Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın Azli Ve Vekalet ücretine Hak Kazanma...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2007, 12:44   #1
av.knel

Mesaj Avukatın Azli Ve Vekalet ücretine Hak Kazanma...

Bir müvekkilim arazisinin kamulaştırılacağını ve idarenin açacağı kamulaştırma davasında davasına bakmam için, bana vekaletname verdi. Henüz kamulaştırma davasının ne zaman açılacağı konusunda bir kesinlik yok. Müvekkilim ile avukatlık ücreti konusunda sözlü olarak bir mutabıka vardık, aramızda bunu yazıya dökmedik.
Müvekkilim geçenlerde beni vekaletten azletti. Bu durumda henüz açılmamış bir davada ücrete hak kazanabilirmiyim? (asgari ya da anlaştığımız miktarda)

Saygılarımla...
Old 19-05-2007, 13:07   #2
Admin

Daha önce sıkça tartıştık, lütfen sayfanın üstündeki kavram arama kutusuna "azil" yazararak aratınız.
Old 19-05-2007, 13:10   #3
av.knel

Alıntı:
Yazan Admin
Daha önce sıkça tartıştık, lütfen sayfanın üstündeki kavram arama kutusuna "azil" yazararak aratınız.
Araştırma yaptım ama net bir cevap bulamadım ya da göremedim. Beni İLgili sayfaya yönlendirirseniz sevinirim.
Old 19-05-2007, 13:26   #4
Av. Can DOĞANEL

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ghlight=AZ%DDL

Burada ön sorun aranızda ücret sözleşmesi olup, olmadığıdır. Bu anlamda sn. erdal7 tarafından sunulan son karar işinize yarayabilir. Ancak sözleşme yok ve elinizde yalnızca vekaletname varsa, müvekkiliniz örneğin, "veraset ilamı" için anlaşmıştık, kamulaştırma davası için konuşmamıştık dese nasıl ispat edeceksiniz?
Old 19-05-2007, 13:45   #5
av.knel

[Sayın Av. Can DOĞANEL]

Aramızda bir ücret sözleşmesi yok. İlgili kararı okudum. Kararda ücret sözleşmesine ve sonrasındaki davaya dayanılmış benim olayıma benzer değil. Elimde sadece vekaletname var. Davanın kamulaştırma davası olduğunu ve ücretin miktarını tanıklarla ispatlayabileceğimi düşünüyorum. Ama benim öğrenmek istediğim ortada daha açılmamış ve ne zaman açılacağı belli olmayan bir dava varken ücrete hak kazanabilirmiyim?.
Old 19-05-2007, 14:00   #6
Av. Can DOĞANEL

Sözleşmeden doğan bir alacağa dayanıyorsunuz ve muhtemelen tanıkla ispat sınırının üstünde.. Tanık dinletmeyi nasıl kabul ettireceksiniz?
Old 19-05-2007, 14:09   #7
av.knel

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Sözleşmeden doğan bir alacağa dayanıyorsunuz ve muhtemelen tanıkla ispat sınırının üstünde.. Tanık dinletmeyi nasıl kabul ettireceksiniz?
Evet bu yanıtınıza katılıyorum. Sözleşmeden doğan alacak konusunda tanık dinletemeyebilirim; fakat davanın kamulaştırma olduğu konusunda tanık dinletebilirim. Bu durumda Avıkatlık Asgari Ücret Tarifesi kapsamında bir hak talep edemem mi? Avukatlık Kanunu çerçevesinde yapılabilecek bir şeyler var mı?
Old 19-05-2007, 14:33   #8
Av. Can DOĞANEL

HUMK 288
Bir hakkın doğumu, düşürülmesi, devri, değiştirilmesi, yenilenmesi, ertelenmesi, ikrarı ve itfası amacıyla yapılan hukuki işlemlerin, yapıldıkları zamanki miktar veya değerleri DÖRT YÜZ ALTMIŞ YENİ TÜRK LİRASI'nı geçtiği takdirde senetle ispat olunması gerekir.

Bence dinletemezsiniz. Ayrıca azilname çok çirkin bir hareket ise de böyle bir dava açıp, bir de reddedilmesi durumunda bir avukat olarak düşeceğiniz durumu da iyi hesap etmelisiniz. Ücret sözleşmesi yapmayı maalesef çoğu zaman ihmal ediyoruz ve sonuçlarını bu şekilde görüyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi