Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1 Mayıs tatil olursa?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-04-2009, 19:29   #1
Adli Tip

Varsayılan 1 Mayıs tatil olursa?

1 Mayıs resmi tatil ilan edilirse, 1 Mayıs 2009 gününe bırakılmış duruşmalar yapılacak mı?
Old 16-04-2009, 20:31   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
1 Mayıs resmi tatil ilan edilirse, 1 Mayıs 2009 gününe bırakılmış duruşmalar yapılacak mı?

Büyüklerimiz muhtemelen "idari izin" kavramını kullanarak, durumu idare edecektir.
Old 17-04-2009, 06:30   #3
Av.Cengiz Aladağ

HUMK 81:

"Günlük muhakeme listesinde yazılı işlerle keşif ve delillerin tesbiti gibi yapılması zaruri veya müstacel görülen işler müstesna olmak üzere mahkemeler, resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde, hiç bir adli muamele yapamazlar."
Old 17-04-2009, 07:21   #4
Adli Tip

Diyelim ki 1 Mayıs resmi tatil oldu. Mahkemeler yeni duruşma gününü, masrafı hazineden karşılanmak üzere mi taraflarar bildirecek?

İki de "bonus soru" : Taksim Meydanının yetkili mahkemesi neresi?

Yasama organını celse harcına mahkum edilebilir mi?
Old 17-04-2009, 07:56   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
HUMK 81:

"Günlük muhakeme listesinde yazılı işlerle keşif ve delillerin tesbiti gibi yapılması zaruri veya müstacel görülen işler müstesna olmak üzere mahkemeler, resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde, hiç bir adli muamele yapamazlar."

Peki bu durum İdare mahkemelerinde neden geçerli değildir?
Old 17-04-2009, 08:15   #7
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Saim

İdare mahkemelerinde "resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde" de "adli muamele" yapılıyor?

İYUK'un hangi maddesine dayanılarak yapılıyor?
Old 17-04-2009, 08:19   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Büyüklerimiz muhtemelen "idari izin" kavramını kullanarak, durumu idare edecektir.

Öyle olsa "Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun"da mı değişiklik yapılırdı?
Old 17-04-2009, 11:05   #9
Av. Tevrat DURAN

Yapılacak iş, 1 Mayıs tatilinin yürürlüğünün 1 yıl ötelenmesi... Bu da hükumetin işine gelmez
Old 17-04-2009, 11:38   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İdare mahkemelerinde "resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde" de "adli muamele" yapılıyor?

Resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde de çalışıldığını nerden biliyorsunuz?
Old 17-04-2009, 12:39   #11
Adli Tip

Alıntı:
HUMK 81:

Alıntı:
Yazan Saim

Alıntı:
Yazan Adli Tip
İdare mahkemelerinde "resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde" de mi* "adli muamele" yapılıyor?
"mi"yi yazmayı atlamışım ama, soru işrati duruyor allahtan.

Alıntı:
Yazan Saim
Resmi çalışma saati dışında ve resmi ve adli tatil günlerinde de çalışıldığını nerden biliyorsunuz?

Ben bilmiyorum, merak ediyorum. Siz HUMK madde 81'in altına, "bu durum idare mahkemelerinde niye geçerli değil" dediğiniz için, ben de acaba IYUK'da aksine bir hüküm mü var dedim.

İdare Mahkemesi Yenibosna'da olan değil mi?
Old 17-04-2009, 12:39   #12
Armağan Konyalı

Sayın Adli Tip

HUMK - adli yargı - adliye - adliye mahkemeleri - adli işlemler
İYUK - idari yargı - idariye - idare mahkemeleri - idari yargı işlemleri

İYUK'ta sayılan HUMK'nun uygulanacağı konular arasında sözü edilen tatilde çalışma yasağı bulunmamaktadır.

HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNU İLE VERGİ USUL KANUNUNUN UYGULANACAĞI HALLER
MADDE 31 - 1. Bu Kanunda hüküm bulunmayan hususlarda; hâkimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adlî yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sukûnunu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu hükümleri uygulanır. (Değişik cümle: 4001 - 10.6.1994 / m.14) Ancak, davanın ihbarı ve bilirkişi seçimi Danıştay, mahkeme veya hakim tarafından re'sen yapılır.
2. Bu Kanun ve yukarıdaki fıkra uyarınca Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na atıfta bulunulan haller saklı kalmak üzere, vergi uyuşmazlıklarının çözümünde Vergi Usul Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
Old 17-04-2009, 12:44   #13
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Sayın Adli Tip

HUMK - adli yargı - adliye - adliye mahkemeleri - adli işlemler
İYUK - idari yargı - idariye - idare mahkemeleri - idari yargı işlemleri

Armağan Abi,

Saim Abinin mesajını okuduktan sonra İYUK 31'e bakmıştım. Ama ben yanlış anlamış ya da yorumlamış olabilirim.

Teşekkür ederim.
Old 17-04-2009, 12:52   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Bence güzel bir soru, ama ilgili mevzuat ya da tasarıyı ekleseydin de üzerinde tartışsaydık.
Old 17-04-2009, 13:08   #15
reanima

Ya az önce tbmm'nin sitesinden tasarıya bakayım dedim, ancak konuyla ilgili kanun teklifleri de var. Acaba hangisi gündemde :S Bir tanesi için basımevinde denmiş, onu buraya alabilirim. (Basımevinde olunca ne oluyor acaba?) Formatı pdf olsa da üşenmiyorum, yazıyorum:

Madde Gerekçeleri
Madde 1: Madde ile 1 Mayıs gününün Emek ve Dayanışma Günü tatili olarak belirlenmesi öngörülmüştür.
Madde 2: Yürürlük maddesidir.
Madde 3: Yürütme maddesidir.

GENEL GEREKÇE
1 Mayıs günü tüm dünyada çalışanların birlik ve dayanışmasının simgesi olarak kabul gördüğünden, Tasarı ile anılan günün ülkemizde de "Emek ve Dayanışma Günü" adıyla tatil günü olarak belirlenmesi öngörülmektedir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

Madde 1: 17/3/1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına "yılbaşı günü" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve 1 Mayıs günü" ibaresi eklenmiş, birinci fıkranın (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (D) bendinde yer alan "yılbaşı günü" ibaresinden sonra gelmek üzere "ve 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü" ibaresi eklenmiştir.

"C) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatilidir.

Madde 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

(Allahım çok mu boşum ben bugün acaba)
Old 17-04-2009, 14:14   #16
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence güzel bir soru, ama ilgili mevzuat ya da tasarıyı ekleseydin de üzerinde tartışsaydık.

Sayın reanima da eklemiş ama şu linkten de daha canlı örneği de görülebilir: http://www2.tbmm.gov.tr/d23/1/1-0690.pdf

Yılbaşı gibiymiş: Bayram değil, seyran değil, genel değil, resmi değil, ama tatilmiş.
Old 17-04-2009, 14:16   #17
Adli Tip

Benim aklım idare mahkemelerinde kaldı. Ben öğle tatilinde bile iş yaptıramıyordum orada bir işim olduğunda...

Mahkemeye tatil değilse, hakimine, çalışanına da mı tatil yok?
Old 17-04-2009, 15:38   #18
wellan

1 mayısta yaşananlarda 1 ağutos-5 eylül tarihleri arasında yaşanan adli tatil sorunları gibi olacak sanırım..memleketimize hayırlı olsun acaba biizm ülkemizden başka bir yerde resmi tatil yada bayram tatili gibi tatili çok olan bür ülke varmı
Old 18-04-2009, 12:34   #19
Armağan Konyalı

Alıntı:
resmi tatil yada bayram tatili gibi tatili çok olan bür ülke var mı
Bence tatilin sakıncası olmadığı gibi yararı var:

Sanayide ve ticarette çalışmadığı halde açılan işyeri zarar yaratır. Aylık üretim ve alım-satım bir kaç günde yapılacak kadar az. Geri kalan sürede işyerlerinin tatil olmasında sakınca yok.

Adliyede davalar zaten aylarca sürüyor; acelemiz yok. Hakimlerin savcıların işleri o kadar yoğun ki mesai saatleri dışında da çalışıyorlar. Tatiller dosya incelemek için fırsat oluyor. Daha fazla tatil daha verimli olur kanısındayım.

Saygılarımla
Old 22-04-2009, 14:03   #21
Adli Tip

Alıntı:
Yazan serkan günay
Tasarı onaylandı mı acaba?

Henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadı.
Old 27-04-2009, 07:25   #22
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadı.

Bugün yayımlandı:

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ewpost&t=38117

GEÇİCİ MADDE 1 – 1 Mayıs 2009 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılması kararlaştırılan iş ve işlemler yürütülür. Kamu kurum ve kuruluşları bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alır.

Bu yıl duruşması vs. olanlar, 2012 yılını beklyecekler.
Old 27-04-2009, 10:17   #23
Av.Suat Ergin

İlk mesaj:

Alıntı:
Yazan Adli Tip

İkinci mesaj:

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Son durum:

Alıntı:
GEÇİCİ MADDE 1 – 1 Mayıs 2009 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılması kararlaştırılan iş ve işlemler yürütülür. Kamu kurum ve kuruluşları bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alır.

Saim Bey megolaman diyecek yine...
Old 27-04-2009, 11:15   #24
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İlk mesaj:

Alıntı:
Yazan Adli Tip

İkinci mesaj:

Alıntı:
Yazan Av. Suat Ergin

Son durum:
Alıntı:

Saim Bey megolaman diyecek yine...

"Adli Tip de neden usanmıyor bu işlere bulaşmaktan" diyenler de olabilir ama...

Benim yasadan anladığım şu:

1 Mayıs Cuma günü çalışmayacak olan kamu personeli idari izinli sayılmayacak. (Çünkü Kamu Personeli için de o gün tatil.) Çalışacak olanlar bilahare görevlendirilecek.
Old 27-04-2009, 20:51   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

İstanbul Barosundan sanıyorum hepimize aynı sms geldi. Şöyleydi:
"1 MAYIS 2009 GÜNÜ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA İŞLEMLER YÜRÜTÜLECEK OLUP, PLANLANAN DURUŞMALAR YAPILACAKTIR."
Old 27-04-2009, 21:24   #26
Gemici

Alıntı:

Allahtan bakanlıkta tedbirli, aklı başında kişiler var. Bu seçkin hukukçularımız ikinci cümleyi yazmamış olsalardı kasap Osman Efendi yahut Berber Zeki çıkıp 'biz bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alırız' diyebilirlerdi.
Old 28-04-2009, 09:18   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Allahtan bakanlıkta tedbirli, aklı başında kişiler var. Bu seçkin hukukçularımız ikinci cümleyi yazmamış olsalardı kasap Osman Efendi yahut Berber Zeki çıkıp 'biz bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için gerekli tedbirleri alırız' diyebilirlerdi.

Gerçi onlar kanunu da okumazlar ya...
Old 28-04-2009, 17:59   #28
didem kunal

ben tüm bu yazılanlardan net bir sonca varamadım arkadaşlar. 1 mayıs günü oan duruşmalar yapılacak mı yapılmayacak mı? mazeret mi yollamalıyım ,hakimin idari izin kullanma ihtimaline karşı?
Old 28-04-2009, 18:02   #29
Adli Tip

Alıntı:
Yazan didem kunal
ben tüm bu yazılanlardan net bir sonca varamadım arkadaşlar. 1 mayıs günü oan duruşmalar yapılacak mı yapılmayacak mı? mazeret mi yollamalıyım ,hakimin idari izin kullanma ihtimaline karşı?

Alıntı:
Yazan Saim
İstanbul Barosundan sanıyorum hepimize aynı sms geldi. Şöyleydi:
"1 MAYIS 2009 GÜNÜ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA İŞLEMLER YÜRÜTÜLECEK OLUP, PLANLANAN DURUŞMALAR YAPILACAKTIR."

İzmir'de de yapılacaktır.

Saygılar,
Old 28-04-2009, 18:03   #30
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan didem kunal

Yasaya göre duruşma yapılmalı. Ancak duruşması olmayan yargıç ve kalem personeli için resmi tatildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi