Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

marka haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2013, 15:55   #1
Av.Ayşe Acar

Acil marka haczi

Merhabalar,
Müvekkilim satın almış olduğu markanın kendisine devri için TPE Markalar Dairesi Başkanlığına başvuruda bulunuyor. İşlemleri tamamlanmadan marka haczediliyor. İşlemler 1 ay gibi bir süre keyfi olarak uzatılıyor. Markanın haczine ilişkin davet kağıdı müvekkile gönderiliyor. 1 aylık itiraz süresini kaçırıyor. Bu haczin kaldırılması için dava açabilir miyiz ve bu nasıl bir dava olabilir? Yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Kolay gelsin
Old 04-11-2013, 17:00   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayşe Acar
Merhabalar,
Müvekkilim satın almış olduğu markanın kendisine devri için TPE Markalar Dairesi Başkanlığına başvuruda bulunuyor. İşlemleri tamamlanmadan marka haczediliyor. İşlemler 1 ay gibi bir süre keyfi olarak uzatılıyor. Markanın haczine ilişkin davet kağıdı müvekkile gönderiliyor. 1 aylık itiraz süresini kaçırıyor. Dava açmak istiyoruz ancak bu dava idari dava mı olacak emin olamadım. Yardım ederseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Kolay gelsin

Yardım edelim ama şu sorulara cevap verir misiniz:

1- Müvekkiliniz markayı yeni satın aldığına göre, kendi borcu için mi, eski malik için mi haciz konulmuş?

2- "1 aylık itiraz süresi"nin dayanağı nedir?

3-"Dava açmak istiyoruz" demişsiniz. Hangi davayı açmak istiyorsunuz?
Old 04-11-2013, 20:44   #3
Av.Ayşe Acar

Müvekkilime örnek no:22 dîye davet kağıdı gelmiş. Buna göre 1 ay içerisinde yapılan hacze ica dairesine itiraz yolu açık. Bizim müvekkil satın alan. Konulan haczin hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz çünkü devir talebi hacizden yaklaşık 1 ay önce yapılmış. İşlemler gereksiz yere uzatıldığı için müvekkil iyi niyetli üçüncü kişi olmasına rağmen bu hacizden zarar görmüş. Bunun için nasıl bir hukuki yola başvuruşabilir acaba? Bu şekilde bir örnek görmedim
Old 05-11-2013, 15:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayşe Acar
Müvekkilime örnek no:22 dîye davet kağıdı gelmiş. Buna göre 1 ay içerisinde yapılan hacze ica dairesine itiraz yolu açık. Bizim müvekkil satın alan. Konulan haczin hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz çünkü devir talebi hacizden yaklaşık 1 ay önce yapılmış. İşlemler gereksiz yere uzatıldığı için müvekkil iyi niyetli üçüncü kişi olmasına rağmen bu hacizden zarar görmüş. Bunun için nasıl bir hukuki yola başvuruşabilir acaba? Bu şekilde bir örnek görmedim

Örnek:22'yi alıntıladım:

Alıntı:
T.C.
Örnek No: 22
........................... İcra Dairesi
Dosya No : .............................

DAVET KÂĞIDI

1-Alacaklının ve varsa vekilinin adı, soyadı ve adresi : .................................................. .........

2-Borçlunun ve varsa vekilinin adı, soyadı ve adresi : .................................................. .........

3-Haczin yapıldığı gün ve saat : .................................................. ..........

İcra ve İflâs Kanununun 102 nci maddesi uyarınca yapılan haciz sırasında kendiniz veya Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebellüğe yetkili kimse hazır bulunmadığından işbu kâğıdın tebliğ tarihinden itibaren sözü edilen Kanunun 103 üncü maddesi gereğince (3) gün içinde haciz tutanağını tetkik ve bir diyeceğiniz varsa bildirmeniz için icra dairesine başvurmanız tebliğ olunur. *

(İİK m.103)
....../....../.........
İcra Müdürü
Mühür ve İmza

Uygulamada "103 Davet Kağıdı" olarak bilinen ve alacaklı veya borçlunun gıyabında yapılan haciz sonrası bu ilgililere gönderilen bir bildirimdir. Görüleceği üzere itiraz süresi 1 ay değil; 3 gündür.

Sayın Acar,

Verdiğiniz bilgiler sağlıksız bilgiler. Sanırım elinizde, müvekkilinize gönderilen "103 davet kağıdı" bile yok. Çünkü olsaydı, itiraz süresinin 3 gün olduğunu elinizdeki belgeden de görecektiniz.

Ayrıca size
Alıntı:
1- Müvekkiliniz markayı yeni satın aldığına göre, kendi borcu için mi, eski malik için mi haciz konulmuş?

şeklinde sormama rağmen cevap vermemişsiniz? Neye göre cevap arıyorsunuz. Veya biz neye göre cevap yazacağız?

Müvekkilinize 103 davet kağıdı gönderildiyse, takibin borçlusu da müvekkiliniz, demektir. O halde satın almış olduğu markaya haciz konulması da yasaldır.

Alıntı:
müvekkil iyi niyetli üçüncü kişi olmasına rağmen bu hacizden zarar görmüş

Müvekkiliniz borcunu ödemediği için, markasına haciz konulmuştur. O zaman iyiniyetli üçüncü kişi değildir.
Old 08-11-2013, 10:33   #5
önceki beyan

Alıntı:
Yazan Av.Ayşe Acar
İşlemleri tamamlanmadan marka haczediliyor.

Alıntı:
Yazan Av.Ayşe Acar
Markanın haczine ilişkin davet kağıdı müvekkile gönderiliyor.

benim de tahminim şu yönde:
"işlemler tamamlanmadan" haczedilebildiğine göre borç eski malikin borcu. çünkü borç yeni malikin borcu olsaydı, ancak işlemler tamamlandıktan sonra haczedilebilirdi. 103 davetiyesinin yeni malike gönderilmesinin sebebi de yeni maliki sıkıştırıp borcu tahsil etmeye çalışmak. hatta muhtemelen eski ve yeni maliklere ayrı ayrı103 davetiyesi göndermişlerdir.

Sayın Acar'ın sorusuna gelirsek: haczin kaldırılması için dava açamayacağınızı düşünüyorum. çünkü, yeni malik sicile kaydedilmediği sürece markanın mülkiyeti hala eski malikte olur. haciz işleminde hukuka aykırı bir durum yok. işlemlerin keyfi olarak uzatılması konusunda ise: marka devri işlemi prosedürleri olan bir işlem. bu açıdan bakıldığından 1 aylık süre gayet makul.

iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi