Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankaya iade edilmemiş görünen çek için ne yapılabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2007, 14:34   #1
avturker

Varsayılan Bankaya iade edilmemiş görünen çek için ne yapılabilir?

Müvekkile ait 4 adet çk yaprağı bankaya iade edilmemiş görünmektedir. Bunlar 7 yıl önceki çekler. Bu sebeple müvekkil kredi kullanamamaktadır.
Şimdi nasıl bir yol izleyebilirim. Mahkemeye başvurmak istesem nasıl bir yol izlemeliyim
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 06-06-2007, 16:18   #2
köktaş

Konunun biraz ayrıntılarına girerseniz daha fazla yardımcı olabılırız sayın meslektasım.Hatta yargıtay kararı da ekleyebiliriz..
Old 06-06-2007, 16:26   #3
avturker

7 yıl önce alınmış çekler müvekkil tarafından kullanılıyor. 6 tanesinin arkası yazılıyor. Daha sonra müvekkil arkası yazılmış bu çeklere ilişkin borçlarını alacaklılarına ödeyerek çekleri alıyor ve bankaya iade ediyor. Ancak bugün kredi için başka bir bankaya başvurduğunda hazır olan kredisi kullandırılmıyor. Sebep olarakta yukarıda yazılı 6 çekten 4 ünün bankaya iade edilmemesi gösteriliyor. Şimdi bu çeklerle ilgili ne yapmak gerekir, müvekkil açısından büyük sıkıntı yaratıyor. Mahkemeye nasıl başvurabilirim / vurabilirmiyim?
Old 06-06-2007, 22:48   #4
av.remzi sulhan

zayi sebebiyle çeklerin iptallerini mahkemeden istemekte hukuki yararınız var.Benzer bir durum başımıza gelmişti.Mahkeme davayı sonuçlandırmıştı
Old 07-06-2007, 11:17   #5
avturker

Öncelikle teşekkür ederim... Bunu bende düşündüm ama zayi sebebi ile iptal keşideci açısından kullanılabilirmi? birde çeklerin çok eski olması kafamı karıştırıyor.
Old 07-06-2007, 12:49   #6
köktaş

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
E. 1987/6592
K. 1988/1294
T. 2.3.1988
• İPTAL DAVASI ( Çekin Zayi Olması Nedeniyle )
• KEŞİDECİNİN İPTAL DAVASI AÇAMAMASI ( Çekin Kaybolması Nedeniyle İptal Davasının Lehtar Tarafından Açılması )
• LEHTARIN DAVA AÇMASI ( Çekin Kaybolması Nedeniyle )
6762/m.699,730
ÖZET : Çekin kaybolması durumunda iptal davası açma hakkı keşidecinin değil, çek lehdar veya hamilinindir.

DAVA : Hasımsız olarak açılan davadan dolayı İstanbul Asliye 7. Ticaret Mahkemesince verilen 1.9.1987 tarih ve 599- 435 sayılı hükmün temyizen tetkiki davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili dilekçesinde, müvekkiline ait çek karnesinin pazarlama müdürü Mehmet Cemal Kulaksızoğlu tarafından çalındığını ileri sürerek, T.İş Bankası İstanbul Yeni Manifaturalar Şubesi nezdindeki 1187 nolu hesaba ait 620626'dan 650 ye kadar olan seri numaralarını haiz çeklerin iptalini talep ve dava etmiştir.

Mahkemece davacının keşideci olması nedeniyle, kaybolan çekler için iptal davası açamayacağından davanın reddine karar vermiştir.

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere ve TTK.nun 730/20 maddesinin yollamada bulunduğu TTK.nun 669 ve müteakkip maddeler uyarınca çek keşidecisinin değil, çek lehtar veya hamiline ziya nedeniyle iptal davası açabileceği hükme bağlanmış bulunmasına göre davacı vekilinin temyiz itirazları yerinde değildir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı davacı vekilinin bütün temyiz itirazlarının reddiyle usül ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA, aşağıda yazılı bakiye 1000 lira temyiz ilam harcının temyiz edenden alınmasına 2.3.1988 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Sayın, Av. Türker çekin zayi ile iptali lehtar tarafından açılması gerekir. Keşideci açamaz.
Saygılar
Old 07-06-2007, 13:16   #7
ayselari

Mutsuz

Ödeme yatığınıza dair alacaklılardan aldığınız belgeleri (varsa) onlarla bankaya başvursanız acaba işe yarar mı diye düşünüyorum? ..Belki bir karışıklık olmuştur. Fazla mı iyi niyetliyim?
Malum davalar uzun sürüyor ve anladığım kadarı ile aceleniz var..
Old 07-06-2007, 13:41   #8
avturker

Gerçekten çok teşekkürler. Müvekkil bankayla tekrar görüşecek inanın bende yukarıdakileri hep düşündüm zor bi durum, birde işin ilginci 7 yıl sonra ilk defa böyle bir şey ortaya çıkıyor. Olumlu olumsuz gelişmeleri yazacağım. Koly gelsin herkese.
Old 07-06-2007, 16:41   #9
avmurat

Sayın Türker, burada müvekkilinizi bir sıkıntı daha bekliyor olabilir.Benim bir müvekkilim ciddi ve büyük bir şirketin sahibi ve borcu ya da karşılıksız çeki olmayan birisi.Ancak 3-4 yıl önce küçük miktarlı bir çeki günüden önce bankaya ibraz edilmiş ve kaşe vurulmuş.Durumu öğrenir öğrenmez ödemeyi yapmış ve çeki bankaya iade etmiş.Ancak yıllar sonra bile bu çek karşısına çıkıyor.Sicilin düzeltilmesi için Merkez Bankasının buradaki şubesine başvurdum.Bana cevaben "Bizim silmemiz önemli değil.Artık bankalar kendi aralarında bizden bağımsız bir sistem kurmuşlar.Oradaki bilgilere bakıyorlar ve bizim buna müdahale şansımız yok.Bankanın insiyatifinde.Krediyi ister verir ister vermez" dediler.Müvekkilim çözüm olarak o bankayla çalışmamayı seçti.
Old 07-06-2007, 16:53   #10
ecesaka

Belki ayrıca bir de Bankalar Birliğine başvuru bu sorunu çözebilir? En azından bu birliğe üye bankalar açısından... http://www.tbb.org.tr/ bu siteyi henüz inceleme imkanım olmadı. Birliğin bankalar üzerinde ne kadar etkisi var bilemiyorum ancak, işe yarayabilir diye düşünüyorum...
Old 08-06-2007, 14:52   #11
av.remzi sulhan

davayı keşideci olarak açamayacaksınız.ancak çeki kime kullandığınızı biliyorsanız o kişiye dava açtıracaksınız ))
Old 16-01-2014, 12:56   #12
avethem

Alıntı:
Yazan avturker
Gerçekten çok teşekkürler. Müvekkil bankayla tekrar görüşecek inanın bende yukarıdakileri hep düşündüm zor bi durum, birde işin ilginci 7 yıl sonra ilk defa böyle bir şey ortaya çıkıyor. Olumlu olumsuz gelişmeleri yazacağım. Koly gelsin herkese.

avturker, aynı durum benim başımda da var şu an. hatırınızdaysa süreci nasıl işlettiniz öğrenebilir miyiz?
Old 21-11-2014, 17:58   #13
av.cenal

aynı durumla ben de karşı karşıyayım, daha önce çözüme ulaşmış meslektaşlardan yarım alabilir miyiz?
Old 26-11-2014, 13:49   #14
uzer5613

TTK.nun 757 ve devamı maddeleri uyarınca iptal davasını açabilirsiniz açılan dava uyarınca ticaret sicil gazetesinde 3 defa ilan yaptırılmakta üç aylık süre zarfı sonunda çeklerin ibraz edilmediği takdirde mahkeme çeklerin iptaline dair karar vermekte.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi