Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2009, 14:03   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Tedbir nafakası

Merhaba müvekkil ve çocuğu için açılan tedbir nafakası davasında nafaka bağlandı.Davalı kararı temyiz etti.

Bu durumda kararı icraya koymamım hukuken bir engeli olmadığını biliyorum fakat karar bozulursa müvekkil açısından bir sıkıntı doğurur mu?Ne yapmamı önerirsiniz?

Dava tarihi 15.01.20009 karar tarihi 17.05.2009 .17.06.2009 tarihinde icraya koyduğumu düşünürsek kaç aylık nafaka işlemiş olur?

Teşekkürler...
Old 24-06-2009, 14:57   #2
therainmaker

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Merhaba müvekkil ve çocuğu için açılan tedbir nafakası davasında nafaka bağlandı.Davalı kararı temyiz etti.

Bu durumda kararı icraya koymamım hukuken bir engeli olmadığını biliyorum fakat karar bozulursa müvekkil açısından bir sıkıntı doğurur mu?Ne yapmamı önerirsiniz?

Dava tarihi 15.01.20009 karar tarihi 17.05.2009 .17.06.2009 tarihinde icraya koyduğumu düşünürsek kaç aylık nafaka işlemiş olur?

Teşekkürler...

bence icra takibine başlayın ama müvekkilin geri ödeme gücü yoksa dosyada kalsın yapılcak ödemeler.
Old 24-06-2009, 15:01   #3
emi_shn

tedbir nafakası dava tarihinden itibaren işleyemeye başlar dolayısıyla davanın açılması tarihi olan 15.01.2009 itibaren 6 aylık nafaka miktarını isteyebilirsiniz
Old 24-06-2009, 15:11   #4
emi_shn

ilk sorunuza gelince de büyük ihtimalle çocuğa verilen nafaka zaten tamamen kesilmez belki azaltabilir, siz icra takibini yapın eğer karar tamamen bozulursa ki o kanıda değilim ödenen nafaka miktarlarını geri vermek zorunda kalırsınız nafakanın azaltılması sözkonusu olursa da davalının fazla ödediği miktarı geri ödemek zorunda kalırsınız
Old 24-06-2009, 16:48   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan therainmaker
bence icra takibine başlayın ama müvekkilin geri ödeme gücü yoksa dosyada kalsın yapılcak ödemeler.

Alıntı:
Yazan emi_shn
siz icra takibini yapın eğer karar tamamen bozulursa ki o kanıda değilim ödenen nafaka miktarlarını geri vermek zorunda kalırsınız

Sayın Üyeler,

Adı üstünde tedbir nafakası...Benim bildiğim karar kesinleşinceye kadar devam eder. Bozulursa da karar kesinleşinceye kadar devam eder. İade sözkonusu olmaz. Aksini iddia ediyorsunuz. Yasal dayanak gösterebilir misiniz? Benim atladığım bir husus mu var?
Old 24-06-2009, 17:41   #6
therainmaker

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Üyeler,

Adı üstünde tedbir nafakası...Benim bildiğim karar kesinleşinceye kadar devam eder. Bozulursa da karar kesinleşinceye kadar devam eder. İade sözkonusu olmaz. Aksini iddia ediyorsunuz. Yasal dayanak gösterebilir misiniz? Benim atladığım bir husus mu var?

aynen öyle. İnanılmaz bişi atlamışım. Özür dilerim...
Old 24-06-2009, 18:06   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Üyeler,

Bahsettiğim dava,boşanma davası açılmadan açılmış tedbir nafakası davası .
Davalı tarafından temyiz edilip karar bozulursa ve alınan nafakalar geri ödenmezse temyizin anlamı kalır mı Anlayamadım.

Açıklarsanız çok sevinirim.Saygılarımla
Old 24-06-2009, 19:25   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan emi_shn
tedbir nafakası dava tarihinden itibaren işleyemeye başlar dolayısıyla davanın açılması tarihi olan 15.01.2009 itibaren 6 aylık nafaka miktarını isteyebilirsiniz

Ben beş aylık olarak düşünüyorum ama emin olamadım

15.01.2009-14.02.2009 1 ay
15.02.2009-14.03.2009 1 ay
15.03.2009-14.04.2009 1 ay
15.04.2009-14.05.2009 1 ay
15.05.2009-14.06.2009 1 ay
Old 24-06-2009, 21:14   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Soru sahibi Av.Özlem Peksüslü
Bu durumda kararı icraya koymamım hukuken bir engeli olmadığını biliyorum fakat karar bozulursa müvekkil açısından bir sıkıntı (Geriye iade gibi) doğurur mu?Ne yapmamı önerirsiniz?

Alıntı:
Yazan Av. Suat Ergin
İade sözkonusu olmaz.

Suat Beye katılıyorum. İadenin sözkonusu olmaması gerekir. Çünkü:

Evlilik devam ederken taraflardan birisinin diğerine ve/veya çocuğuna bakmak zorunluluğu herşeyden önce "ahlaki bir ödevdir!"

Söz konusu Tedbir nafakası evlilik birliği devam ederken, ayrı yaşayan eşin haklı bir nedenle talep ettiği bir tedbir nafakası ise; eş ve çocuk yararına takdir edilen tedbir nafakasına ilişkin kararın bozulması halinde bile, eşin (diğer tarafın) (ve/veya çocuk bakımından) anne-babanın, eşine ve/veya çocuğuna verdiği nafakayı geri istemesi, ahlaki bir ödev uyarınca verilenlerin geri alınmaayacağına ilişkin kural dairesinde de mümkün olmaz düşüncesindeyim.

Alıntı:
II:BORÇ OLMAYAN ŞEYİN TEDİYESİ

Madde 62 - Borçlu olmadığı şeyi ihtiyariyle veren kimse hataen kendisini borçlu zan ederek verdiğini ispat etmedikçe onu istirdat edemez. Müruru zamana uğramış olan bir borcu eda yahut ahlaki bir vazifeyi ifa için verilen şey, geri alınamaz.
Old 24-06-2009, 21:20   #10
Av.Nevra Öksüz

Üstad Sayın Ergin dayanak istemiş ama

4721 S.K. m.169 a göre boşanma davası ile beraber ikame edilip talep olunan tedbir nafakası hükmün kesinleşmesiyle kesilir.

4721 S.K. m.197 ye göre boşanma davasından bağımsız olarak ve/veya boşanma davası açıldıktan sonra bağımsız açılıp boşanmayla birleştirilen tedbir nafakası hükmün kesinleşmesinden sonra kesilmez, devam eder.

1086 S.K. m.112: "Esas hakkında mahkeme tarafından verilen kararın tefhim veya tebliğ olunmasını mütaakıp ihtiyaten icra kılınmış olan tedbir mürtefi olur. Şu kadar ki mahkeme hükmün icrasını temin için işbu tedbirin tâyin edeceği müddet zarfında devamına karar verebilir" hükmü boşanmayla birlikte ikame olunan tedbir nafakasında uygulanır.

Ayrıca sayın Peksüslü, 14.06.2009- da başlayan 1 aylık nafaka= 6 ay

Saygılarımla...
Old 25-06-2009, 16:17   #11
Av.Özlem Ay Bilgin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Bahsettiğim dava,boşanma davası açılmadan açılmış tedbir nafakası davası .
Davalı tarafından temyiz edilip karar bozulursa ve alınan nafakalar geri ödenmezse temyizin anlamı kalır mı Anlayamadım.

Açıklarsanız çok sevinirim.Saygılarımla

Merhaba Sayın Peksüslü,
Ben de hem Sayın Suat Ergin'in hem de sayın Hades'in görüşlerine katılıyorum, karar bozulursa nafaka iade edilmeyecekse, temyizin ne anlamı kalacağı sorunuza gelince, burada hükmedilen nafaka Medeni Kanunu'nun 197.m'ne göre evlilik birliği süresi içinde talep edilen tedbir nafakası niteliğinde, dolayısıyla kararın kesinleşmesiyle sona ermeyeceği gibi, davalı açısından kararın bozulması halinde bile kesinleştikten sonra ödenecek nafaka miktarını belirlemek açısından önemli. Mesala, davalının aylık 250 TL nafaka ödemesine hükmedilmiş, temyiz ile karar bozulmuş daha sonra 200 TL'ye düşürülmüş olsun, davalı daha sonra 250 TL yerine, 200 TL nafaka ödemeye devam edecektir.
Karışık mı oldu bilemiyorum , umarım izah edebilmişimdir.
Old 26-06-2009, 07:59   #12
Hasan Coşkun

Yargıtay ne der bilmiyorum ama ben Özlem hanıma katılıyorum.İİK madde 40 bir ilam bozulunca ne yapılması gerektiğini düzenlenmiş.Gerek TMK'da gerek İİK'da bu tedbir nafakalarına ilişkin bir istisna yer almadığından İİK 40 aynen uygulanır.Aksi yorumun kabulü yerek mahkemenin haksız bir kararıyla kişilerin haksız para kazanmasına sebep olur ki hukuk sistemimiz buna olanak tanımaz.Özellikle sorudaki bir nafaka davasında hiçbir tereddüt yaşanmaması gerektiğini düşünüyorum
Old 26-06-2009, 22:12   #13
gülnihal çevik

Aynısını yeni icraya koydum. Boşanma olmaksızın tedbir nafakası. Temyize de gitmişti aynen onandı ki nafaka miktarının yüksek olması sebebiyle bozulacağını düşünüyordum.
Bendeki dosyada ilk ara kararda ya da sonrakilerde tedbir nafakasına hükmedilmedi. Davanın kabulü kararı ile davanın açılış tarihinden itibaren aylık xxx TL. nafakaya hükmedildi.

Karar temyizden gelip kesinleşince toplu olarak icraya koydum. Normal boşanma davasındaki tedbir kararı olsa beklemeden icraya koyardım ama tedbiren verilen nafakada kesinleşmeyi bekledim. Bozulma ihtimali de vardı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi