Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Salgın sebebiyle eğitime devam edemeyen özel kursların ücretleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-04-2020, 13:32   #1
Avukat Atar

Varsayılan Salgın sebebiyle eğitime devam edemeyen özel kursların ücretleri

Herkese merhaba bildiğiniz gibi salgın sebebiyle özel kurslar eğitime devam edememektedir.Bu durumda hizmet alan tarafın ücret ödeme yükümlülüğü devam etmektemidir?Sözleşmeyi fesih hakkı varmıdır?İnternet üzerinden eğitime devam eden kurslar için bu durum farklılık teşkil edermi ?
Old 12-04-2020, 15:48   #2
av.murat kılıç

Merhaba

Örgün eğitim veren özel kurslar covid-19 virüsü sebebiyle mücbir sebepten kapanmak durumunda kalmıştır. Tüketici ile kurs arasındaki sözleşmeye göre kurs sahibi eğitim vermekle, tüketici ise alacağı eğitim karşılığında ücret ödemekle yükümlüyken, mücbir sebeple sözleşmenin ifası imkansız hale geldiğinden TBK 136.maddeye göre sözleşme sona erecektir.

Online eğitimi tüketici de kabul ederse sözleşmenin devam edebileceği kanaatindeyim.

TBK 136
I. Genel olarak
Borcun ifası borçlunun sorumlu tutulamayacağı sebeplerle imkânsızlaşırsa, borç sona erer.

Karşılıklı borç yükleyen sözleşmelerde imkânsızlık sebebiyle borçtan kurtulan borçlu, karşı taraftan almış olduğu edimi sebepsiz zenginleşme hükümleri uyarınca geri vermekle yükümlü olup, henüz kendisine ifa edilmemiş olan edimi isteme hakkını kaybeder. Kanun veya sözleşmeyle borcun ifasından önce doğan hasarın alacaklıya yükletilmiş olduğu durumlar, bu hükmün dışındadır.
Old 12-04-2020, 18:40   #4
Avukat Atar

Anladığım kadarıyla tüketici tarafından bir fesih beyanına gerek yok değil mi?
Old 13-04-2020, 14:20   #7
Av. Caner Besler

Varsayılan %10

Haklı bir gerekçe olmasa dahi yıllık ücretin %10'u tutarında erken fesih bedeli ödenerek kalan kısmın iadesi talep edilebiliyor. Mücbir sebep kabul edilmezse özel eğitim kurumları yönetmeliğinde böyle bir madde var. Buna dayanabilirsiniz.
Old 14-04-2020, 12:41   #9
Av.Dr.Yahya DERYAL

Ücretlerin iadesi

MADDE 56 – (1) (Mülga:RG-13/1/2017-29947)

(2) (Mülga:RG-13/1/2017-29947)

(3) (Mülga ibare:RG-13/1/2017-29947) (…) (Değişik ibare:RG-13/1/2017-29947) Kurumlara (Mülga ibare:RG-12/4/2016-29682) (...) kaydolan öğrenci ve kursiyerlerden;

a) (Değişik:RG-21/7/2012-28360) Öğrenim ücretini yıllık olarak belirleyen okul öncesi eğitim kurumu, ilkokul, ortaokul, özel eğitim okulu, ortaöğretim okullarında (Mülga ibare:RG-20/6/2017- 30102) (…) öğretim yılı başlamadan (Ek ibare:RG-19/2/2020-31044) sınavla öğrenci alan resmî okulların 9 uncu sınıflarına kayıt yaptırdığını belgelendirenler hariç, okuldan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir. Öğretim yılı başladıktan sonra ayrılanlara yıllık ücretin yüzde onu ile öğrenim gördüğü günlere göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

b) Öğrenim ücretini ders saati ücreti olarak belirleyen kurumlarda dönem başlamadan ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde onu dışındaki kısmı iade edilir. Dönem başladıktan sonra ayrılanlara öğrenim ücretinin yüzde onu ile öğrenim gördüğü ders saati sayısına göre hesaplanan miktarın dışındaki kısmı iade edilir.

c) Öğretime başladıktan sonra ayrılan öğrenci veya kursiyerlerden alınacak ücret kurumun öğrenim ücretinden fazla olamaz.

(4) (Ek:RG-19/2/2020-31044) Kurumlardan ayrılan öğrenci/kursiyerlerin ücret iadeleri ayrılış tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde yapılır.

Bu Yönetmelik düzenlemesi normal şartlarda ayrılmayı düzenliyor. Mücbir sebeple sona ermede uygulanmaması gerekir.
Old 14-04-2020, 17:22   #10
Avukat Atar

Bu durumda siz de TBK m.136 ya dayanılması gerektiğini mi düşünüyorsunuz ?
Old 17-04-2020, 11:57   #11
Avukat Atar

Alıntı:
Yazan Av. Caner Besler
Haklı bir gerekçe olmasa dahi yıllık ücretin %10'u tutarında erken fesih bedeli ödenerek kalan kısmın iadesi talep edilebiliyor. Mücbir sebep kabul edilmezse özel eğitim kurumları yönetmeliğinde böyle bir madde var. Buna dayanabilirsiniz.
Bu durumda fesih beyanının kurşun kapandığı tarihten itibaren olmak üzere geçmişe etkili olarak yapılabilmesi mümkün mü ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi