Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

20 Dönümden Az Taşınmazın İcra Yolu İle SATILAMIYACAĞI

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2011, 14:25   #1
av.buğra

İnceleme 20 Dönümden Az Taşınmazın İcra Yolu İle SATILAMIYACAĞI

20 Dönümden Az (2 Hektar) Taşınmazın İcra Yolu İle Satılamıyacağı Hükmü , Herbir Parsel İçin mi ? Yoksa Boçlunun Maliki Olduğu taşınmazların Toplamı İçin mi geçerlidir. Konu İle İlgili Yargıtay Kararı Ekleyebilirseniz memnun Olurum, Saygılar.
Old 06-10-2011, 15:35   #2
Sevdem

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanıma Kanunun 8.maddesinin son fıkrasında,"bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinin mirasa konu olmaları ve üzerlerinde her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu araziler ifraz edilemez, payları üçüncü şahıslara satılamaz, devredilemez veya rehnedilemez" ifadesi yer almaktadır.Bölünmez büyüklük sınırı imar planları dıışında kalan arsa niteliğini taşımayan tarım arazileri için marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar,(20 dönüm veya 20.000 m2 )dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar ve örtü altı tarımda 0.3 hektardır.dolayısıyla her bir parsel için geçerli.
Old 06-10-2011, 18:36   #3
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
20 Dönümden Az (2 Hektar) Taşınmazın İcra Yolu İle Satılamıyacağı Hükmü

"20 dönümden az yerler satılamaz" mı, yoksa "20 dönümden az hisseli yerler satılamaz" mı?

Borçlunun mülkiyeti tam mı, yoksa paylı mülkiyet mi söz konusu?
Old 06-10-2011, 22:34   #4
gençhukukçu54

Bizim bir dosyada borçlunun hissedarı olduğu 47.700 mt2 arazide de 8. Madde şerhi vardı. Icra mahkemesinden iik m.121 e göre ortaklığın giderilmesi davası için yetki belgesi aldık. Şuan dava devam ediyor... Söz konusu madde herne kadar satılamaz, devredilemez diyor ise de "cebri satışa konu edilemez" demiyor.
Saygılarımla..
Old 06-10-2011, 22:42   #5
Av.Fatih KISA

Sözkonusu sınırlama 3. kişilere yapılacak satış içindir, paydaşlar arasında satış yada cebri icra satışı bu kısıtlamaya tabi değil..
Old 07-10-2011, 09:00   #6
lethe

Çalışmakta olduğum İcra Müdürlüğü Adalet Bakanlığından gelen bir genelge nedeniyle hisse satışından önce İlçe tarım müdürlüğüne ve İlçe Tapu Sicil Müdürlüğüne cebri icra yolu ile satışın mümkün olup olmadığını soruyor.

Cebri İcra yolu ile hisse satışı da 5403 sayılı kanundaki sınırlara tabi. Yapılması mümkün değil.

Sınır belirlenirkende cebri icra kanusu şahsın hissesine düşen taşınmaz hisse oranı esas alınıyor. Taşınmazın tamamı değil.
Old 07-10-2011, 09:22   #7
Cumhur Okyay

"20 dönümden az yerler mi satılamaz" , yoksa "20 dönümden az hisseli yerler mi satılamaz" ? Kolay gelsin...
Old 07-10-2011, 10:30   #8
Av.Ahmet ZENGİN

Her ne kadar kanun sadece satılamaz diyorsa da uygulamada cebri icra ile satılamaz yazmadığı için 5403 sayılı kanun dikkate alınmadan hissenin cebri icra ile satışı yapılmaktadır.İcra müdürünün bahsettiği Adalet Bakanlığı genelgesinin tarih ve sayısı bilgelerini paylaşırsanız bilgi sahibi oluruz.
Old 07-10-2011, 11:19   #9
Av.Fatih KISA

Sayın lethe,
Bahsettiğiniz Genelge ve uygulama ile hiç karşılaşmadım.
Kaldı ki sözkonusu yasa tarıma elverişli arazilerin dahada parçalanmasını engellemeye yönelik ve tarafların iradi tasarruflarını sınırlandırma amaçlıdır. 3. kişilerin hak aramasını önleyeck şekilde, adaletsz ve hakkaniyetsiz bir uygulamanın yapılmasını pek mantıklı bulmuyorum. Böyle bir amaçda sezmiyorum..
Old 07-10-2011, 11:48   #10
Cumhur Okyay

Tarla 30 dönüm, müşterek mâlik, A'nın 1/2 payı 15 dönüm
(20 dekardan az)
Satılabilecek mi, yoksa hayır mı ?
Old 07-10-2011, 14:26   #11
stajyerav

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Tarla 30 dönüm, müşterek mâlik, A'nın 1/2 payı 15 dönüm
(20 dekardan az)
Satılabilecek mi, yoksa hayır mı ?

Payı 20 dönümden az olduğu için cebri icra yolu ile satılamayacaktır Toprak Kanunu 8. maddede yazıyor. İzaleyi şuyu davası açabilmek için icra müdürlüğünden yetki alacaksınız. Daha sonrada izaleyi şuyu davası açacaksınız.
Old 08-10-2011, 09:28   #12
Cumhur Okyay

Buna göre ve bu durumda iradi olarak satışı da evleviyetle mümkün olamayacaktır. Diğer bir anlatımla, tarla 100 dekar (dönüm) olsa da müşterek mâliklerden biri 1/15 olan 15 dekar payını satmak için Tapu'ya gittiğinde her halde görevli işlem yapmayacaktır. Böyle mi anlamamız gerekir. Teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.
Old 08-10-2011, 10:02   #13
Av.Fatih KISA

5403 SAYILI TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU

19 Temmuz 2005 Tarihli Resmi Gazete
Sayı: 25880
Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu
Kanun No: 5403
Kabul Tarihi: 03.07.2005

Tarım arazilerinin sınıflandırılması ve arazi parsel büyüklüklerinin belirlenmesi
MADDE 8. — Tarım arazileri; doğal özellikleri ve ülke tarımındaki önemine göre, nitelikleri Bakanlık tarafından belirlenen mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ve marjinal tarım arazileri olarak sınıflandırılır. Ayrıca Bakanlık tarım arazilerinin korunması, geliştirilmesi ve kullanımı ile ilgili farklı sınıflandırmalar yapabilir.
Tarımsal faaliyetin ekonomik olarak yapılabildiği en küçük alana sahip ve daha fazla küçülmemesi gereken yeter büyüklükteki tarımsal arazi parsel büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek, Bakanlık tarafından belirlenir.
Kamu yatırımları için ihtiyaç duyulan yerler hariç olmak üzere tarım arazileri, belirlenen yeter büyüklükteki tarımsal arazi parsellerinden daha küçük parçalara bölünemez. Miras yolu ile intikallerde yeter büyüklükteki parseller oluşturulamıyorsa ifraz yapılmaz; ortak kullanım, kiralama veya satış yoluna gidilir.

.....

8. maddeyi Ben cebri icra satışı yapılamaz diye yorumlamıyorum. Maddenin son bendi fiili bir bölünmeden ve ifrazdan bahsediyor.Ancak Tapu Müdürlükleri ve Tapu Kadastro Genel Müdürlügü olayı böyle yorumlamıyor.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=60007
Old 26-10-2011, 09:42   #14
av.buğra

İnceleme

Borçlunun Birden Fazla taşınmazı var ve herbiri 52, 66, hatta 99 müşterekli ve her birindeki hissesi 20.000- m2den az ?
Old 26-10-2011, 11:48   #15
Av.Fatih KISA

Alıntı:
Yazan av.buğra
Borçlunun Birden Fazla taşınmazı var ve herbiri 52, 66, hatta 99 müşterekli ve her birindeki hissesi 20.000- m2den az ?

İcra satışı parsel büyüklüğünü etkilemeyecek ki! Sadece malik değişecek. Yasanın amacı burada tarımsal arazi parselinin daha da küçülmesini engellemek ve bunun için ifrazı mümkün olmuyor.
Old 26-10-2011, 12:28   #16
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan av.buğra

Borçlunun hissesi pekala satılabilir bence de...

"Eğer hissedarlarca ifraz talep edilse ve ifraz halinde arazinin 20 dönümden (veya arazinin niteliğine göre 5 dönümden!) az parçalara bölünmesi söz konusu olacaksa; bu yapılamaz" şeklinde anlıyorum ben konuyu...

Kişiye (borçluya) isabet eden hisse her bir parselde 20 dönümden az diye niye satılamasın ki? İştirak halinde mülkiyette ortaklığın giderilmesi için yetki alınıp satış kararı alınabiliyor da; müşterek mülkiyet halinde neden hissesine denk gelen alan 20 dönümden (veya 5 dönüm) az diye diye satılamasın!..

Benim kanaatim bu yönde...
Old 26-10-2011, 13:28   #17
Av.Fatih KISA

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Borçlunun hissesi pekala satılabilir bence de...

"Eğer hissedarlarca ifraz talep edilse ve ifraz halinde arazinin 20 dönümden (veya arazinin niteliğine göre 5 dönümden!) az parçalara bölünmesi söz konusu olacaksa; bu yapılamaz" şeklinde anlıyorum ben konuyu...

Kişiye (borçluya) isabet eden hisse her bir parselde 20 dönümden az diye niye satılamasın ki? İştirak halinde mülkiyette ortaklığın giderilmesi için yetki alınıp satış kararı alınabiliyor da; müşterek mülkiyet halinde neden hissesine denk gelen alan 20 dönümden (veya 5 dönüm) az diye diye satılamasın!..

Benim kanaatim bu yönde...

Meslektaşım gayet iyi özetlemiş.Katılıyorum.
Old 26-10-2011, 15:26   #18
Av.Ahmet ZENGİN

Fatih bey,hissedarlardan biri rızası ile hissesini sattığında da parselin büyüklüğü aynı kalmakta,ancak kanun satamaz diyor,rehnedemez diyor.
Old 26-10-2011, 15:59   #19
Av.Fatih KISA

TARIM ARAZİLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE ARAZİ PARSEL BÜYÜKLÜKLERİNİN BELİRLENMESİ

Madde 8 - (Değişik madde: 31/01/2007-5578 S.K./2.mad)

Tarım arazileri; doğal özellikleri ve ülke tarımındaki önemine göre, nitelikleri Bakanlık tarafından belirlenen mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri ve marjinal tarım arazileri olarak sınıflandırılır. Ayrıca Bakanlık tarım arazilerinin korunması, geliştirilmesi ve kullanımı ile ilgili farklı sınıflandırmalar yapabilir.

Tarımsal faaliyetin ekonomik olarak yapılabildiği en küçük alana sahip ve daha fazla küçülmemesi gereken yeter büyüklükteki tarımsal arazi parsel büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenir. Belirlenen küçüklüğe erişmiş tarımsal araziler miras hukuku bakımından bölünemez eşya niteliğini kazanmış olur. Tarımsal arazinin bu niteliği tapu kütüğüne şerh edilir.

Belirlenen parsel büyüklüğü; mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0,5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0,3 hektar ve marjinal tarım arazilerinde 2 hektardan küçük olamaz. Tarım arazileri bu büyüklüklerin altında ifraz edilemez, bölünemez veya küçük parsellere ayrılamaz. Ancak çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak istekleri olan bitkilerin yetiştiği yerler ile seraların bulunduğu alanlarda, yörenin arazi özellikleri daha küçük parsellerin oluşmasını gerekli kıldığı takdirde, Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilir.

Bakanlığın uygun görüşü ile kamu yatırımları için ihtiyaç duyulan yerler hariç olmak üzere tarım arazileri, belirlenen büyüklükteki parsellerden daha küçük parçalara bölünemez. Bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinin mirasa konu olmaları ve üzerlerinde her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu araziler ifraz edilemez, payları üçüncü şahıslara satılamaz, devredilemez veya rehnedilemez. Bu araziler hakkında 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun özgülemeye ilişkin hükümleri kıyasen uygulanır.
..........................

Bence yasanın ilgili maddesini tekrar gözden geçirmekte fayda var.Yasa burada iradi satışları kısıtlıyor. Paydaşlar arasında yapılacak pay devrine bir engel yok.Burada maksat tarımsal işletme bütünlüğünü, tarımsal parsel büyüklüğünü korumak. Dolayısıyla da bu bütünlüğü/büyüklüğü tehdit edecek iradi işlemlere sınır koyması son derece anlaşılır.

Ama yasanın 3. kişilerin hak aramasını sınırlandırır şekilde yorumlamak, Bana göre amaca ve yasaya uygun bir yorum değil. Hukukta normal şartlarda yasaklanmış veya sınırlandırılmış birçok tasarrufun yasal zorunluluk/hak arama halleri gibi durumlarda mümkün kılındığı hepimizce biliniyor.
Old 26-10-2011, 16:13   #20
Cumhur Okyay

Terddütleri gidermek için, A ve B her biri 1/2 pay oranında
ve müşterek mülkiyet halinde 38 dekarlık bir arazinin maliki bulunmaktadırlar. Bu durumda A' nın payı 19 dekara tekabül etmekte olup, 20 dekardan azdır.
Şimdi A bu 1/2 payını Tapuda C'ye satış yoluyla temlik edebilecek mi, edemeyecek mi? Bunun açık ve net cevabı nedir. Saygılarımla...
Old 26-10-2011, 17:23   #21
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
ve müşterek mülkiyet halinde 38 dekarlık bir arazinin maliki bulunmaktadırlar. Bu durumda A' nın payı 19 dekara tekabül etmekte olup, 20 dekardan azdır.
Şimdi A bu 1/2 payını Tapuda C'ye satış yoluyla temlik edebilecek mi, edemeyecek mi? Bunun açık ve net cevabı nedir. Saygılarımla...

Yasanın ilgili maddesinde "BÖLÜNEMEZ BÜYÜKLÜKTEKİ tarım arazilerinin mirasa konu olmaları ve üzerlerinde her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu araziler ifraz edilemez, payları üçüncü şahıslara satılamaz, devredilemez veya rehnedilemez." ve, "Tarım arazileri BU BÜYÜKLÜKLERİN ALTINDA ifraz edilemez, BÖLÜNEMEZ veya küçük parsellere ayrılamaz." deniliyor.

"BÖLÜNEMEZ BÜYÜKLÜK" nedir? Ben "BÖLÜNEMEZ BÜYÜKLÜK" deyimini, "mutlak tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde" 2 HEKTAR (yani 20 dönüm) olarak anlıyorum!..

Bu durumda, yüzölçümü 20 dönümden az olan yerlerde hangi sebeple olursa olsun "BİRLİKTE MÜLKİYET" söz konusu ise, 3. kişilere hisse devredilemez, ..., ..." anlamını çıkarabiliriz diye düşünüyorum!..

Ancak, eğer bahsettiğiniz gibi, bu sınıfa giren ve "BÖLÜNEMEZ BÜYÜKLÜK OLAN 20 DÖNÜM" den daha fazla alana sahip olan 38 hektarlık bir arazi söz konusu olduğunda ise; 3. kişiye de iradi olarak devir yapılabilir, buna bir engel yoktur diye düşünüyorum!..

Umarım yanlış yorumlamıyorumdur Konuyla ilgili katkıları bekliyoruuuuzzz
Old 01-11-2011, 14:08   #22
stajyerav

Alıntı:
Yazan 06Cumhur

Hayır bu durumda satış yapılması mümkün değildir. Devredecek kişinin payı 20 dekardan fazla olmalıdır.
Old 01-11-2011, 15:57   #23
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan stajyerav
Hayır bu durumda satış yapılması mümkün değildir. Devredecek kişinin payı 20 dekardan fazla olmalıdır.
Böyle bir çözüm şekli, tereddütleri ortadan kaldırıcı, sade, pratik ve benim de hoşuma gitmekle beraber, müstenidatını (dayanağını) bulamıyorum. Karşı fikri ileri sürenleri, ilgili düzenlemeyi derc etmektedirler ; göstermektedirler. Kolaylıklar...
Old 01-11-2011, 16:43   #24
Av. Caner Arıcı

Alıntı:Yazan stajyeravHayır bu durumda satış yapılması mümkün değildir. Devredecek kişinin payı 20 dekardan fazla olmalıdır.
Alıntı:

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Böyle bir çözüm şekli, tereddütleri ortadan kaldırıcı, sade, pratik ve benim de hoşuma gitmekle beraber, müstenidatını (dayanağını) bulamıyorum. Karşı fikri ileri sürenleri, ilgili düzenlemeyi derc etmektedirler ; göstermektedirler. Kolaylıklar...

Sayın 06Cumhur'un da işaret ettiği gibi; dayanak-gerekçe nedir?..
Old 28-11-2011, 16:06   #25
stajyerav

Biz bu hususu tapu kadastro müdürlüğüne telefon konuşması ile sorduk. Devredecek kişinin hissesinin 20 dekardan fazla olması gerektiğini söylediler. Satılacak arsanın 20 dekardan fazla olması fark etmiyormuş
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi