Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Konu Notu: 14 oy, 3,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2007, 19:28   #391
agah

Alıntı:
Ösym bu konuda duyuru yaptı ;
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ile Bakanlığımız..
Duyuru Adalet Bakanlığının.
Old 06-12-2007, 12:09   #392
tuba02

Seydacım baska bosu varmış gibi görünen yok mu diye sormuştun biraz geç oldu ama ben evrak teslimi sırasında birini gördüm o da hiç boş bırakmamış ve boşu varmış gibi görünüyormuş ama o kazandığı için pek umursamıyordu. Umarım itirazın olumlu sonuçlanır.
Old 13-12-2007, 11:45   #393
Emel YILMAZ

Arkadaşlar adli yargı hakimlik sınavı ile ilgili sayısal bilgiler verilmiş merak eden arkadaşlara haber vermek istedim.Saygılar...
(http://www.osym.gov.tr/BelgeGoster.a...46EE59C81ED116)
Old 13-12-2007, 14:20   #394
İSMAİL ERDEN

Varsayılan Kaynak Kİtaplar

TEBRİKLER KAZANMIŞSINIZ BİZE HANGİ KAYNAKLARDAN ÇALIŞTIĞINIZI AYRINTILI OLARAK SÖYLERSENİZ ÇOOOOOOOOOK MEMNUN OLACAĞIZ...........
Old 19-12-2007, 17:43   #395
PINAR YILMAZ

Varsayılan yazıklar olsun dedirttiler bize sonunda

26 haziran 2006 da yapılan idari yargı hakimliği sınnavı ve 3 kasım 2007 de yapılan adli yargı hakimliği sınavının mülakati 4 şubata ertelenmiştir.İlgili duyuru adalet bakanlığı sitesinde mevcuttur.Bu durumda nisanda sınav falan yapılmaz.
Old 24-12-2007, 09:20   #396
h_sea

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
26 haziran 2006 da yapılan idari yargı hakimliği sınnavı ve 3 kasım 2007 de yapılan adli yargı hakimliği sınavının mülakati 4 şubata ertelenmiştir.İlgili duyuru adalet bakanlığı sitesinde mevcuttur.Bu durumda nisanda sınav falan yapılmaz.
Arkadaşlar ben hakimi eksiğinden dolayı temmuz veya ağustos da bir sınav daha açılacağını duymuştum, acaba mülakatı şubata alarak bizim nisanda beklediğimiz sınavı temmuz-ağustos aylarına mı attılar?Yoksa yeni yapılan değişikliklerin akabinde avukatlık için açılması gereken sınavdan dolayı mı böyle bir erteleme olmuş?
Old 29-12-2007, 14:15   #398
İSMAİL ERDEN

Arkadaşlar adli hakimlik sinavi acaba hangİ tarihte yapilir ve 3 aylik sıkı çalışma yeterli midir? Cevaplarınızı bekliyorum..

Pinar Yilmaz siz daha önce hakimlik sinavina girdiniz mi acaba?
Old 02-01-2008, 12:04   #399
Av. Şerife Duz

Arkadaşlar adli yada idari yargı hakimlik sınavlarının hangi tarihlerde yapılacağı konusunda herhangi bir duyum almış olan var mı yada tahmini olan.Çalışmalara başlamalı mı yoksa erken mi bir türlü karar veremiyorum da...
Şimdiden teşekkürler,saygılar...
Old 02-01-2008, 17:53   #400
h_sea

Sınav tarihi kesin olarak açıklanmadı,sadece duyumlar var.Mülakat tarihi değişmeden önce mart sonu,nisan başı deniyordu.Ancak mülakat tarihi değiştiği için bir değişiklik olurmu bilemiyorum ,belki sınav tarihinde de 1 aylık bir erteleme olabilir . Mülakat tarihinin ertelenme sebebine baktığımızda böyle bir ertelemenin olmaması gerekiyor aslında.Bence bu tarihlere göre sınava şimdiden çalışmaya başlamak gerekir;3 Kasımdaki sınava girdim ve sınavda bana göre taktik değişmiş ve sorular ayrıntı olan yerlerden geliyor. Sınva hazırlanan herksse kolay gelsin .
Old 05-01-2008, 19:38   #401
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan İSMAİL ERDEN
Arkadaşlar adli hakimlik sinavi acaba hangİ tarihte yapilir ve 3 aylik sıkı çalışma yeterli midir? Cevaplarınızı bekliyorum..

Pinar Yilmaz siz daha önce hakimlik sinavina girdiniz mi acaba?
Evet ben bu yaz mezun olduğum için kasımda sınava girdim. Üç ay kadar çalıştım ama yaz sıcağında verimli bir çalışma olmadı maalesef dolayısıyla 64 aldım.Hakimlik sınavı mülakatlerinin sürekli ertelenemesi,sınavların yapılıp iptal edilmesi, öğrencilere ayrı avukatlara ayrı sınav yapılacak olması gibi hukukçuyu küçük düşürücü düzenlemelerden sonra hakimlik isteğimden vazgeçtim. Şu anda bir avukatın yanında staj yapıyorum.Saygılar...
Old 07-01-2008, 12:58   #402
adalet_kenan

Varsayılan sınavlar belli oldu

Bakan Şahin, 2008 yılında da boş kadroların doldurulması için çalışma yürüteceklerini ifade ederek, ÖSYM'den yazılı sınav için 30 Mart, 26 Nisan, 30 Kasım, 20 Aralık tarihlerini aldıklarını anlattı. Şahin, “Bin civarında hakim ve savcı adayını kervana katmak istiyoruz” dedi

bu bir alıntıdır..

bakan bey açıklama yaptı 07.01.2008 de pazartesi yani..

valla arkadaşlar bu sene girdik girdik yoksa zor... başarılar..

açıklamanın tam metni için:
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/79...d=180&sz=73620
Old 07-01-2008, 14:38   #403
faruksa

Alıntı:
Yazan PINAR YILMAZ
Evet ben bu yaz mezun olduğum için kasımda sınava girdim. Üç ay kadar çalıştım ama yaz sıcağında verimli bir çalışma olmadı maalesef dolayısıyla 64 aldım.Hakimlik sınavı mülakatlerinin sürekli ertelenemesi,sınavların yapılıp iptal edilmesi, öğrencilere ayrı avukatlara ayrı sınav yapılacak olması gibi hukukçuyu küçük düşürücü düzenlemelerden sonra hakimlik isteğimden vazgeçtim. Şu anda bir avukatın yanında staj yapıyorum.Saygılar...
Sayın Yılmaz sınav ayrı yapılması neden yadırgadınız tam olarak anlayamadım ? Avukat olarak veya Hukuk mezunu olarak sınava girmenin sonuca olan etkisinin sınava tabi olmak anlamında bir farklılık oluşturmadığı kanaatindeyim.

Eğer hukuk mezunu olan herkesin sanki bir zorunlulukmuş gibi Avukat olduğu düşünülürse Avukatları da sınava tabi tutmak pek yadırganacak bişey olmasa gerek.
Kaldı ki zaten yanlışlıklar bunlardan ibaret değildir.Sorunun özü daha da vahim ve derindir.
Maalesef ölçme ve değerlendirme ,liyakat eşittir sınavda alınan netice ve sair hukuk dışı refaranslar...olunca söylenecek söz kalmıyor. Ancak herşeye rağmen hakim olma isteğinden vazgeçmenize üzüldüm.saygılar
Old 07-01-2008, 18:00   #404
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan faruksa
Sayın Yılmaz sınav ayrı yapılması neden yadırgadınız tam olarak anlayamadım ? Avukat olarak veya Hukuk mezunu olarak sınava girmenin sonuca olan etkisinin sınava tabi olmak anlamında bir farklılık oluşturmadığı kanaatindeyim.

Eğer hukuk mezunu olan herkesin sanki bir zorunlulukmuş gibi Avukat olduğu düşünülürse Avukatları da sınava tabi tutmak pek yadırganacak bişey olmasa gerek.
Kaldı ki zaten yanlışlıklar bunlardan ibaret değildir.Sorunun özü daha da vahim ve derindir.
Maalesef ölçme ve değerlendirme ,liyakat eşittir sınavda alınan netice ve sair hukuk dışı refaranslar...olunca söylenecek söz kalmıyor. Ancak herşeye rağmen hakim olma isteğinden vazgeçmenize üzüldüm.saygılar

Avukat olarak ya da hukuk mezunu olarak girmek değil benim yadırgadığım.Hepimizi aynı sınava tabi tutmaları gerekirken avukatları ayrı bir sınavla alıcak olmaları.Madem onları da almaya karar verdiler hepimiz sınava girelim kazanan alınsın.Ama böyle yapmayıp biz avukatlara ayrı sınav yapacağız demek ne demek 5 yıllık avukatlara ayrıcalık tanıyıp onları daha kolay bir sınavla alacağız demek.Bu eşitlik ilkesine ayrı bir durum değil mi sizce?Ayrıca hakimlikten vazgeçmem üzülünecek bir durum değil,hakimlikte avukatlıkta bir çok insanın hayal edipte ulaşamadığı kutsal ve onurlu meslekler.O yüzden sorun yok merak etmeyin.Teşekkür ederim..Saygılar...
Old 07-01-2008, 19:29   #405
korayoz

4 yıl içinde 4000 hakim-savcı alımı olucak. şu anda 10 000 hakim-savcı görev yapıyor. bu şekilde alımlar bittiğinde yargının büyük bir bölümü tecrübesiz hakim ve savcılardan oluşmuş olucak. adalet bakanlığı bu durumu gözönüne alarak böyle bir düzenleme getirdi. bence yerinde bir düzenleme. ne şekilde uygulanır bilmiyorum ancak faydalı olacağına inanıyorum.
Old 10-01-2008, 13:16   #406
korayoz

DUYURU

Bakanlığımızca 2008 yılında açılması planlanan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı, avukatlıktan adaylığa geçmek isteyenler için adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı ile idarî yargı hâkim adaylığı yazılı yarışma sınav tarihleri ve söz konusu sınavlara başvuru tarihleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

1- 30 Mart 2008pazar günüadlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır. Anılan sınava ilişkin ÖSYM ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol uyarınca 400 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

Başvurular 21 Ocak 2008 pazartesi günü başlayacak 8 Şubat 2008cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

2- 26 Nisan 2008Cumartesi günü Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır. Anılan sınava ilişkin ÖSYM ile Bakanlığımız arasında imzalanan protokol uyarınca 150 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.

Başvurular 18 Şubat 2008pazartesi günü başlayacak 7 Mart 2008 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3- 30 Kasım 2008 Pazar günü idarî yargı hâkim adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.

Başvurular 15 Eylül 2008pazartesi günü başlayacak 10 Ekim 2008Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

4- 20 Aralık 2008Cumartesi günü adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.

Başvurular 13 Ekim 2008 pazartesi günü başlayacak 31 Ekim 2008 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

İlgililere duyurulur.

Kaynak: http://www.pgm.adalet.gov.tr/
Old 10-01-2008, 13:49   #407
slide

30 mart çok erken bir tarih..26 nisan olmalıydı..
Old 11-01-2008, 18:26   #410
h_sea

Arkadaşlar duyuruyla ilgili benim anlamadğım başka bir konu var.Duyurudaki 400 rakamı mülakattan sonra sınavı kazanıp,staja başlayacak olanların rakamı mı,yani yeni kanuna göre yazılı sınavı 800 kişimi kazanacak? Herkese şimdiden başarılar... Çok az zamanımız kaldı...
Birde kaynak kitaplar hakkında bir sorum olacaktı,medeni hukuk için yıllardır Bilge Öztan hocamızın kitabı önerilirdi;ancak bu sınavdan sonra Jale Akipek hocamızın kitabı söyleniyor.Bilge Öztan'ın kitabında yanlışlar olduğu söylendi. Bu konuda bilgisi olan varsa cevap verirse sevinirim..
Old 12-01-2008, 15:28   #411
ahriman

arkadaşlar borçlar için ahmet kılıçoğlu'nun kitabını öneriyorlar siz ne dersiniz ve ticari işletmeyle şirketler için hangi kitabı önerirsiniz (altın seri hariç)
Old 13-01-2008, 19:41   #412
slide

benim geçen sınavı kazanan arkadaşlarım istisnsasız borçlar hukukunu ahmet kılıçoğlunun kitabından çalıştılar..ben dersi ahmet kılıçoğlundan aldıım.. aynı kitabı 6 sene önce okumuş olmama rağmen kitabın kalın olması endişe yaratabilir ama çok hızlı ilerleniyor diye düşünüyorum..
Old 14-01-2008, 21:39   #413
cesalitaionas

arkadaslar okulu uzatmanın hakimlik sınavında bir etkisi var mı önyargı acısından
Old 14-01-2008, 23:09   #414
judge21

Varsayılan Hakim ve savcı adaylığı sınavı

İ L Â N
A D A L E T B A K A N L I Ğ I N D A N
.
1-Bakanlığımızca yazılı yarışma sınavı ve mülâkat ile 9-5 inci dereceli kadrolara 400 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.
2-Başvurular 21 Ocak 2008 Pazartesi günü başlayacak, 08 Şubat 2008 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.
3-Yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 30 Mart 2008 Pazar günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve 2.5 saat sürecektir.
4-Sınavın organizasyonu ve uygulanması tamamen ÖSYM’nin sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Sınav test usulü ile yapılacak olup, değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bu değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi konuları ile Alan Bilgisi Testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılacaktır.
Adayların Genel Başarı Puanı tespit edilirken, Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi Puanı ile Alan Bilgisi Testi Puanı toplanacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Genel Başarı Puanı hesaplanmış olacaktır.
Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilân edilen kadronun (400) bir katı fazlası olan 800 aday mülâkata katılmaya hak kazanacaktır. 800 üncü aday ile aynı puanı alan adaylar da mülâkata çağrılacaktır. 70 puanı aşanların sayısı 800’ü bulmaz ise sadece 70 puanı aşan adaylar mülâkata çağrılacaktır.
Bu şekilde yapılan değerlendirmeye göre kontenjana giren adayların Sınav Sonuç Belgesinde “Mülâkata katılmaya hak kazandınız.”, 70 puanın üzerinde puan alan ancak kontenjana giremeyen adayların Sınav Sonuç Belgesinde “ Kontenjan nedeniyle mülâkata katılmaya hak kazanamadınız.”, 70 puanın altında puan alan adayların Sınav Sonuç Belgesinde ise “Kazanamadınız” ibaresi yer alacaktır.
5-Başvuruda bulunacakların 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun değişik 8 inci maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:
a)Türk vatandaşı olmak,
b)31.01.2008 tarihi itibarıyla lisans ve lisans üstü (master) öğrenimini yapmış olanlar için 30 yaşını (doğum tarihi 31.01.1978 ve daha sonra olanlar), doktora öğrenimini tamamlamış olanlar için 35 yaşını (doğum tarihi 31.01.1973 ve daha sonra olanlar) bitirmemiş olmak,
c)Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,
d)Kamu haklarından yasaklı olmamak,
e)Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,
-1-
f)Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmamak,
g)Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,
h)Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.
6- Sınava girmek isteyenler:
a)Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğünden, ağır ceza Cumhuriyet başsavcılıkları ile bölge idare mahkemesi başkanlıklarından veya Adalet Bakanlığı web sayfasından (www.adalet.gov.tr) temin edecekleri matbu başvurma formunu (gerçeğe uygun olarak doldurulacaktır.),
b)Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu ve varsa doktora yaptığını gösteren diplomasının suretleri, diplomaların düzenlenmemiş olması hâlinde daha sonra diploma ve örnekleri ile değiştirilmek üzere bitirme belgesi sureti, öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde yapmış olanların ise diploma suretleri ile birlikte Türkiye’deki fakülte programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belgeyi,
c)Nüfus müdürlüğünden veya noterden onanmış nüfus cüzdanı sureti ile nufüs müdürlüğünden alınacak nüfus aile kayıt tablosunu,
d)Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde son üç ay içerisinde çekilmiş başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte iki adet vesikalık fotoğrafı,
e)ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesindeki 6032070-5001 numaralı hesabına sınav ücreti olan 50 YTL yatırıldığını gösteren banka dekontunu,
08 Şubat 2008 Cuma günü mesai saati bitimine kadar, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne veya bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılıklarına yada bölge idare mahkemesi başkanlıklarına vermeleri gerekmektedir. Eksik evrakı olanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Cumhuriyet başsavcılıkları veya bölge idare mahkemesi başkanlıkları başvuru evrakını masrafı ilgilisinden alınmak suretiyle acele posta servisi (APS) ile aynı gün Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğüne göndereceklerdir. Başvuru koşullarını taşımadığı hâlde sınav ücretini yatıran veya başvuruları geçerli olduğu hâlde sınava girmeyen yada birden fazla sınav ücreti yatıran adayların mazeretleri kabul edilmeyecek, yatırdıkları ücretler iade edilmeyecektir.
7-Başvurma formu ve ekleri müracaat süresinin bitiminden itibaren 15 gün içerisinde şartların mevcut olup olmadığı açısından incelenecek, şartları taşıyanların ayrıntılı listesi ÖSYM’ye verilecek ve ayrıca Bakanlığımız www.pgm.adalet.gov.tr adresinde ilân edilecektir. Başvurma formundaki soruların bir veya birkaçını cevapsız bırakanlar ile şartları taşımadığı tespit edilenlere durumları bildirilecek ve bunlar ÖSYM’ye verilecek sınava girecekler listesine dahil edilmeyecektir.
-2-
8-Sınava girecek her aday için ÖSYM tarafından hangi bina ve salonda sınava gireceklerini gösteren Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi hazırlanacak ve bu belgeler adayların adreslerine postalanacaktır. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi sınavdan üç gün önce eline ulaşmayan adayların ÖSYM’ye başvurmaları gerekmektedir. Sınava Giriş ve Kimlik Belgesini ibraz edemeyenler sınava alınmayacaktır.
9-Adaylara yazılı yarışma sınavında 40 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 100 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır.
5720 sayılı Kanunun 3 üncü maddesi ile 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa eklenen 9/A maddesi gereğince adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavında adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır.
Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi : Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili seçmeli sorulardan,
Alan Bilgisi Testi : Anayasa Hukuku, Medenî Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdarî Yargılama Usulü ve İdare Hukuku ile ilgili seçmeli sorulardan
Oluşacaktır.
10-Adayların sınava gelirken yanlarında ÖSYM tarafından hazırlanan Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesi, yumuşak kurşun kalem ve silgi getirmeleri ve yanlarında kesinlikle cep telefonu bulundurmamaları gerekmektedir.
11-Hukuk alanında doktora yapanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır.
12-Yazılı sınav sonuçları ile mülâkat günü ve yeri, ÖSYM tarafından adaylara duyurulacak ve Bakanlığımız internet sitesinde ilân olunacaktır. Adayların sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, sınav sonuçlarının internette ilân edilmiş olması nedeniyle, Sınav Sonuç Belgelerinin adreslerine postalama tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde ÖSYM’ye yapmaları gerekmektedir. ÖSYM süresi içerisinde yapılan itirazları inceleyerek 10 gün içinde adaylara bildirecektir. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
13-Yazılı sınavı kazanan adayların, ÖSYM tarafından kendilerine gönderilecek
olan yazılı sınav sonuç belgesinin ellerine ulaşmasından itibaren en geç 15 gün içerisinde ve her halükarda mülâkat tarihinden 7 gün önce aşağıdaki belgeleri Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Mesleğe Kabul ve Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne vermeleri veya masrafını ödemek şartıyla mahalli Cumhuriyet başsavcılığı yada bölge idare mahkemesi başkanlığı aracılığıyla göndermeleri gerekmektedir:
a)Hukuk Fakültesinden mezun olduğunu ve varsa doktora yaptığını gösteren diplomasının asılları veya noterden onanmış örnekleri, diplomaların düzenlenmemiş olması hâlinde daha sonra diploma ve örnekleri ile değiştirilmek üzere bitirme belgesi aslı veya noterden onanmış örneği, öğrenimini yabancı ülkelerdeki bir hukuk fakültesinde yapmış olanların, diploma asılları veya noterden onanmış örnekleri ile birlikte Türkiye’deki hukuk
-3-
fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olduğuna dair verilecek belge aslı,
b)Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya sakatlığı, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi özürlü durumları bulunmadığını açıkça belirten tam teşekküllü bir Devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu,
c)Askerlik yaptığına, hâlen askerlik hizmetini yapıyor olduğuna veya ilişiği olmadığına yada ertelendiğine yahut yedeğe geçirilmiş olduğuna dair belge,
d)Başka kurum ve kuruluşa karşı mecburî hizmetle yükümlü bulunup bulunmadığına dair dilekçe şeklinde bildirim,
e)2 adet 6x9 ebadında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik hükümlerine uygun olacak şekilde başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek nitelikte son üç ay içerisinde çektirilmiş fotoğraf,
f)Mal bildirim belgesi,
g)Sınav sonuç belgesi,
h)Arşiv araştırmasına esas olmak üzere ilgilinin fotoğrafını ve imzasını taşıyan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu,
ı)Cumhuriyet başsavcılığından veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alınacak hükümlülükleri bulunup bulunmadığına dair iki adet belge.
30 Mart 2008 Adlî Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınav Protokolü
D U Y U R U L U R
Old 15-01-2008, 12:20   #415
Av. Şerife Duz

Açıklamalı ilanı yeni gördüm,sınavın bu kadar yakın ve konuların bu kadar kapsamlı olması işleri iyice zorlaştıracak gibi.Neden 800 kişinin mülakata çağrılacağını anlayabilmiş değilim.Amaç sınavda başarılı olanları almak değil mi?
Ayrıca borçlar hukuku konusunda bir açıklama yok genel özel ayrımı yapılmaması ikisinden de sorumlu olduğumuz anlamına geliyor sanırım.Yani geçen sınavdaki konulara ek olarak borçlar özel ve idari yargı eklenmiş oldu.Herkese başarılar diliyorum.Umarım herkes verdiği emeğin karşılığını alabilir.
Saygılar...
Old 15-01-2008, 13:57   #416
ahriman

hatırladığım kadarıyla geçen sınavda da borçlar genel diye belirtmemişlerdi ayrıca dikkat ederseniz cezayı da genel diye belirtmemişler gerçi şöyle bir şey var:esas olan borçlar genel ceza genel olsa da ceza özelle ilgili (mesela bir suçun nitelikli halleri) borçlar özelle ilgili(mesela bir sözleşmenin şekli) sorular çıkıyor zaten themis de ona göre hazırlanmış
benim merak ettiğim soruların dağılımı. "Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır" yazıyor. bu durumda alan bilgisinde her ders 10 soruluk olacak ama genel kültürde nasıl olacak?
Old 15-01-2008, 19:16   #417
judge21

Bu sınava gırebilmeyi 1 gün erken doğmakla kaçırıyorum
Old 16-01-2008, 19:08   #418
iclal yağmur

Merhaba arkadaşlar;
Ya sınav süresi 3SAAT değilmiydi???
Biraz önce baktım duyuruya ve 2.5 saat demiş.3 saatte yetişmezken ne bu ya...
Old 16-01-2008, 23:37   #419
PINAR YILMAZ

genel kültür soruları 60 tan 40 a düşünce süre azalmış
Old 17-01-2008, 15:01   #420
ahriman

sınavı kazanınca altı ay ankarada kurs görüp altı ay da başvuru formuna yazdığımız yerde staj mı görüyoruz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi