Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet İhtimali Nedeniyle Eşi Eve Almama

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2013, 17:28   #1
Konuk selin

Varsayılan Şiddet İhtimali Nedeniyle Eşi Eve Almama

ben eşimden sürekli hakaret işitiyorum beni evden kovuyor ben yazdan beri barodan avukat talebinde bulundum 2ay önce atandı dava açıldı ama eşimin yaptıklarını anlattığımda ben ne yapa bilirim dava gününü bekleyin ben sadece baroya ait görevlendirildiğim için dava dışında size yardım edemem dedi ben tek başıma savcılığa baş vurup evden uzaklaştırılmasını istedim ifade verdikten sonra eve geldim aynı gün eşimi eve almadım çünkü haberi olmuştu bana ve çovcuklarımıza zarar verebilir endişesiyle almadım acaba evden uzaklaştırma başlamışmı nasıl öğrene bilirim bu konuda avukatım bana yardımcı olmuyor ne yapmam lazım lütfen yardım edin.
Old 28-01-2013, 14:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Baro tarafından görevlendirilen avukat sadece boşanma davanızda haklarınızı savunabilir. Başka bir eylem, işlem yapamaz.

Savcılığa yaptığınız başvuru için bir hazırlık numarası verilmiştir. Bu numaradan başvurunuz sonucu yapılanları takip edebilirsiniz.

Savcılık aile mahkemesinden tedbir kararları alınmasını talep etmiş ise, aile mahkemesi numarasını vs.. kendinizin takip etmesi gerekir.

Veya bu işlem için de barodan görevlendirme talep edebilirsiniz.

Eğer aile mahkemesi koruma tedbir kararları vermişse bu kararların size ve şiddet uygulayana tebliğ edilmesi gerekir. Tebliğ mahkeme kanalı ile yapılır / yaptırılır.
Alıntı:
Tedbir kararının verilmesi

MADDE 30 – (1) Tedbir kararı ilgilinin talebi, müdürlük, ŞÖNİM veya kolluk görevlileri ya da Cumhuriyet savcısının başvurusu üzerine verilir. Tedbir kararları en çabuk ve en kolay ulaşılabilecek yer hâkiminden, mülkî amirden ya da kolluktan talep edilebilir.

(2) Tedbir kararı ilk defasında en çok altı ay için verilebilir. Ancak şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesinin devam edeceğinin anlaşılması hâlinde, resen, korunan kişinin, müdürlük, ŞÖNİM veya kolluk görevlilerinin talebi üzerine, tedbirlerin süresinin veya şeklinin değiştirilmesine ya da aynen devam etmesine karar verilebilir.

(3) Koruyucu tedbir kararı verilebilmesi için, şiddetin uygulandığı hususunda delil veya belge aranmaz. Önleyici tedbir kararı, geciktirilmeksizin verilir. Kararın verilmesi, Kanunun amacını gerçekleştirmeyi tehlikeye sokabilecek şekilde geciktirilemez.

(4) Hâkim veya mülki amir tarafından resen, korunan kişi, müdürlük, ŞÖNİM veya kolluk görevlileri tarafından yapılan talep üzerine, şiddet veya şiddet uygulama tehlikesinin ortadan kalktığının anlaşılması halinde, kararı veren merci tarafından verilen tedbirlerin kaldırılmasına karar verilebilir. Tedbirlerin kaldırılmasına karar verilmesi halinde bu karar korunan kişiye de tebliğ edilir.

Alıntı:
Tedbir kararının tebliği

MADDE 31 – (1) Tedbir kararı, kararı veren merci tarafından korunan kişiye ve şiddet uygulayana tefhim veya tebliğ edilir. Bu karar, yerine getirilmek üzere görevli olan kurum veya kuruluşa gönderilir.

(2) Tedbir talebinin reddine ilişkin karar, sadece korunan kişiye tebliğ edilir.

(3) 29 uncu maddenin birinci fıkrası kapsamında alınan tedbirlerin belirtilen sürelerde yetkili merci tarafından onaylanmaması halinde tedbir kararının kalktığı korunan kişiye tebliğ edilir, ilgili kolluğa bildirilir.

(4) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde ilgili kolluk birimi tarafından alınan önleyici tedbir, şiddet uygulayana bir tutanakla derhâl tebliğ edilir ve bu husus hakkında ŞÖNİM’e ve mahkemeye bildirimde bulunulur.

(5) Şiddet uygulayana, tedbir kararına aykırı davranması halinde hakkında zorlama hapsine tabi tutulmasına karar verilebileceği ihtarı kararda belirtilir. Ayrıca tedbir kararının tefhim ve tebliğ işlemlerinde de bu ihtar yapılır.

Savcılığın talebi ile aile mahkemesince koruma kararı verilmişse, kararın verildiği tarihten itibaren koruma kararına eşinizin uyması gerekir. Ceza alabilmesi için ise, bu kararının kendisine tebliği aranır.

Şikayetinizin sonucunu takip ediniz.

Avukat desteği yeniden isteyebilirsiniz.

Saygılar,
Old 28-01-2013, 16:42   #3
Konukselin

Varsayılan evden uzaklaştırma

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim bana karokoldan tebliğ tebellüğ belgesi verildi uzaklaştırma başlamışmıdır söz ettiğiniz belgemi acaba
Old 28-01-2013, 17:20   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

sayın Katılımcı

Kararın verilmesi ile uzaklaştırma başlar. Siz kararı tebliğ almışsınız. Eşinizin eve zorla girmeye çalışması halinde polise haber veriniz. Eşinize gerekli tebliğ yapılmadıysa o esnada yapılır. Eşinizin uzaklaştırma kararına uyması sağlanır. Direnirse hakkında ceza davası da şikayetçi olmanız üzerine açılır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi