsa yazılı şekilde bir cevap isteyin.Dilekçeniz için muhabere numarası isteyin.Yazdığınız dilekçe ve aldığınız cevapla hemen cumhuriyet savcılığına gidip görevi ihmalden suç duyurusunda bulunun.Müracaat savcılığına ayreten başvurun o gün hacze çıkarsınız.
Zaten icra dairesine hitaben yazdığınız dilekçeden sonra çıkarlar.İşe yarayan bir yöntem.
Diyelimki randevunuz yok. Yolluğu yatırın. İcra dairesine yönelik bir dilekçe yazın. İcra dairesinde 3 günlük süremiz var diyecekler. İş yoğunluğu ve memur yokluğunu bahane derler. Yazılı cevap isteyin ve cum. savcılığına gidin. Randevu sitemi uygulamada keyfi bir şekilde işliyor.
Old 11-09-2008, 16:45   #11
av.pergamon

Bu tür problemlerde bizim uyguladığımız yöntem ilgili yerdeki icra hakimi ile görüşüp süreci böyle başlatmak .Sonuç almaya çalışmak Yoksa tabi ki görevi ihmal açık ve savcılığa şikayet edilebilir ancak kısa sürede sonuç vermeyecektir.
Old 12-09-2008, 11:25   #12
Aybüke Kağan

Alıntı:
icara mahkemesine hacze gitmeyen bir memuru şikayet edip nasıl bir karar alınabileceğini anlayamadım.İİK 79 mad haczin en geç 3 gün içinde yapılmasını emrediyor,icra müdürü hacze keyfi mi gitmiyor yoksa bu konuda bir karar almış mı eğer karar almışsa bence icra mahkemesine gidilir aksi halde icra mahkemsi bu konuda şikayete göre bir karar üretecek yer değildir.hacze gitme kararını mahkemeden çıkartmak daha kısa değil ve bizim yasal haklarımızı sekteye uğratır .

sorunuzun cevabı Sayın Av.Süleyman'ın sıorusunda var zaten
Alıntı:

03.09.2008 tarihinde yolluk yatırdık

Ayrıca sayın Av.Mehmet Ali'nin görüşlerine de aynen katılıyorum
Old 12-09-2008, 11:53   #13
şefika demirel

Alıntı:
icra mahkemesine hacze gitmeyen bir memuru şikayet edip nasıl bir karar alınabileceğini anlayamadım.İİK 79 mad haczin en geç 3 gün içinde yapılmasını emrediyor,icra müdürü hacze keyfi mi gitmiyor yoksa bu konuda bir karar almış mı eğer karar almışsa bence icra mahkemesine gidilir aksi halde icra mahkemsi bu konuda şikayete göre bir karar üretecek yer değildir.hacze gitme kararını mahkemeden çıkartmak daha kısa değil ve bizim yasal haklarımızı sekteye uğratır .

Konuya ilişkin olarak B.Kuru'nun kitabında şikayet kanun yolunu anlatırken şikayetin konusu başlığı altında aynen şöyle diyor:
"şikayetin konusu icra-iflas dairelerinin yapmış olduğu işlemlerdir:
İşlemden maksat ;icra dairesinin somut bir sorun karşısındaki davranış biçimidir.Mesela,icra mdrünün borçlunun bir malınınhaczedilmesi satılması vs gibi.İcra mdrünün bir sorun hakkında yanlız görüş bildirmiş olması,şikayete konu teşkil eden bir işlem değildir.Buradaki işlem mutlaka olumlu bir davranış olması gerekmez.İcra mdrünün hacze gitmemesi ve satışı yapmamasında olduğu gibiiolumsuz bir davranış da şikayetin konusu olabilir."

Ayrıca bu şikayet sebeplerinden 'bir hakkın yerine getirilmemesi' durumudur.İİK md 16/22ye göre bu durumda şikayetin süresi yoktur her zaman şikayet yoluna gidilebilir.
Bu durumda icra dairesi hacze gitmek zorunda kalacaktır,amacınız buysa.
Old 12-09-2008, 12:09   #14
hülya eren

haciz talebinden sonra müdür haciz talebi yasaya uygunsa hacizn yapılması ve haczin hangi memur tarafından yapılacağının karar altına alır.sanırım bu olayda bu karar yok kararı aldırmak için icra mahkemesine gidemezsiniz tek yol suç olan eylemi nedeniyle şikayet şikayeti bakanlığıada bildirmek gerekli zira savcılar ve hakimler bu şikayetler konusunda çok da duyarlı değiller o yzüden bir icra sorunumuz var
Old 12-09-2008, 12:22   #15
şefika demirel

sayın hülya eren haciz talebi eğer uygun değilse o halde icra müdürünün talebi reddetmesi ve yolluğu dosyaya almaması gerekir.Sayın av.Süleyman beyin sorusunda da sanırım böyle bir durum yok.Anladığım kadarı ile talebi reddetmeyip muhtemelen hepimizin de bildiği gibi iş yoğunluğu bahanesi ile haczi yapmıyorlar.
Old 12-09-2008, 12:30   #16
hülya eren

taleple ilgili masrafları icra müdürü veya memuru kasaya almak zorunda ancak talep yasal değilse rededebilir işte bu işlem icra mahkemesinde şikayete konu edilir.müdürlüğün taleplerle ilgili masrafları almama yetkisi yoktur sadece talebin yasaya uygun olup olmadığını örn haciz süresinde olmayabilir vs. karar altına alacaktır.
taleple ilgili karar almadan konuyu icra mahkemesine götürmek olanaklı değil zira mahkeme böyle bir durumda neyin şikayet edildiğini anlamayacaktır.hacze mahkeme kararıyla gitmek gibi bir süreç başlamaz umarım
Old 12-09-2008, 12:55   #17
şefika demirel

Masraf konusunda söylediklerimi düzeltmem gerekiyor sanırım İİK talepler ilgili masrafın taleple birlikte yatırılmasını söylüyor.Bu durumda talebin reddi halinde müracaat edildiğinde iadesi gerektiğini düşünüyorum.

Sayın hülya hanım tecrübesizliğimi bağışlarsanız eğer

Alıntı:
taleple ilgili karar almadan konuyu icra mahkemesine götürmek olanaklı değil zira mahkeme böyle bir durumda neyin şikayet edildiğini anlamayacaktır.

şeklinde kabul ettiğimizde 'bir hakkın yerine getirilmemesi sebebi ile şikayet yolu' işlerliğini yitirmiyor mu?
Old 12-09-2008, 13:51   #18
hülya eren

sn şefika demirel süleyman bey talebiyle ilgili yazılı bir karardan bahsetmiyor.bir önceki yanıtta bahsettiğim gibi her tür talep karar için icra müdürünün veya görevli kişinin önüne gelir.taleple ilgili red veya kabul kararı almak yasa gereği 3 gün içinde İİK 79 zorunludur.kaldı ki hacizlerle ilgili yönetmelik değişikliğiyle haciz takip defteri tutulması zorunlu oldu,şimdi haciz talebinden sonra masraflarda yatmışsa müdürlük haczin yasaya göre kabul veya reddine karar verecek kabul ederse haczin ne zaman ve hangi memurla yapacağını karar altına alcak ancak pratikte bu konu yalvar yakar,rica minnet yürüdüğü için icra müdürleri yaptıklarını yasa zannediyor.
bu arada şikayetin sorunu çözmediğini daha da budaklandırdığını ve yeni sorunlar yaratttığını bildireyim eğer duyarlı bir icra hakimi ve savcı yoksa
(bana göre barolar da bu süreçte sınıfta kalıyor)işimiz zor
Old 12-09-2008, 17:50   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Sayın meslektaşlarım; ismini vermeden bir adliye icra dairesinden hacze gitmek üzere 03.09.2008 tarihinde yolluk yatırdık o gün bugün(10.09.2008) hacze gidemiyoruz. Bahane sıra gelmiyor.Bu konuda bana tavsiyeniz nedir. Tecrübelerinizden istifade etmek istiyorum. Teşekkürler...

Ben olsam başsavcıyla görüşürdüm.Ben çünkü öyle yaptım. "Memur yok" diyen müdür için " O halde kendisi çıksın" dedi ve sorun çözüldü(Benimki ihtiyati hacizdi).
Old 13-09-2008, 01:04   #20
hazein

Varsayılan karşılıklı dialog

Öncelikle şunu söyleyeyim,

Bu sorunun en hızlı çözümü karşılıklı dialogtur. Burada cevap veren arkadaşlardan 3 tanesi memur yokluğunu bahane ettiklerini yazmışlar. "bahane" gerçekten böyle mi? Adliyenin her kalemini özellikle icra kalemeni düşünelim. Yeterli istihdamın olmadığını söyleyen amir bunu bahane olarak mı söylüyor. Bence bahane değil. Haksızlık etmiş oluruz. İstihdam yokluğu bir sorundur. Sorunun kaynağı memur yokluğudur.

Ne yazık ki hacze geç gidilmesi ya da gidilmemesi sorunun tek çözümü mevcut görevlilerin biraz daha fedakarlık yapmalarıdır. Fedekarlık için dialog şarttır. Gidin memura durumunuzu anlatın, icra müdürüne durumunuzun acil olduğunu anlatın. Kötü niyetli değiller ise sizin durumunuzu anlayıp yeteri kadar fedakarlığı üstlenecektir.
Old 13-09-2008, 02:39   #21
caner87

İİK md 16/2 bir hakkın sebepsiz olarak sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikayet edilir.3 gün içinde hacze çıkmamak da süresiz şikayet sebebidir.
Ancak merak ettiğim, şikayet edildiği vakit, haciz kararı şikayetin sonuçlanmasından sonraya mı bırakılıyor, uzun yoldan kasıt nedir?
Old 13-09-2008, 13:41   #22
talveq

Hacze çıkmayan memurun İcra mahkemesinde şikayet usulü ile işlemin dava edilmesi esastan reddedilecektir. Bakınız burada şikayet edilecek işlem yoktur. Yolluk yatırılması talep edilmiş ve bu talebin icra memurunca kabul edilmesiyle yolluk yatırılmıştır. Ancak memur 2. aşama işlemini gerçekleştirmemiş ve yolluğun yatırılması ile devamı işlemi yani haciz işlemini yapmamıştır. Yani memur hacze çıkmadı diyerek memur işlemini İcra Mahkemesinde şikayet edemezsiniz. Çünkü dediğim gibi şikayet konusu işlem zaten yapılmamıştır. Alacaklı vekili haciz talebinde bulunmuş ve talebi kabul edilerek yapılması gereken ilk işlem yani yolluk kabul edilmiştir.Ha şu olsaydı: İcra memuru talebe rağmen hacze çıkılmadığını yahut çıkılamadağını talep dilekçesine kararla yazmış olsaydı durum farklı olurdu. Ancak hacze çıkılmayacağı şeklinde alınan bir karar yok. Bu nedenla burada kesinlikle İcra Mahkemesi ile şikayet yolu sözkonusu olamaz.Ancak Savcılık nezdinde görevi ihmal suç duyurusu yapılabilir.
.................................................. ...

Yüzyılların bağnazlığına terkedilmiş , ne istediğini bilmeyen bir ırka nelere sahip olabileceğini göstermiş ve onu eşi görülmemiş bir özgürlük mücadelesiyle şahlandıran , yapmak istediklerini henüz bitiremeden ne acıdır ki kaybetiğimiz , Türk tarihinin sadece Osmanlıdan ibaret olmadığını bilen , dünyanın en büyük devlet adamı..O Atatürk..
Old 13-09-2008, 18:04   #23
Av. Savaş Tunca

Sayın Meslektaşım,

İcra Mahkemesine gideceksiniz, mahkeme de "yerine getirilmeyen hakkın yerine getirilmesine karar verecek"

Bu arada C.Başsavcılığı'na hitaben bir dilekçe vererek,
dosyanıza yolluk alındığı halde, her gün gittiğinizi ancak işinizi sebepsiz olarak yapmadıklarını ve görevlerini ihmal ettiklerine dair bir dilekçe vereceksiniz,

Ama bence başında, dosyaya bir dilekçe ile
talebinize atıf yaparak şu ana kadar talebiniz olduğu
halde hacze çıkılamadığı, mesleki yükümlülüğünüz bulunduğu
ve bu açıdan yeniden talepte bulunduğunuz, hacze derhal veya derhal gidilemiyorsa da ne zaman gidileceğinin belirtilmesini talep ediniz. Çoğu zaman böyle talep açmaktan utanırım diyorsanız, talebinizi alın ve siz ne yapacağınıza karar verene kadar icraya ulaşacak şekilde APS ile gönderin. Dilekçe altına da APS ile gönderdiğim bu talebimin neticesini öğrenmek için şu tarihte gelececeğim deyiniz.

Başka bir şey aklıma henüz gelmiyor.

Selamlarımla,
Old 13-09-2008, 18:08   #24
Av. Savaş Tunca

Hatta,

Memurların bizlere ne kadar akıl almaz bahaneler ürettiğini düşünerek, siz de, "müvekkilim zırt pırt beni arıyor, sıkıştırıyor, sizin yüzünüzden şikayet edileceğim beni zor durumda bırakıyorsunuz" türünden bir "MORTAL COMBAT" fırtınası yaratabilirsiniz.

Sonra da, "sizi şikayet etmek zorunda kaldım yoksa beni şikayet edeceklerdi, üzgünüm" dersiniz.

---
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
Old 15-09-2008, 13:48   #25
hülya eren

Varsayılan haciz

öncelikle yasayla verilmiş görevleri keyfi veya başka nedenlerle yapmayan personelin yaptırımla karşılaşacağı mutlaktır.Zira nasıl bizler görevimizi zamnında ve yeterli düzeyde yapmadığımızda sn.c.savcıları avukat hacze memur yokluğundan iş yoğunluğundan zamanında çıkamamıştır şeklinde bir gerekçeyle takipsizlik kararları vermiyorsa sizde bu konuda avukat olarak sadece yasal görevinizi yapacaksınız.düne kadar 3 tane memurla hafta sonları dahil hacze çıkabilenler şimdi bu işleri neden yapamıyor onu da düşünmek gerek.
diyalog hiç işe yaramıyor,amaç avukatı zorlayarak kendi sistemlerini yasalmış gibi kabul ettirmek.eğer bu konuda etkin bir yargı mekanizması işlerse bu keyfiliğin kalmayacağını düşünüyorum.Ülkemizde tüm kurumlarda memurlar nedense iş yükü ve personel eksikliği bahanesiyle çalışıyorlar.sanki tek fedakar kendileri gibi bence onlara katlanarak en büyük fedakarlığı bizler yapıyoruz.
ayrıca fedakarlık ceza hukukunda savunma kanıtı bile değildir
sevgiyle dostlukla
Old 21-09-2008, 20:47   #26
av.suleyman

Cevaplar için tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum...
Old 21-09-2008, 21:45   #27
Av.Mesut YILMAZ

Hakim rüşvet alıp verme suçundan rüşvet alan memuru ve rüşvet veren kişiyi karşısına alır ve memura oğlum neden rüşvet aldın der memur pişkin pişkin ama ben sonra helal ettirdim der bunun üzerine rüşvet veren kişiye sorar sen neden rüşvet verdin vatandaş efendim benim suçum yok bir suç varsa o da atalarımındır der hakım sorar nasıl yani adam EFENDİM ATALARIMIZ AKÇENİN GİTTİĞİNE DEĞİL İŞİNİN BİTTİĞİNE BAK DEMİŞLER BEN ATALARIMIN DEDİĞİNİ YAPTIM der bilmem anlatabildim mi?
Old 21-10-2008, 22:26   #28
mehmetsahsimsek

Değerli arkadaşlar ,herkes bir an önce işinin görülmesini istemekte, kanun her nekadar işlem için 3 günlük süre vermiş isede büyük icra dairelerinde yaklaşık 20-30-40 bin dosya mevcut .Bu dosyalara bakmak üzere 1 İcra Müdür İcra Müdüüü (Kasada sadece ödeme yapar veznedar gibi )İcra Müdür Yardımcıları satış haciz karar verme v.s işlemleri yapar geriye kalan 1 uyap kaydı .mahkeme v.s yazışmalar ile ilgilenir. diğer 1 kişinin yapacağı en fazla haciz sayısı 10 ile 15 arasında ayda ortalama 400 haciz yapılsa dahi talebin karşılanması mümkün değil. Kesilikle iddia ediyorum icra dairelerinde çalışanların büyük çoğunluğu aşırı deprasyon geçirmektedir.İş yükünü Avukat katipleri çekiyor onlarda olmazsa icra daireleri tamamen iflas etmiş duruma gelecek, şikayetler de çoğalacaktır. Hukukçular çok acil olarak İcra Dairlerinin yeniden yapılandırılması için olarak ADALET BAKANLIĞI NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNMALIDIRLAR. BİREYSEL ÇÖZÜMLER BASİTTİR ANCAK GEÇİCİDİR.İCRA DAİRELERİ RESMİ KURUM OLMAKTAN ÇIKMIŞ İDDİASINDAYIM .HANGİ KURUMDA KİŞİLER DOSYALARINDAKİ TÜM İŞLEMLERİ KENDİSİ YÜRÜTMEKTEDİR..saygılarımla
Old 23-11-2008, 23:08   #29
üye17410

İcra Müdürlüğü gelen talepleri 3 gün içinde değerlerdirmek ve gereğini yapmak durumundadır İİk. açık hükmüdür, Eğer bu şekilde keyfi bir tutum olduğunu düşünüyorsanız sizin ve mesleginizin geleceği, ve hatta meslektaşlarınız için savcılığa bir dilekçe vermeniz yeterlidir...

İnsansız adalet olmaz, Adaletsiz insan olur mu ? Olur, olmaz olur mu! Ama, olmaz olsun.....
Old 16-09-2009, 22:24   #30
mehmetsahsimsek

Varsayılan İcrada Avans İadesİ

Masraf gereken durumlarda talbin reddi durumunda,masraf yatırıldığında yeniden yapılan talep yasaya ugunsa kabul edilir.belirtiğiniz husus hangi talep ile ilgili olduğu açıklanmamış,konuyu açarsanız yardımcı olabilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi