Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nufus sıcılının duzeltılmesı davasında husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2011, 12:31   #1
av.didem

Varsayılan nufus sıcılının duzeltılmesı davasında husumet

sayın meslekteşlarım
simdi nufus sıcılının duzeltılmesı diye bir dava actım.davalı olarak baba ile birlikte nüfus müdürlüğünü gosterdim.Fakat B ilinin A ilçesinin nufus mudurlugunu gostermem gerekırken B ilini davalı olarak göstermişim.İlk duruşma da herhangi bir sıkıntı söz konusu olmadı ve nufustan gelen adamda buna ılışkin bir talepte bulunmadı.Ama ilerleyen celselerde husumet yokluğundan davanın reddine karar verebilir mi yoksa davayı reddetmeyip A ilçesini davaya dahil mi edebilir?Yardımlarınızı bekliyorum...
Old 13-04-2011, 12:49   #2
av.yağmur deniz

dahil etmesi için ikisinin de davalı olması gerekir,reddeder diye düşünüyorum.
Old 13-04-2011, 12:54   #3
av.didem

A ilçesinin yapabileceği bütün işleri B ili de yapamazmı? sonuçta A ilçesi de B iline bağlı durumda ve çocukların doğum yeri B ili görünmekte.
Old 13-04-2011, 13:36   #4
av.yağmur deniz

Ancak ikamet edilen yer nüfus müdürlüğüne dava açılacağı için başka bir il bile olsa sorun yok diye düşünüyorum ben dahil etmeye yoğunlaştığım için yanlış oldu özür dilerim.Müvekkiliniz neredeyse oraya karşı açılır.Örneğin diyarbakırda kayıtlı şahsın Ankarada ikamet etmesi halinde Diyarbakır değil Ankara nüfus müd.davalıdır.
Old 13-04-2011, 14:39   #5
av.didem

oncelikle cevap verdiğiniz için teşekkur ederim.Aslında asıl sorun B ilinden doğum tutanakları, hastane kayıtları istendiğinde bu kayıtların B ilinin A ilçesinde olması nedeniyle doğacaktır.B ili bu kayıtların A ilçesinde olduğunu (ikamette A ilçesi) bu nedenle A ilçesinden istenmesini B ili ile bir bağlantısı olmadığını beyan ederse bu durumda ne yapmak gerekir?
Old 13-04-2011, 15:41   #6
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.didem
sayın meslekteşlarım
simdi nufus sıcılının duzeltılmesı diye bir dava actım.davalı olarak baba ile birlikte nüfus müdürlüğünü gosterdim.Fakat B ilinin A ilçesinin nufus mudurlugunu gostermem gerekırken B ilini davalı olarak göstermişim.İlk duruşma da herhangi bir sıkıntı söz konusu olmadı ve nufustan gelen adamda buna ılışkin bir talepte bulunmadı.Ama ilerleyen celselerde husumet yokluğundan davanın reddine karar verebilir mi yoksa davayı reddetmeyip A ilçesini davaya dahil mi edebilir?Yardımlarınızı bekliyorum...

Bence davanız husmetten reddedilmez. Zira Nüfus Müdürlüğünün kontrolünde yapılan bir davada çıkan hüküm, sadece o nüfus müdürlüğünü bağlamadığıan göre, davanın nerede açıldığının çok önemi yok. Ben daha önce Bursa Orhangazi nüfus müdürlüğünün yapmış olduğu bir işlemi Gaziantep te yaptım. Valla çok da güzel oldu. Bursa'ya gitmememe gerek kalmadı.
Old 13-04-2011, 15:47   #7
av.didem

Av. kadir bey öncelikle tesekkur ederım cevapladıgınız ıcın ama burda asıl sorun davanın nerde acılmıs olması degıl.Davalının kım olması gerektıgı..Zaten davalı dışında hem deliller olsun hem tanıklar olsun hersey lehimize tek sorun davalı nufun mudurluğu.şimdi kayıtlar B ilinden istendi.Ama hastane kayıtları ve tutanaklar A ilçesinde.A ilçeside B iline bağlı olduğu için B ilindeki nufus mud. A ilçesin den kayıtları ısteyebılır ve bu yuzden de davam husumet nedenıyle reddedılmez diye düşünüyorum.
Old 13-04-2011, 16:15   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.didem
Av. kadir bey öncelikle tesekkur ederım cevapladıgınız ıcın ama burda asıl sorun davanın nerde acılmıs olması degıl.Davalının kım olması gerektıgı..Zaten davalı dışında hem deliller olsun hem tanıklar olsun hersey lehimize tek sorun davalı nufun mudurluğu.şimdi kayıtlar B ilinden istendi.Ama hastane kayıtları ve tutanaklar A ilçesinde.A ilçeside B iline bağlı olduğu için B ilindeki nufus mud. A ilçesin den kayıtları ısteyebılır ve bu yuzden de davam husumet nedenıyle reddedılmez diye düşünüyorum.

Didem hanım, ben farklı birşey söylememiştim.
Genel ifadelerden sanki eksik davalı yada yanlış davalı varmış gibi bir durum gözlemlemiştim.
Davanızda Yetki yönünden de bir sıkıntı yok. Bir an öyle olduğunu düşünsek dahi, yetki itirazı yok yada bu konuda kesin yetki yok.
Sizin davanız delilerinize göre kabul yada reddedilecekse de davalı yönünden yada yetki yönünden bir sorun yok.
Zira dediğiniz gibi, kayıtlar işlemin yapıldığı yer nüfus müdürlüğünden istenir ve karar buna göre verilir.
Old 13-04-2011, 16:18   #9
av.didem

Kadir bey cevap için teşekkür ederim,şimdi içim rahatladı.
Old 13-04-2011, 23:44   #10
Av.Mustafa Çiçek

Bir dilekçe ile bunu düzeltebilirsiniz. Bu hasımda yanılmadır. Beyanla düzeltilebilir.
Old 14-04-2011, 07:37   #11
av.didem

Bu yönde eliniz de herhangi bir yargıtay kararı mevcutmudur?
Old 14-04-2011, 18:10   #12
Av Mehmet Yıldırım

Nusuf kayıt düzeltme davalarında davanın açıldığı İdareye husumetin yöneltilmiş olması durumunda hiç sorun olmaz.Malüm davalı olarak hangi nüfus İdaresini belirtirsek belirtelim davanın açıldığı yer İdaresi davaya gitecektir.
Old 15-04-2011, 13:01   #13
av.didem

mehmet bey bende sızın gıbı dusunuyorum.çünkü nufus davalarında müdürlüğün davaya katılması nufus kanununa gore zorunlu.şimdi diyelim ki işlemi istanbul nufus mudurluğu yaptı benim ikametim Ankara ve davayı orada actım,sırf benım davam ıcın ıstanbul mudurlugunden memur mu gönderecekler Ankaraya..Ama bu durumu hakıme nasıl anlatacağım bılemıyorum...
Old 15-04-2011, 13:05   #14
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.didem
mehmet bey bende sızın gıbı dusunuyorum.çünkü nufus davalarında müdürlüğün davaya katılması nufus kanununa gore zorunlu.şimdi diyelim ki işlemi istanbul nufus mudurluğu yaptı benim ikametim Ankara ve davayı orada actım,sırf benım davam ıcın ıstanbul mudurlugunden memur mu gönderecekler Ankaraya..Ama bu durumu hakıme nasıl anlatacağım bılemıyorum...

Didem hanım,

Ortada bir sorun yok iken yada hakimin size, "neden burada davayı açtınız" şeklinde bir sorusu yok iken, devam eden davada boş yere panik yapıyorsunuz.

Ne güzel dava devam ediyor. Butür davalara herhangi bir yerde bakılmasında bir mai yok. Yeterki ilgili nüfus müdürlüğünden davaya konu evraklar getirtilsin.

Ve sizin de ifade ettiğiniz gibi, önemli olan nüfusun davalı gösterilmesi ve temsilci ile temsil edilmesi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi