Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müvekkilden avukatlık ücretimi hangi yılın Avukatlık Asgari

Yanıt
Old 23-02-2014, 15:09   #1
LePapillon

Varsayılan Müvekkilden avukatlık ücretimi hangi yılın Avukatlık Asgari

Değerli meslektaşlar,

Avukatlık Kanunu’nun 164. maddesinin 4. fıkrasında malumunuz, avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu ya da taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı hallerde ve şayet değeri para ile ölçülemeyen bir dava ya da iş söz konusu ise avukatlık asgarî ücret tarifesinin uygulanacağı belirtilmiştir.

Yakın bir tanıdığımın (bu yüzden yazılı ücret sözleşmesi yapmadım) 2011 yılında açtığım tanıma ve tenfiz davasını 2013 yılı içerisinde sonuçlandırdım, ancak şu güne kadar avukatlık ücretimi kendisinden tahsil edemedim. Baro Başkanlığı’na bildirim yaparak müvekkilim hakkında icra takibi başlatmak istiyorum. Avukatlık ücretini hangi yılın Avukatlık Asgarî Ücret Tarifesi üzerinden istemem gerektiği konusunda değerli görüşlerinizi rica ederim.

LePapillon
[/font][/font]
Old 23-02-2014, 19:12   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan LePapillon
...yazılı ücret sözleşmesi yapmadım) 2011 yılında açtığım tanıma ve tenfiz davasını 2013 yılı içerisinde sonuçlandırdım, ancak şu güne kadar avukatlık ücretimi kendisinden tahsil edemedim... Avukatlık ücretini hangi yılın Avukatlık Asgarî Ücret Tarifesi üzerinden istemem gerektiği konusunda ...

Yargıtay 13. HD, 16.01.2012 T., E: 2011/13458, K: 2012/312: "...taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesi bulunmadığından davacının vekaletnamenin düzenlendiği tarih itibariyle, ücretinin hesaplanması gerekir. Bu durumda davacıların 02.05.2001 gün ve 4667 sayılı Yasa ile değişik Avukatlık Yasasının 164/4 maddesi uyarınca değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde avukatlık asgari ücret tarifesi, değeri para ile ölçülebilen işlerde ise tarifenin altında olmamak koşuluyla dava değerinin %5'i ile %15'i arasındaki bir miktarın hesaplanarak ve taleple bağlı kalınarak ödenmesine karar verilmesi gerekirken..."

Yargıtay 13 HD, 03.07.2012 T., E: 2011/15606, K: 2012/17172: "... Yanlar arasında ücret sözleşmesi bulunmadığından hukuki yardımın başladığı ya da vekaletin verildiği tarih gözetilerek Avukatlık Yasasının ilgili hükümleri uyarınca ücret belirlenmelidir..."
Old 23-02-2014, 21:41   #3
Luck

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Uygulanacak tarife
MADDE 20 (1) Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi