Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

talimatla tanık dinlenirken avukat hazır bulunabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2011, 15:38   #1
emldnz

Varsayılan talimatla tanık dinlenirken avukat hazır bulunabilir mi?

Milas' da görülen bir davanın tanıkları İstanbul' da talimat ile ifade vereceklerdir.

Talimat ile tanık ifadesi verilirken esas davanın avukatı hazır bulunabilir mi? Tanığa sorulmasını istediği soruları yöneltebilmesi için..

Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadığım için böyle bir uygulama varmı merak ediyorum ve böyle bir durum yaşamış bir meslektaşımız varsa bunu paylaşmasını rica ediyorum...

Teşekkürler
Old 17-03-2011, 15:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emldnz
Milas' da görülen bir davanın tanıkları İstanbul' da talimat ile ifade vereceklerdir.

Talimat ile tanık ifadesi verilirken esas davanın avukatı hazır bulunabilir mi? Tanığa sorulmasını istediği soruları yöneltebilmesi için..

Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadığım için böyle bir uygulama varmı merak ediyorum ve böyle bir durum yaşamış bir meslektaşımız varsa bunu paylaşmasını rica ediyorum...

Teşekkürler
Mümkündür. Hem ceza hem de hukuk davasında tecrübe ettik. Ama öncelikle, "talimat mahkemesinin duruşma gününün tarafımıza tebliğ edilmesini" talep ettik. HUMK 257 inci maddesi gereğince, re'sen bilgi verilmesi gerekirse de uygulamada maddeye uyulmamaktadır. Talep etmemişseniz, duruşma gününü öğrenip, duruşmada yer alabilirsiniz.
Old 17-03-2011, 15:53   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın emldnz;

Buna engel bir düzenleme yoktur. Sayın Av. Suat ERGİN'in konuya ilişkin yanıtını içeren bağlantıyı inceleyiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34048
Old 17-03-2011, 15:55   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Mümkündür. Hem ceza hem de hukuk davasında tecrübe ettik. Ama öncelikle, "talimat mahkemesinin duruşma gününün tarafımıza tebliğ edilmesini" talep ettik. HUMK 257 inci maddesi gereğince, re'sen bilgi verilmesi gerekirse de uygulamada maddeye uyulmamaktadır. Talep etmemişseniz, duruşma gününü öğrenip, duruşmada yer alabilirsiniz.
Üstadım, aynı anda yanıt yazıyormuşuz ve bahsettiğiniz konuya atıfta bulunmuşum ..

Saygılarımla..
Old 17-03-2011, 16:06   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Üstadım, aynı anda yanıt yazıyormuşuz ve bahsettiğiniz konuya atıfta bulunmuşum ..

Saygılarımla..

Aynen öyle olmuş.
Old 17-03-2011, 18:21   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ

Saygılarımla..

Ben de Suat Bey'le bazen yazışma trafiğine takılıyorum.
Ancak, gençliğimden olsa gerek , burunucu önde yazıyorum mesajı.
Bu sebeple kendisini mümkün mertebe beklemeye karar verdim.
Saygılarımla.
Old 18-03-2011, 01:03   #7
BALDIRAN

Merhaba.Üstadlarla aynı düşüncedeyim. Talimat duruşmasında bulunabilir, tanığa sorularınızı sorabilirsiniz. Hatta hatta ceza davalarında tanık dinlenirken sanık avukatının duruşmadan haberdar edilmemesi halinde bunun savunma hakkının ihlali olduğu ve kararın bu yönden bozulduğuna ilişkin bazı ceza dairesi kararları da hatırlıyorum. Ancak Medeni Hukuk usulünde (ayrıca tanık dinlenirken talimat mahkemesince duruşma gününden haberdar edilmeyi talep etmediğinizde) Sn.Suat ERGİN'in belirttiği gibi bu kurala uyulmuyor. Ama kanımca bu bir eksikliktir ve bu noktadan dahi temyize gidilebilir kanısındayım. Saygılar
Old 18-03-2011, 13:13   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ben de Suat Bey'le bazen yazışma trafiğine takılıyorum.
Ancak, gençliğimden olsa gerek , burunucu önde yazıyorum mesajı.
.

Alıntı:
Bu sebeple kendisini mümkün mertebe beklemeye karar verdim.
Saygılarımla

Beklemeyin Üstadım. Böylece bana daha az cevap yazılacak soru kalır.
Old 18-03-2011, 13:29   #9
akrd61

Değerli meslektaşlar, ceza dasında talimat mahkemesine katılan vekili olarak vekelet sunup duruşmaya vekil olarak katıla bilirmiyiz.
Old 18-03-2011, 13:34   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar, ceza dasında talimat mahkemesine katılan vekili olarak vekelet sunup duruşmaya vekil olarak katıla bilirmiyiz.

Kesinlikle evet, meslektaşım. Talimat yargılamasının ceza muhakemesinin öngördüğü usulden ayrılan bir yanı (CMK.196/2 hariç) yoktur.

Saygılarımla.
Old 18-03-2011, 13:50   #11
akrd61

sayın güntay bu durumda yazacağımız katılma talepli dilekçemizin başlığı nasıl olacak yani hangi mahkemeye ithafen yazacağız yada duruşmaya gidip sözlü olarak talepte bulunsak talebimiz kabul edilir mi?
Old 18-03-2011, 14:03   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan akrd61
sayın güntay bu durumda yazacağımız katılma talepli dilekçemizin başlığı nasıl olacak yani hangi mahkemeye ithafen yazacağız yada duruşmaya gidip sözlü olarak talepte bulunsak talebimiz kabul edilir mi?

Talimat mahkemesi yargılamayı kendisine yazılan talimat çerçevesinde yürütür. Siz bu talimat duruşmasına, müşteki vekili olarak katılın, şikayetinizin sürdüğünü, davaya katılma isteminiz olduğunu bildirin.

Katılma hususunda kararı esas mahkemesi verecektir. Beyanlarınız zaten tutanağa geçecektir; ayrıca dilekçe de verirseniz, onun da talimat evrakına eklenmesini isteyiniz.

Kanımca bu dilekçe talimat evrakına ekli olarak gideceğinden, esas mahkemesine hitaben yazılmalıdır.
(anladığım kadarıyla bu talimat müştekinin şikayetine ve katılma istemi olup olmadığının sorulmasına ilişkin olarak yazılmış.)

Saygılarımla.
Old 22-03-2011, 20:01   #13
akrd61

Değerli meslektaşlar,talimat mahkemesine katılan vekili olarak vekaletnamenin suretini sunacağız vekalet harcını talimat mahhakemesine mi kestiriyoruz?
Old 22-03-2011, 20:17   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar,talimat mahkemesine katılan vekili olarak vekaletnamenin suretini sunacağız vekalet harcını talimat mahhakemesine mi kestiriyoruz?

Vekalet harçlandırılmış olsun da nereden olduğu önem taşımaz.

Ancak, harçsız giderse, esas mahkemesi katılma ve sair hususları içeren dilekçenizi işleme almayabilir, eksikliğin ikmaline taalluk ettirebilir.

Nihayet: Harcı talimat mahkemesinin bulunduğu adliye veznesinden yatırabilirsiniz.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi