Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cezai Şarti ödemeden sözleşmeden dönme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-03-2007, 20:27   #1
av.mgul

Varsayılan Cezai Şarti ödemeden sözleşmeden dönme

ceai şart kararlaştırılmış bir borç sözleşmesinde, bu cezai şartı ödemeden sözleşmeden dönme yolu var mıdır?
Old 06-03-2007, 21:17   #2
üye14072

biraz daha ayrıntı,
taraflar tacir mi?
açıkça cezai şart mı?
yoksa yorum yolu ile mi cezai şart olduğu sonucuna ulaşılıyor,

biraz daha ayrıntı,

saygılar
av. m. emin öztürk
kocaeli
Old 06-03-2007, 23:06   #3
gencerx07

sorunun muhattabı ben değilim ama cezai şartla ilgili benzer bir durum sözkonusu sanırım bu konuda yardım alabilirim

taraflar eğer tacir ise veya sadece bir taraftacir ise? diğer bir şık yorum ile cezai şart olduğu anlaşılıyorsa bunun etkisi nedir acaba? genel bir bilgi istiyorum farkındayım ama yardımcı olursanız cok sevinirim?
Old 06-03-2007, 23:16   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan cezai şart

Sayın isim bulamadım haklı:
(Bu arada ismini sevmediğimi niye bulamadın?) ifade etmek isterim)

Sözleşme geçersiz ise cezai şart da geçersiz olur. Sözleşme geçerli ise tacirler arasında farklı, tacir olmayan insanlar arasında farklı sonuçlar doğurur.

Saygıar
Old 07-03-2007, 01:13   #5
av.mgul

sözleşmenin gecersizliği söz konusu değil. gecerli bir sözleşmede taralkardan biri cezai şart ödemeden sözleşmeden nasıl kurtulur ben onu merak ettim. somut bir olay yok elim de soyut olarak düşününüz.
saygılar
Old 07-03-2007, 01:50   #6
Admin

Alıntı:
biri cezai şart ödemeden sözleşmeden nasıl kurtulur ben onu merak ettim
Madem somut değil, soyut konuşuyoruz ve elimizde de özel bir durum yok, bu durumda "adalet" bunun tersi için uğraşmayı gerektirmiyor mu?

Sözleşme geçerliyse, cezai şart da kararlaştırılmışsa, niçin bir tarafı durup dururken cezai şart ödemeden sizin deyiminizle "sözleşmeden kurtaralım"? Tam aksine sözleşmeden cezai şart ödemeden nasıl kurtulamaz ona kafa yoralım isterseniz, ki faydalı ve THS'ye de yakışan bir iş yapmış olalım.

Ortada istisna gerektiren özel ve somut bir durum varsa o başka ama böyle bir durum olmadığını siz söylediğinize göre ben de bu yorumu yapmakta sakınca görmedim açıkçası..
Old 07-03-2007, 19:18   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Cezai Şarti ödemeden sözleşmeden dönme

Sayın admin'e katılıyorum;

Bir sorunun tartışılabilmesi için sorunun sınırlarının belirlenmesi gerekir. Soyut olarak tartışma konusu yaratacağım diye sınırsız ifadeleri içerebilecek bir tartışma konusu oluşturulamaz. Böyle bir tartışma konusunda çözüm bulmak olanaksızdır.

Yaşamda kavramlar ve olaylar belirgindir. Siz ise son derece belirsiz bir ifade kullanıyorsunuz.

Ayrıca böyle bir tartışmanın yerinin burası değil hukuk sohbetleri veya hukuk ve felsefe alanı olacağını düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 07-03-2007, 20:33   #8
av.mgul

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum burada sorulan soruların sadece somut olarak karşımıza çıkan olaylardan kaynaklandığını bilmiyordum. Benim amacım kafama takılan ve yanıtını bilmediğim bir sorunun cevabını beraber aramaktı ve üstünde düşünmekti. Sonuç olarak hukuki bir soru olduğu için burada sormayı uygun gördüm. Ama sırf bir dava da veya beşka bir yerde karşıma çıkmadı diye soru soramıyorsam onu bilemeyeceğim...
Sn. Admin in söylediği konulara gelince
Zaten normal şartlarda sözleşmeyi ihlal eden tarafın cezai şartı ödemesi gerekiyor. Burada benim amacım beyin jimnastiği yaparak aykırı bir durumda nasıl olasılıkların ortaya çıkabileceğini tartışmaktı. Soyut bir tartışmaya daha başlamadan adaletin bunun aksini yapmayı gerektirdiğini nasıl çıkardınız anlamadım.
Son olarak da bu soruyu soraarken ^THS ye yakışmayan bir şey^ yaptığımı bilmiyordum. Bu nedenle özür dileyerek sorumu çekmek istiyorum.

Saygılarımla
Old 07-03-2007, 20:43   #9
üye14072

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Sayın isim bulamadım haklı:
(Bu arada ismini sevmediğimi niye bulamadın?) ifade etmek isterim)

Sözleşme geçersiz ise cezai şart da geçersiz olur. Sözleşme geçerli ise tacirler arasında farklı, tacir olmayan insanlar arasında farklı sonuçlar doğurur.

Saygıar

benim ismim var,
mesajımın altına genellikle yazıyorum,
üstelik ismimi de severim,
ve fakat,
internet ortamında isim bulmakta her zaman sıkıntı çekerim,
bu sebeple böyle bir isim oldu,
sayggılar
av. m. emin öztürk
kocaeli
0543 546 81 74
Old 07-03-2007, 23:13   #10
Av. Can DOĞANEL

Cezai şart kararlaştırılmış bir sözleşmeden, cezai şart ödemeden dönebilmek ancak muhik bir sebep halinde mümkün olabilir. Bu cümleden muhik sebebi çıkartırsak, sözleşme ve cezai şartın bir anlamı olmayacaktır. Cezai şart fahiş ise hakim tenkis edebilecektir. İhtimaller muhteliftir. Muhik bir sebebe de dayanmadan, cezai şart ödemeden sözleşmeden dönmek ancak karşı tarafla yeni bir anlaşma yaparak sözleşmeyi hükümsüz hale getirmekle mümkündür. Aksi durumda sözleşmenin karşı yanının sözleşmeye ve sözleşmenin unsuru olan cezai şarta güvenerek yaptıkları veya yapmadıkları nedeniyle uğradığı zararın tazmini, cezai şart içermeyen bir sözleşmede bu kez dava yoluyla bu talepleri ileri sürme alternatifini ortaya çıkaracaktır. BK 1. maddesi gereğince akit kurulmakla hüküm ve sonuç doğurmaya başlar. İster cezai şart kararlaştırılmış olsun, ister olmasın sorumluluk başlamıştır. Cezai şart yanlızca cezai şart alacaklısını zararı ispat külfetinden kurtarır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi