Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız Fiil mi Yoksa Sözleşmeye Aykırılık mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2014, 13:47   #1
Engin YILMAZ

Varsayılan Haksız Fiil mi Yoksa Sözleşmeye Aykırılık mı?

Her zaman müvekkiller için değil, bazen de kendimiz için araştırma yapıyoruz.

3 ay evvel bir araç satın aldım. Aracı sanayide muayene ettirdim. Sorun yok dendi. Aracı aldığımın ertesi günü ciddi sorunlar çıkarmaya başladı. Ben de aracı servise götürdüm. 8000 TL masraf çıkardılar. Ben de bu durumu aracın eski sahibine bildirdim. O da 1500 TL'sini verebileceğini, devamını da ertesi ay verebileceğini söyledi. 1500 TL'yi de gönderdi. Ben de aracı yaptırdım ve her ihtimale karşı servisten arızanın nedenine ilişkin rapor da aldım. Eski parçalar da halen bende.
Bu tarihten sonra satıcı ağız değiştirdi. Ben de kendi ikametgahım icra dairesinde servisten aldığım faturayı dayanak göstererek takip başlattım. Satıcı da yetkiye ve borca itiraz etti. Yetkili icra dairesinin kendi ikametgahındaki icra dairesi olduğunu belirtti. Araçtaki ayıplardan da aracın kmsi sebebiyle sorumlu olamayacağını belirtti.

Şimdi sorun icra takibini oraya göndermek değil de eninde sonunda itirazın iptali davası açılacak ve aracı ve değişen parçaları 800 km uzaktaki borçlu ikametgahına götürmek zor geliyor. Ha belki aracın bulunduğu yer mahkemesi adli çevresinden bilirkişi seçilebilir, orası başka.

Ben davayı da kendi ikametgahımda açmak istiyorum. Eğer haksız fiile dayanabilme ihtimalim varsa o zaman sorun kalmıyor.

Ya da sözleşmenin taraflarından birinin ikametgahı mahkemesinin yetkisine de dayanabilir miyim? Sonuçta hem bir alım satım sözlemesi yaptık, hem de daha sonra yukarıda anlattığım gibi araçta çıkan ayıpların tazmini için anlaşma yaptık. Adam da 1500 TL'yi banka havalesi ile gönderdi.

Sizce kendi ikametgahımın bulunduğu yer mahkemesinde bu davayı açma şansım var mı yoksa takibi borçlunun bulunduğu yere mi taşımalıyım?
Old 01-05-2014, 01:28   #3
Engin YILMAZ

Satıcının ikametgahında.
Yalnız burada satıştan sonra bir sözleşme daha var diyebilir miyiz? Zira adam aracın ayıplarını ödemeyi kabul edip bir kısmını da ödedi. Dolayısıyla bu ikinci sözlemeye dayanarak kendi ikametgahım mahkemesine gidebilir miyim?
Old 01-05-2014, 08:12   #4
olgu

Ayıbı ödeyeceğini kabul etmesi bence satıcıyı para borcu altına sokar.
Para borcu da götürülecek borçlardandır. Alacaklının ikametgahı ifa yeridir, yetkilidir. (Tbk 89)
Ancak bu hususu ispatlayabilecekmisiniz. Sadece 1500 tl göndermesi 8000 tl ödeyeceğini kabul ettiği anlamına gelmez. Bu sözleşmeyi ispat edemezseniz tbk 89 dan faydalanamazsınız.
Old 01-05-2014, 16:26   #5
Engin YILMAZ

Ben de aynı noktadayım. Sadece telefonla konuştuk. Mesaj atsaydı sorun olmazdı kafam rahat olurdu.
1500 TL göndermiş olması bir sözleşme olduğunu işaret etmez mi? Yapılmış telefon görüşmeleri de var. İçerikleri belli olmasa da. Benim daha aracı aldığım günün arkasında attığım mesajlar var. Bütün bunlardan sonra 1500 TL gönderiyor.

Haksız fiil durumunu merak ediyorum ben hala. Zira adamın bu hasarların bir kısmını bilip de benden gizlediğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi