Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasi Dilekçesinde Tedbir Nafakasi Bakimindan Fazlaya Ilişkin Hakkin Sakli Tutulmasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2014, 18:27   #1
Av.Onur AKDAĞ

Soru Boşanma Davasi Dilekçesinde Tedbir Nafakasi Bakimindan Fazlaya Ilişkin Hakkin Sakli Tutulmasi

Tekrar merhaba Sayın meslektaşlarım. Geçen bir bayan müvekkil hakkında boşanma davası açtım.Ancak diğer taleplerimizde olduğu gibi tedbir nafakası bakımından da fazlaya ilişkin hakkımızı YANLIŞLIKLA saklı tuttuk. Bu sebeple fazlaya ilişkin hakkımız saklı kalmak kaydı ile şimdilik 100 tl tedbir nafakası talebinde bulunduk. Bilindiği gibi bir dava ancak bir kere ıslah edilebilir.bu sebeple duruşma aşamasında tedbir nafakası için ıslah talebinde bulunursa diyar taleplerimizi ıslah edemeyeceğiz. Peki bu durumda dava devam ederken tedbir nafakası ile ilgili artırımı nasıl yapacağız? Dosyanız henüz dilekçeler aşamasında daha cevap dilekçesi tarafıma tebliğ edilmedi. Cevaba cevap dilekçesi içinde iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağına takılmaksızın tedbir nafakamızı dilediğimiz gibi artırabilir miyiz?
Old 19-11-2014, 20:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba,
Alıntı:
Bu sebeple fazlaya ilişkin hakkımız saklı kalmak kaydı ile şimdilik 100 tl tedbir nafakası talebinde bulunduk. Bilindiği gibi bir dava ancak bir kere ıslah edilebilir.bu sebeple duruşma aşamasında tedbir nafakası için ıslah talebinde bulunursa diyar taleplerimizi ıslah edemeyeceğiz.

Boşanma davasında diğer talepleriniz ancak maddi ve manevi tazminat istekleri olabilir. Bu taleplerinizi ve miktarlarını ileri sürmediğinizi mi söylüyorsunuz?
Alıntı:
Dosyanız henüz dilekçeler aşamasında daha cevap dilekçesi tarafıma tebliğ edilmedi. Cevaba cevap dilekçesi içinde iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağına takılmaksızın tedbir nafakamızı dilediğimiz gibi artırabilir miyiz?
Bildiğiniz üzere HMK 141. Maddesi gereğince taraflar ön inceleme duruşmasına kadar dilekçeler aşamasında talep sonuçlarını istedikleri gibi genişletebilirler.

Davalı, davaya cevap verir ise, siz de cevaba cevap süresi içinde vereceğiniz dilekçe ile Maddi tazminat ve manevi tazminat ve tedbir nafakası ve yine boşanma kararı verilip kesinleşmesinden sonra da yoksulluk nafakası olarak MİKTAR belirtip tüm taleplerinizi açık seçik belirtip talepte bulunabilirsiniz. Yine davalının ön inceleme duruşmasına gelmemesi halinde de yukarıdaki yol izlenebilecektir.

Eğer davalı davaya cevap vermez ise ve ön inceleme duruşmasında taleplerinizi genişletmenize muvafakat etmez ise, tüm taleplerinizi miktar da belirterek toptan ıslah etmeniz en doğrusu diye düşünüyorum.

İnceleyiniz:

İddia ve savunmanın genişletilmesi veya değiştirilmesi
MADDE 141. (1) Taraflar, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe; ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler. Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir. Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez.

(2) İddia ve savunmanın genişletilip değiştirilmesi konusunda ıslah ve karşı tarafın açık muvafakati hükümleri saklıdır.

Saygılarımla,
Old 19-11-2014, 21:29   #3
Av.Onur AKDAĞ

sayın avukat ufuk bozoğlu çok teşekkür ederim ancak bazI yargıtay kararlarında iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağı dava dilekçesinin sunulmasıyla diğer taraf açısından cevap dilekçesinin sunulmasıyla başlıyor işte tam da bu noktada boşanma davasında iddaa ve savunmaların genişletilmesi yasağı hangi aşamada başlar bunun ile alakalı yargıtay kararı araştırıyorum
Old 19-11-2014, 21:45   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Onur AKDAĞ
sayın avukat ufuk bozoğlu çok teşekkür ederim ancak bazI yargıtay kararlarında iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağı dava dilekçesinin sunulmasıyla diğer taraf açısından cevap dilekçesinin sunulmasıyla başlıyor

Kanun hükmüne rağmen tereddütünüze yol açan bu Yargıtay kararlarını eklerseniz, bunlar üzerinden de tartışabiliriz.

Saygılarımla
Old 20-11-2014, 14:44   #5
Av. Erdem Akçay

Sayın Akdağ, belirttiğiniz kararlar, basit yargılama usulüne tabi davalar(HMK 316 ve devamı) ile ilgilidir muhtemelen. Basit yargılama usulünde, belirttiğiniz gibi iddiaların genişletilmesi ve değiştirilmesi yasağı dava açılmasıyla başlamakta(HMK 319).

Ancak sizin davanız yazılı usule tabi olduğu için, Sayın Bozoğlu'nun da belirttiği gibi, cevaba cevap dilekçenizde ve şartlar oluşursa ön inceleme duruşmasında iddialarınızı değiştirebilir ya da genişletebilirsiniz(HMK 141).
Old 20-11-2014, 18:39   #6
Av.Onur AKDAĞ

Sayın Akçay haklı olabilirsiniz. Ben bir ay evvel buna ilişkin Yargıtay kararı okumuştum ama şimdi bulamadım. Zaten şimdi cevap dilekçesini bekliyorum. Ona göre talebimi revizyom yapacağm
Old 21-11-2014, 15:07   #7
olgu

"Nafaka davası boşanma davasından hariç tek başına açılırsa basit, boşanma davası ile birlikte açılırsa yazılı yargılama usulüne tabi" diye öğrenmiştim aile mahkemesi stajında...
Old 21-11-2014, 15:10   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan olgu
"Nafaka davası boşanma davasından hariç tek başına açılırsa basit, boşanma davası ile birlikte açılırsa yazılı yargılama usulüne tabi" diye öğrenmiştim aile mahkemesi stajında...
Bu bilgi doğru.

Ancak; soru farklı.

Alıntı:
Geçen bir bayan müvekkil hakkında boşanma davası açtım.

Saygılarımla,
Old 21-11-2014, 15:29   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Onur AKDAĞ
sayın avukat ufuk bozoğlu çok teşekkür ederim ancak bazI yargıtay kararlarında iddia ve savunmaların genişletilmesi yasağı dava dilekçesinin sunulmasıyla diğer taraf açısından cevap dilekçesinin sunulmasıyla başlıyor işte tam da bu noktada boşanma davasında iddaa ve savunmaların genişletilmesi yasağı hangi aşamada başlar bunun ile alakalı yargıtay kararı araştırıyorum
Anımsadığınız Yargıtay kararları HMK yürürlüğe girmeden önce, HUMK zamanına ait olmalıdır.
Old 22-11-2014, 09:15   #10
Av.Onur AKDAĞ

sayın Suat Ergin teşekkür ederim bu meslekte ilginç olan bir şey var ki çoğu şey muallak tartışmalı ve kesin değil malesef Ama güzel olan taraf da bu zaten
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi