Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kayyım tayini davasında aktif dava ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-09-2010, 09:34   #1
law in law

Varsayılan kayyım tayini davasında aktif dava ehliyeti

Sayın meslektaşlarım, evlilik dışı birleşmeden doğan çocuğun annesi hükümlü ,henüz vasisi için bir dava açılmışda değil. Baba olduğu iddia edilen kişi çocuğu tanımıyor. Anlatılanlara göre annenin böyle bir dava açmaya niyeti yok. Anneanne çocuğa kayyım olup babalık davası açmak istiyor. Babalık davalarında çocuğa tayin edilen kayyımında dava açma hakkı olduğunu biliyorum.Sorun şurda durduk yere anneanne kayyım tayini davası açıp ,ben torunuma kayyım olmak istiyorum.Babalık davası açacağım diyebilir mi?. Ben veli olan anne yada husumet izni alan vasinin bu davayı anne adına açabileceğini düşünüyorum.Ne dersiniz.
Birde yetki sorunu var. Anneanne Malatya'da oturuyor. Anne Erzurum cezaevinde. Çocuk anneanne yanında bu dava nerde açılmalı. Annenin son ikametgahı da İstanbul.
Yeterince anlaşılar yazabildim mi bilemiyorum .
Saygılarımla...
Old 20-09-2010, 14:25   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan law in law
Sayın meslektaşlarım, evlilik dışı birleşmeden doğan çocuğun annesi hükümlü ,henüz vasisi için bir dava açılmışda değil. Baba olduğu iddia edilen kişi çocuğu tanımıyor. Anlatılanlara göre annenin böyle bir dava açmaya niyeti yok. Anneanne çocuğa kayyım olup babalık davası açmak istiyor. Babalık davalarında çocuğa tayin edilen kayyımında dava açma hakkı olduğunu biliyorum.Sorun şurda durduk yere anneanne kayyım tayini davası açıp ,ben torunuma kayyım olmak istiyorum.Babalık davası açacağım diyebilir mi?. Ben veli olan anne yada husumet izni alan vasinin bu davayı anne adına açabileceğini düşünüyorum.Ne dersiniz.
Birde yetki sorunu var. Anneanne Malatya'da oturuyor. Anne Erzurum cezaevinde. Çocuk anneanne yanında bu dava nerde açılmalı. Annenin son ikametgahı da İstanbul.
Yeterince anlaşılar yazabildim mi bilemiyorum .
Saygılarımla...

Sayın meslektaşım, anne her zaman çocuğun yararına davranmayabileceği ve yararları çatışabileceğinden, çocuğa kayyım atanması ve davayı kayyımın açması mümkündür. Bu konudaki içtihatları toplu halde http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4034 adresinde görebilirsiniz.

Babalık davasında yetkili mahkeme içinse http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15784 adresine bakabilirsiniz.
Old 20-09-2010, 15:09   #3
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Eğer anne kasten işlemiş olduğu bir suçtan dolayı mahkum olmuş ise TCK md 53 gereğince (3. fıkra hükmü hariç olmak üzere) velayet hakkını kullanamaz.
Öte yandan TMK md.346'ya göre hakim çocuğun menfaatini koruyacak önlemleri almakla yükümlüdür.
Yine TMK md.426 bent 3 te "yasal temsilcinin görevini yerine getirmesine bir engel varsa" "ilgilisinin isteği üzerine ya da re'sen" temsil kayyımı atar denmektedir.,
Bu maddeleri birlikte değerlendirdiğimizde anne kasti suçtan hükümlü ise ananeden "ilgili" sıfatıyla alınacak vekalet ile kayyım atanması başvurusunda bulunabilir, atanan kayyımdan da çocuğu temsilen vekalet alarak babalık davası açabileceğiniz kanaatindeyim.
saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi