Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocukla kişisel ilişkide sömestr tatili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2009, 13:55   #1
Ahmetochi

Varsayılan Çocukla kişisel ilişkide sömestr tatili

Kararda velayeti babasında olan çocuğun annesiyle "sömestr tatilinin başlangıcından itibaren ilk pazartesiden okulların açılmasına 2 gün kala akşam 5'e kadar kişisel ilişki kurmasına.." diye yazılmış.

Buraya kadar her şey normal fakat bu kış sömestr tatilinin 1 ay olduğunu düşünürsek bu kişisel ilişki 1 ay sürebilecek mi? Yoksa her zamanki gibi 15 gün olarak mı algılanması lazım bu sürenin?

Ben 1 ay olması kanaatindeyim fakat emin olmadığım için sorma ihtiyacı hissettim.. Saygılar.
Old 26-12-2009, 13:58   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Ahmetochi
Kararda velayeti babasında olan çocuğun annesiyle "sömestr tatilinin başlangıcından itibaren ilk pazartesiden okulların açılmasına 2 gün kala akşam 5'e kadar kişisel ilişki kurmasına.." diye yazılmış.

Buraya kadar her şey normal fakat bu kış sömestr tatilinin 1 ay olduğunu düşünürsek bu kişisel ilişki 1 ay sürebilecek mi? Yoksa her zamanki gibi 15 gün olarak mı algılanması lazım bu sürenin?

Ben 1 ay olması kanaatindeyim fakat emin olmadığım için sorma ihtiyacı hissettim.. Saygılar.

Söz konusu duruma benzer bir sorunu da benim müvekkilşim yaşıyor. Bu konuda yargısal süreçteyiz. Ancak aynı şehirde olmalarına rağman uzun süreli olarak baba ile müşterek küçük çocuğun yatılı olarak babanın yanına bırakılmasını anlamak zor. Zira bu süreçte anne ile, küçük çocuğun nasıl ilişki tesis edeceği muamma. Kaldı ki, baba zaten ayda en ez 2 defa görüşüyor. Yani bu tür bir sıkıntının olduğu aşikar.
Old 26-12-2009, 14:01   #3
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Ahmetochi

Sayın meslektaşım, uygulamada sıkıntı yaratacak olan şahsi ilişki tesisini yeniden düzenlenmesine ilişkin olarak dava açabilirsiniz. Evet, burada bir sıkıntı var. Ancak genel mantık çercevesinde sömestr tatili çocuk için ne kadarsa (yani milli eğitimin belirlediği süre) o şekilde anlaşılmalı. Tabi değişkenlik arzetme durumu da olabilecektir.
Old 26-12-2009, 14:13   #4
Ahmetochi

Alıntı:
Yazan av.kadirpolat
Sayın meslektaşım, uygulamada sıkıntı yaratacak olan şahsi ilişki tesisini yeniden düzenlenmesine ilişkin olarak dava açabilirsiniz. Evet, burada bir sıkıntı var. Ancak genel mantık çercevesinde sömestr tatili çocuk için ne kadarsa (yani milli eğitimin belirlediği süre) o şekilde anlaşılmalı. Tabi değişkenlik arzetme durumu da olabilecektir.

Sevgili meslektaşım öncelikle teşekkür ederim. Ama bizim durumumuzda da anne çocuğuyla zaten her hafta görüşüyor fakat 15 gün ve 30 gün arasında siz de takdir edersiniz ki ciddi bir fark var, anne baba arasında da bu konuda sıkıntı yaşandığı için sömestrda da problem olacaktır. Anne açısından baktığımız için biz şu an kararda yazdığı gibi okulların başlamasına 2 gün kala çocuğu teslim edecek gibi davranmasını isteyeceğiz bu durumda. Takip ediyorum zaten bu konuda bir gelişme olursa buraya da yazacağım. Teşekkürler tekrar..
Old 26-12-2009, 14:30   #5
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Ahmetochi,
Kişisel ilişkinin infazında kargaşa olduğu, başka bir deyişle duraksama olduğu ortada. HUMK md. 388 son fıkra ve HUMK md. 389 gereği hükümde, taraflara yüklenen borç ve tanınan haklar, mümkünse sıra numarası altında birer birer, açık, şüphe ve tereddüt uyandırmayacak şekilde gösterilmelidir. Çocukla kişisel ilişkinin bu şekilde kurulmasına yönelik hükme karşı, yapılacak işin ; hükmün tavzihi için ilgili mahkemeye başvurmak olduğunu, bu başvurunun reddi halinde ise (Meslektaşım av.kadirpolat'ın görüşüne katılarak) bu konuda yeni bir düzenleme için dava açılabileceğini düşünüyorum.
Kolay gelsin.
Old 16-02-2010, 16:51   #6
Ahmetochi

Sömestr tatli 15 gün olarak uygulandığı için bir kargaşa çıkmadı.. saygılar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi