Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muris Muvazaası - Islah

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2010, 17:56   #1
hukukcu1985

Varsayılan Muris Muvazaası - Islah

Muris muvazaası sebebiyle açmış olduğumuz tapu iptal ve tescil davasında, Murisin 6 çocuğu var 3 ü erkek 3 ü kız.Muris kendisine ait olan (yıllarca kendisinin yaşadığı ahşap ev) bir yeri müteaahhide vererek karşılığında 7 adet daireye anlaşıyor.Daha sonra muris bu yerleri erkek çocuklarına 2 şer daire düşecek şekilde paylaştırıyor. Ancak muris önceki yıllarda ahşap evin yanındaki bir arsayı büyük ekek çocuğu üzerine almış.Aslında parasını kendisi vermiş ama tapu büyük oğlu üzerine kayıtlı olarak orası da dahil edilerek müteahhide verilmiş durumda. Büyük çocuk ben kendi arsamın karşılığı olan daireleri (2 adet) aldım diyor.Şuan dosyada tanıklar dinlendi ve keşif aşamasına geldi. Büyük ihtimalle de keşif sonrası karar verilecek.Bu arada davaları her erkek kardeşe ayrı ayrı olarak toplamda üç dosya ile dava açtık (bağımsız bölüm maliki olarak)Hakim ilk celse birleştirme kararı verdi.Kafama takılan bazı sorular var.
1- Büyük erkek çocuk için Yargıtay'ın benzer kararlarına göre şansımız pek yok gibi geliyor.Çünkü muris bu çocuk üstüne doğrudan satın almış.Bu konuya ilişkin son dönem kararlarında bir değişiklik olduğunu bilen var mı ? Araştırdım pek sonuç alamadım.
2- Büyük erkek çocuğun davası birleştirildi ama yinede onun davası için ıslah talebinde yada davayı geri alma talebinde mi bulunsam?Yoksa tüm davayı ıslah ederek mi bu taleplerde bulunsam.Çünkü malum reddedilen kısım için karşı vekalet ücreti çıkacak.Taşınmazlarda değerli yerde bayağ bir zarar.

3- Tenkis talebinde bulunmadım terditli olarak ama.Murisin ölümünün üzerinden de 1 yıl geçti.Bu aşamada davanın geneli için ne yapabiliriz?
Konuyla ilgili görüşlerinize çok ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi