Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ağır hastalık yaşamaktayım eşim ise evi terk etti,tazminat gibi haklarım var mıdır?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2010, 17:17   #1
Konuk sevgi

Varsayılan Ağır hastalık yaşamaktayım eşim ise evi terk etti,tazminat gibi haklarım var mıdır?

merhabalar ben 7 aylık evli bir bayanım. yaklaşık 8 sene lik bir arkadaşlığımız ve 1 senelik nişanlılık döneminde sonra evlendik. çok güzel bir düğünümüz oldu. düğünden hemen sonra eşim evlilik bunalımına girdiğini idda edip eve sürekli gece geç gelmeye başladı. yaklaşık 3 ay eve sürekli geç geldi. bu sırada benim sağlık problemlerim başladı.sürekli kemoterapi almam gereken bir tedavi sürecine girdim.bu süreçtede bana tam anlamıyla destek olmadı,eve sürekli geç geldiği için tartışmalarımız oldu. ve 10 gün önce evi terkedip annesine gitti. özel sektörde çalışmaktayım işmi bırakmadım maddi durumum iyi. şu an boşanmak istediğini söylüyor.ama dava açmadı onun evi terketmesi bende ne gibi haklar doğurur. piskolojik açıdan mutsuz olmamın rahatsızlığımı çok büyük oranda etkieldiğini doktorlar söyledi.beni böyle bir durumda bırakması ile ilgili haklarım doğabilir mi. boşanma davası ile onun açmasını mı beklemeliyim.
teşekkür ederim .
Old 22-01-2010, 17:58   #2
av.araf

Sayın Katılımcı

Öncelikle geçmiş olsun ,umarım biran önce sağlığınıza tekrar kavuşursunuz.Lütfen güçlü olmaya ve moralinizi yüksek tutmaya çalışın.Hiçbirşey sizden daha önemli değildir.

Boşanma davaları kusursuz veya diğerine göre daha az kusurlu eş tarafından açılmalıdır.Yukarda anlattıklarınız çerçevesince, boşanmaya karar vermişseniz, boşanma davasını sizin açmanızda hiçbir engel bulunmamaktadır.

Evlilik birliği içerisinde müşterek hayatı terkeden taraf, haklı bir nedeni olmaması halinde mahkeme huzurunda kusurlu olarak kabul edilecektir.

Eve geç gelmesi ,aileden doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi, aile konutunu terketmesi ve ekleyebileceğiniz başka sebepleri de belirterek boşanma davası açmanız halinde uğramış olduğunuz manevi yıkımın karşılığı olarak manevi tazminat talep edebileceğiniz gibi,boşanma neticesinde yaşayacağınız yoksunluklar sebebiyle de maddi tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Halen çalışıyor olmanız ve ekonomik durumunuzun iyi olması sebebiyle nafaka talep etseniz dahi hükmedilmemesi ihtimali vardır.

Bahsettiğiniz hususlar profesyonel hukuki destek gerektirdiğinden mutlaka bir avukattan destek almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi