Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayetle ilgili bilgi almak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2009, 01:08   #1
Konuk

Varsayılan velayetle ilgili bilgi almak istiyorum

Merhabalar,boşanma davamız devam ediyor ortak konutda ben ve 2 yaşındaki oğlum oturuyoruz.yalnız verilen nafaka yetmiyor kıış şartlarından dolayıda eşim işsiz sağlık güvencemizde yok.dava devam ederken çocuğu karşı tarafa vermek istediğimi söylesem mağduruyetimi belirterek alma günleri bana verilir mi?ortak konut olan evde oturmaya devam edebilirmiyim?eve konulan tedbirde devam edermi?evden eşyalarımı alsam sakıncası varmı ?Teşekkürler..
Old 03-01-2009, 11:11   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Boşanma davasına bakan aile mahkemesine başvurarak velayet ve kişisel ilişki konusunda verilen geçici kararın değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Ancak belirtilmelidir ki çocukların velayeti, kişisel ilişkileri ve bakımı için bağlanan tedbir nafakasında takdir yetkisi yargıca aittir. Mahkeme çocuğun yararı için en uygun gördüğü kararı verir.

Çocuğun dava süresince babada kalmasına karar verilirse ortak konuttan ve ev eşyasından yararlanma konusunda değişen koşullara uygun olarak mahkeme kendiliğinden bir karar verir. Ancak mahkeme bu konuda karar vermediği takdirde ortak konutta barınmaya devam edebilirsiniz. Eve konulan tedbirin ne olduğunu açıklarsanız yardımcı olabiliriz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için mutlaka bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 03-01-2009, 19:12   #3
Konuk

eve konulan tedbir kararı devir ve tescilin önlenmesi için dava bitene kadar devam edermi?eşimin uzaklaşma cezası var 6 aylık eğer çocuğu babaya verirsem benim dava devam sderken tazminat istemiştim hakkım devam edermi?tedbir nafakam devam edermi?yani dava devam edrken çocuğa bakamadığım için maddi açıdan benim haklarım da isteklerimde ortak konutada oturmamda hakkım kaybolurmu?evei eşim terk etdi 9 aydır çocuğumla ben oturuyordum
Old 03-01-2009, 19:24   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Aile konutunun sizin izniniz olmadan başkasına devri için tapuya verilen şerh boşanma kararının kesinleşmesine kadar geçerlidir, dolayısıyla devam eder.

Ailenin Korunmasına Dair Kanun hükümlerine göre verilen uzaklaştırma önlemi de kararın geçerli olduğu süre boyunca geçerliliğini sürdürür. Dolayısıyla çocuğunuz babasıyla kalsa da şiddet nedeniyle ortak konutta sizin barınmanıza ilişkin verilen karar nedeniyle ortak konutta yaşamaya devam edebilirsiniz.

Ancak belirtilmelidir ki eşiniz hakkında verilen uzaklaştırma kararının nedeni hem size hem de çocuğa uygulanan şiddet ise çocuğun babada kalmasına karar verilemez. Çünkü çocuğun yararına uygun olmaz.Çocuğun sağlığı ve gelişimi için en uygun karar verilir. Bu bağlamda çocuğun babayla kalmasına karar verilmesi yerine çocuk için bağlanan nafakanın artırımı düşünülebilir.

Bağlanan tedbir nafakası hem sizin için hem çocuğun bakımı için bağlanmışsa çocuğun babayla kalmasına karar verildiğinde yalnız sizin için bağlanan kısmı devam eder.

Bir avukattan yardım almanızı yeniden öneriyorum.
Old 03-01-2009, 20:34   #5
Konuk

şiddet sadece bana uygulandığı için verildi yalnız 3 ayı kaldı süresi bitince ortak konutdan çıkarılırmıyım.ilginize teşekkür ederim
Old 03-01-2009, 20:45   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

3 ay sonrası için ilk mesajımda da belirttiğim gibi mahkeme tarafından farklı bir karar verilmedikçe boşanma davası boyunca ortak konutta oturmaya devam edebilirsiniz.
Genellikle uygulamada aile konutu kadının barınmasına özgülenmektedir.
Old 03-01-2009, 21:03   #7
Konuk

Özge hanım bu 3 aylık süre bitince eşim eve rahatlıkla girebilecek mi?Amacı evden eşyaları almak.Tekrar bu kararı talep edebilirmiyim?Yanlış anlamadıysam çocuk babasında kalsa dahi ben bir karar verilmediği sürece ortak konutda oturabilirim
Old 03-01-2009, 22:11   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Süre bittiğinde şiddet tehlikesi sürüyorsa yeniden tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Ancak tedbir kararı olmadıkça aile konutuna girebilir. Evet, çocuk babasında kalsa dahi bir karar verilmedikçe ortak konutta oturabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi